Montessorist inspireeritud mänguasjad beebile

Montessori ring and bell on ribbon diy Montessori beebile

Vahelduseks annan sõna ka Pohlale (3k), kes on hakanud üles näitama suurt huvi ümbritseva vastu.

Põnev on vaadata, kuidas Pohl alles hakkab maailmast aru saama ja seda enda jaoks mõtestama. Viimastel päevadel olen tabanud teda tihti midagi katsumas ning siis korraks kätt peatamas, otsekui mõtleks ta selle üle, et mis see nüüd küll ometi olla võis. Katsumiseks sobib kõik ettejuhtuv, kuid hetke lemmikuks paistab olevat diivani natuke kare katteriie, seda silitaks kohe pikemalt.

Idee Pohlaga Montessori stiilis mänguasjade katsetamiseks leidsin kunagi Etsy’st ning panin selle toona endale kõrva taha tiksuma. Nüüd, kus Pohl ümbritsevaga juba rohkem suhtleb, tunduski olevat paras aeg neid talle uurimiseks pakkuda. Mustikaga ma selles vanuses Montessorist inspireeritud asju ei teinud, kuigi olin teoreetilise taustaga tuttav, lihtsalt läks kuidagi nii. Praegu on mul aga suur soov vaadata ja katsetada, mis sellest kõigest välja tuleb.

Montessori pedagoogika lähtub põhimõttest, et me jälgime last ja oleme teadlikud tema oskuste tasemest. See võimaldab luua lapsele tema arengut toetava keskkonna, mis on ühtlasi tema jaoks ka piisavalt väljakutseid esitav. Paela otsas rippuvad rõngas ja kuljus on Pohla jaoks praegu paras väljakutse. Pohla liigutused on küll veel juhuslikud, kuid näha on, et ta teeb tõsiseid pingutusi selle nimel, et käsi tahtlikult kuhugi suunata. Ta saab ka väga hästi aru, et tema ise on see, kes juhusliku liigutusega paneb kuljuse helisema. Paar päeva kestnud trenni järel suudab ta ka tahtlikult oma rippuvatele mänguasjadele pihta saada, kuigi see nõuab temalt suurt keskendumist ja korduvaid katseid. Igatahes lähevad ta silmad särama ja käed hakkavad hoolega vehkima, kui ma need mänguasjad talle jälle vaatamiseks riputan.

Montessori ring and bell on ribbon diy Montessori beebile

Mänguasjade tegemiseks läheb vaja paela, puidust rõngast, kuljust (mida suurem, seda parem), kummipaela ja niiti-nõela. Rõngas või kuljus tuleb kinnitada paela külge. Paela teises otsas, mis riputuskoha külge kinnitub, peaks olema kummipaelast vahelüli, mis võimaldaks paelal pisut järele anda, kui laps seda sikutama hakkab. Kõige parem oleks mänguasi riputada otse lakke. Kõige parem on, kui kohta valides ise lapse kombel selili heita, siis on kõige paremini näha, kas miski häirib mänguasja vaatamist.

Mulle meeldib nende mänguasjade juures see, et neid on ülilihtne teha. Kui laps kasvades nende vastu enam huvi ei tunne, siis saab need sama hästi algosadeks laiali lammutada ja millekski muuks ära tarvitada. Paela otsa kinnitatud rõngas ja kuljus sobiksid hästi ka katsikukingituseks, juurde võib lisada ka väikese kasutamisõpetuse.

Montessori ring and bell on ribbon diy Montessori beebile


Lambrine uued postitused jõuavad kõige kiiremini Sinuni blogi Facebook‘i lehe vahendusel.

One thought on “Montessorist inspireeritud mänguasjad beebile

  1. Pingback: Montessoriteemalised artiklid eestikeelses veebis - Mutukamoos

Sinu mõtted...

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s