Kollane kott ehk tegevus 1-aastastele

värvide õppimine baby color exploring activity Kui Mustikas oli umbes üheaastane, olid meil tihti kodus uurimiseks erinevad aarete korvid ehk tavalised kodused esemed, mida pakutakse lapsele uurimiseks. Korraga on korvis esemed, mida seob üks ühine tunnus – näiteks need kõik on tehtud puust.

Kollane kott on heuristilisest mängust ja aarete korvist inspireeritud mäng, kus ühte kotti on kokku kogutud erinevaid kollaseid asju. Kuna meie kollasesse kotti läks päris palju plastikust asju ja mänguasju, siis pole see päris 100% heuristiline mäng. Heuristiline mäng välistab aarete korvist mänguasjad ning eeldab ehedaid materjale ja nende katsumist. Nimetagem kollase koti mängu siis hoopis sensoorseks värvide avastamise mänguks.

Heuristilise mängu mõte seisneb selles, et lasta lapsel iseseisvalt erinevaid asju uurida, katsuda ja avastada. Mustika kollases kotis oli päris palju neid (mängu)asju, millega ta niigi igapäevaselt kokku puutus, kuid nende rühmitamine värvi alusel andis võimaluse tutvustada ideed, et erinevad asjad võivad olla sarnased hoopis värvist lähtuvalt.

värvide õppimine baby color exploring activity Mustikale meeldis väga asjade kotist võtmine ja uurimine. Mul õnnestus leida isegi paar pilti selle kohta, kuidas ta esimest korda kollast kotti uuris. Põnevamad asjadrändasid otsejoones suhu, seega tasub asjade valikul lähtuda ka nende suurusest, et uurimine oleks ohutu. Loomulikult saab sama mängu mängida, asetades asjad lihtsalt korvi või karpi. Mina valisin esemete esitlemiseks koti, nii jäi ka kerge põnevuse ja ootamatuse moment asjade kotist väljavõtmisel.

Aarete korvi tüüpi mängude juures on oluline see, et täiskasvanu jääb kogu uurimisprotsessi juures tagaplaanile, seega tuleks lapse juhitud mängu mitte sekkuda enda kommentaaride, soovituste, küsimuste või mänguideedega. Lihtsalt vaadake pealt, kui põnev võib olla lihtsate asjade avastamine.

Niisiis piilugem kotti!

värvide õppimine baby color exploring activity värvide õppimine baby color exploring activity

Kuna meil praegu kodus kollase kotiga mängijaid parasjagu pole (üks on pisut suur ega tunne enam eriti huvi, teine liiga väike), siis panin teile inspiratsiooniks üles lihtsalt paar näidet sellest, milline võiks kollase koti sisu olla ehk siis haarasin riiulilt, mis ette juhtus. Kuivõrd sellisel kujul lähtub mäng eelkõige värvustest, siis ei välistanud ma plastikust asju, kuigi naturaalne materjal oleks muidugi huvitavam katsuda. Värvilised asjad kodus kipuvad enamasti olema mänguasjad, aga hoolika otsimise korral leiab uurimiseks igasuguseid põnevaid asju. Peitsin peamiselt mänguasjade sekka ära ka mõned üllatused, nagu näiteks sidrun, kuuseehe ja sulg. Sellise avastamismängu puhul on tore mängu võtta just ka söödavaid asju, mille võib siis mängu käigus rahumeeli põske pista.värvide õppimine baby color exploring activity värvide õppimine baby color exploring activity värvide õppimine baby color exploring activity

Kel heuristilise mängu vastu rohkem huvi, siis võin etteruttavalt ütelda, et plaanin sel teemal varsti ka pikemalt kirjutada.


Lambrine uued postitused jõuavad kõige kiiremini Sinuni blogi Facebook’i lehe vahendusel.

One thought on “Kollane kott ehk tegevus 1-aastastele

  1. Pingback: Aarete korv | lambrine

Sinu mõtted...

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s