Esimesed raamatud – Mustika (1a 3k) soovitused 1-aastastele

lasteraamatud 1-aastasteleMustikas hakkas raamatute vastu tõsisemat huvi tundma siis, kui ta jalad lõpuks alla sai. Lugemishuvi sai alguse aasta ja kolme kuu vanuselt. Siit postitusest leiabki esimesed raamatud, mille vastu Mustikas ise hakkas huvi tundma, alustades tema lemmikutest.


LEMMIK – – – Hervé Tullet “The Game of Mix and Match” 


herve tullet the game of mix and matchSee on meie pere üks vaieldamatuid lemmikuid, lähemalt kirjutasin sellest raamatust siin.


LEMMIK – – – Pingviinipoeg Pingu. Värvid ja vormid.


lasteraamatud 1-aastastelePingviinipoeg Pinguga kohtusime esimest korda ehituspoe raamaturiiuli juures ja sealt “Värvid ja vormid” meile koju tuligi. Silma jäi ta eelkõige sisu pärast. Pingu aias on palju asju, mida tähele panna ning need on esitatud lihtsal kujul. Värve ja kujundeid käsitletakse läbisegi läbi terve raamatu. Läbiv aiateema aitab juhtida tähelepanu ka loodusele (erinevad lilled, putukad, aialoomad).

Kujunduse osas olin alguses pisut skeptiline, aga praegu leian, et see töötab sellisel kujul väga hästi. Illustratsioonid koosnevad omavahel kokku pandud joonistustest ja fotode väljalõigetest. Mõjub naiivselt, aga lapsele meeldib. Tulemus on piisavalt lihtne ja väheste detailidega ning laps suudab sisu lihtsalt haarata.
lasteraamatud 1-aastastele
Tore on kuulata ja vaadata, kuidas Mustikas loob seoseid enda eluga. Näiteks aialinnu leheküljel on meil alati juttu roosast linnust, kes linnumaja katusel magab. Mustikale meeldib pildi juurde rääkida, kuidas lind magab ja et tal on silmad kinni. Mõnikord on lausa vaja tuua mängutekk ning panna see linnule peale, et tal oleks hea magada. Pingu raamat on Mustikale meeldinud koguaeg ja see on olnud pidevalt vaatamisel-lugemisel.

LEMMIK – – – Rõõmupall


lasteraamatud 1-aastastele“Rõõmupalli” raamat kingiti Mustikale esimeseks sünnipäevaks. Esialgu pakkus Mustikale huvi vaid nupp, millele vajutades kostub lapse naeru. Tema poolest oleks võinud raamat üldse olemata olla, peaasi, et saaks vaid nuppu vajutada. Mõni aeg hiljem hakkas Mustikas nõudma ka ettelugemist. Kuna tekstid on kõik luuletustena, siis võis ta neid lõpmatuseni kuulata, kuna talle just rütmilised tekstid väga meeldivad.

lasteraamatud 1-aastastele
Fotodel on kujutatud lapse igapäevaseid tegemisi, seega on Mustikal on sealt piisavalt äratundmisrõõmu. Kuigi ma ise olen vältinud häälega raamatute ostmist, sest need hääled on enamasti mulle vastukarva, siis “Rõõmupalli” nupu alt kostev naer on täiesti talutav.

Ellen Niit “Meil maal”


lasteraamatud 1-aastasteleRaamat minu lapsepõlvest. Nagu näha on see juba omal ajal kõvasti vatti saanud. Samuti on ka Mustika käsi siin natuke mängus olnud. Aga eks head raamatud loetaksegi ju tihti kapsaks.
Raamatus on juttu loomadest, keda talus kohtab – lehmad, lambad, sead, kanad-kuked, pardid-haned, hobused ning koerad-kassid. Parasjagu äratundmis- ja avastamisrõõmu väikesele lugejale Ellen Niidu toredate luuletuste sõnade läbi.
lasteraamatud 1-aastastele
Illustratsioonid (Lilian Härm) on lihtsad ja ilusad, ainult sigade pilt pimeda korrussigala aedikus teeb mind alati kurvaks, aga eks see ole ajastu märk. Enda vaimusilmas kujutan alati ette seaperet hoopis porises õueaedikus mudavanne nautimas.

I Like Fruit


lasteraamatud 1-aastastele
I Like Fruit on üks neist raamatuist, mille tellisin Mustikale just piltide pärast. Algul oli mul ka suurejooneline plaan, et kleebin ingliskeelsed tekstid üle eestikeelsetega, aga praeguseks olen sellest mõttest loobunud.

“I Like Fruit” on raamat värvidest ja puuviljadest. Ühel laotusel on kujutatud üks värv (punane, oranž, kollane, roheline, sinine, lilla) ning seda värvi puuviljad. Viimasel lehel on suur kausitäis puuviljasalatit, kus saab tükkide hulgast otsida ja leida samu puuvilju. Mustikas sai igatahes selle raamatu abiga puuviljade nimed kiiresti selgeks.

lasteraamatud 1-aastastele
Pildid raamatus on mõnusa mustrikiiksuga. Igal suurel pildil on ka väike tükk reljeefset materjali, mis aimab järele selle puuvilja tegelikku pinnatekstuuri. Mustikale meeldib neid katsuda ja siis öelda, kas puuvili on sile või krobeline.
Samast sarjast on ilmunud ka raamatud “I Like Toys” (mänguasjad ja kujundid), “I Like Vegetables” (köögiviljad ja määrsõnad) ja “I Like Bugs” (putukad ja numbrid). Lorena Siminovichi käe alt on valminud veel teisigi ilusaid pildiraamatuid.

Orla Kiely “Numbers”


lasteraamatud 1-aastasteleNumbers on veel üks nendest raamatutest, mille tellisin just piltide pärast. Igal laotusel on kujutatud numbrit (1-10) ning sellele vastavat arvu asju. Kujunduses on mõnusad neutraalsed värvid ja piltidel lihtsad vormid.

lasteraamatud 1-aastasteleMustika raamatuvalikus see küll esikohal ei olnud, pigem on tegu selle raamatuga, mida võis ju korra lugeda, kui parasjagu “lugemishoog” sees. Raamatu puuduseks on tekstiiliga kaetud kaaned, mis kipuvad kergesti määrduma. Võib-olla sobibki see rohkem disainilembelistele täiskasvanutele vaatamiseks, aga olgu ta sellegipoolest siinkohal kirja pandud. Samalt autorilt on ilmunud sarnased raamatud ka loomade, värvide ja kujundite kohta.

*see postitus sisaldab affiliate linke*


Lambrine uued postitused jõuavad kõige kiiremini Sinuni blogi Facebook‘i lehe vahendusel.

Sinu mõtted...

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s