Õmbluskarp

pärlite nõelaharjutus bead threading activityMontessori praktilistest harjutustest inspireeritud õmbluskarp on Mustika (2a 8k) mänguriiulis olnud alates sellest ajast, mil ta sai 2-aastaseks. See on üks nendest tegevustest, mille pealt on hea jälgida, kuidas lapse käteosavus areneb.

pärlite nõelaharjutus bead threading activityIdee Mustikale õmbluskarbi tegemiseks sündis sellest, et ta igal võimalikul juhusel pärlite ja nööpide vastu minu õmblusvahendite kastis huvi tundis. Otsustasin siis uurimishuvi kasuliku tegevusega ühendada ning panin mõned pärlid koos nõela ja lõngaga Mustikale mängimiseks kättesaadavale kohale.

Õmbluskarp ei ole kindlasti ainult tüdrukute “mänguasi”. Mina olen veendumusel, et nii palju õmblustööd võiks iga mees osata, et enda riietele vajadusel nööp ette õmmelda. Kui pärlid ei huvita, siis saab mängu võtta need asjad, mis rohkem elevust pakuvad – mutrid, seibid, autokujulised nööbid, mänguautode rattad jne. Võimalusi huvi äratamiseks on nii palju. Lõnga otsa saab ajada näiteks juppideks lõigatud joogikõrsi, keetmata pastat (nt pennesid), võtmeid, niidirulle, puulehti, … .

Tegelikult ongi põnevam aeg-ajalt karbis sisu vahetada ning ka peenmotoorika arendamisele tuleb kasuks, kui karbist leiab erineva suuruse ja kujuga asju.


MATERJALID JA VAHENDID


  • karp
  • tömbi otsaga nõel
  • lõng
  • pöör või suurem nööp
  • erineva suuruse ja kujuga pärlid vmt

Nõel tuleks lõngaga kinnitada pööra või suure nööbi külge. Nii püsib see alati paigal ja ei pea muretsema, et nõel mänguhoos kuhugi ära kaob või et pärlid minema lipsavad. Pärlid olgu piisavalt suure auguga, et neid saaks lõngale lükata, aga ka mugavalt sealt üle nõela tagasi tõmmata.

Olgu igaks juhuks mainitud, et õmbluskarbi tegevust peaks läbi viima täiskasvanu pilgu all, sest mängus on väikesed pärleid ja nõel. Mustika õmbluskarp käis tema jaoks algul liiga raskelt kinni, niiet võisin kinnise karbi jätta tema mänguriiulile. Kui tal tekkis tahtmine mängida, siis tõi ta selle avamiseks minu kätte, nii teadsin alati, millal ta nendega tegeleb.

lambrine_ombluskarp_bead_threading_box2

Õmbluskarp on hea võimalus harjutada silm-käsi koordinatsiooni, pöidla ja nimetissõrmega haaramist ning asjade ühest käest teise võtmist tegevuse käigus. Nimelt on pisikeste jaoks just nõela ühest käest teise võtmine pärast pärlist läbi lükkamist kõige raskem osa. Harjutamine teeb aga teatavasti meistriks ja Mustikas on selle võte nüüd igatahes omandanud.

pärlite nõelaharjutus bead threading activitypärlite nõelaharjutus bead threading activitypärlite nõelaharjutus bead threading activityKui alguses ajas Mustikas pärleid lõnga otsa täiesti suvalises järjekorras ning tahtis neid ka kohe lõnga pealt tagasi tõmmata, siis nüüd on näha teatud korraarmastuse tekkimist. Pärlid tuleb kõik kuju järgi lõngale ritta seada. Tore on vaadata, kuidas käed on oma tegevuses nii palju arenenud, et jätkub aega mõelda ka muudele asjadele kui ainult see, et saaks nõela pärlist läbi torgatud.pärlite nõelaharjutus bead threading activity


Lambrine uued postitused jõuavad kõige kiiremini Sinuni blogi Facebook’i lehe vahendusel.

Sinu mõtted...

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s