Esimesed raamatud – soovitusi minu lapsepõlvest

lapsepõlve raamatud 1-aastastele 2-aastasteleEnne kui Mustikas jätkab oma raamatusoovitustega, teen ühe postituse nendest lasteraamatutest, mis pärinevad minu lapsepõlvest ning on hetkel meie kodus lemmikute hulgas.

Ma ei tea, mis see on, mis Mustikat nende raamatute juures köidab. Võib-olla on need lihtsad ja lapselikud pildid. Võib-olla on asi hoopis sisus, mis on lihtsasti haaratav. Igatahes võin julgelt väita, et kõik siinses postituses olevad raamatud on meie peres lapse lemmikraamatuteks. Soovitame need vanaemade-vanaisade juurest riiulist üles otsida.

Hakkame pihta esireast.


Ellen Niit “Meil maal”


lasteraamatud 1-aastastele

Tore luuleraamat talus elavaist loomadest, pikemalt kirjutasin selles postituses.


Aabits


lapsepõlve lasteraamatud 1-aastastele 2-aastastele

Septembrikuu on tähtis kuu… Just selle kõigile tuntud luuletusega hakkab see aabits, nimetagem seda siin kaanepildi järgi kukeaabitsaks, peale. Selle aabitsa pildid peaksid küll tuttavad olema tervele põlvkonnale inimestele. Kes õppis selle järgi koolis, kes vaatas seda lapsepõlves niisama. Mina kuulun siis viimaste hulka.

lapsepõlve lasteraamatud 1-aastastele 2-aastasteleKa Mustikale meeldib kukeaabitsat vaadata. Algul pakkusid talle kõige rohkem huvi üksikud pildid, kus tuli asju nimetada. 2-aastaselt olid tal juba oma lemmiktekstid, mida ta tahtis, et talle ikka uuesti ja uuesti loetaks. Kukeaabitsast leiab nii luuletusi kui ka lühikesi jutte, eriti tore on koos lugeda neid jutte, kus osad sõnad on piltidena, siis saab Mustikas ka ise kaasa “lugeda”, kui sõrmega pildile osutan.

lapsepõlve lasteraamatud 1-aastastele 2-aastasteleKukeaabits paistab olevat selline järjest avastamise raamat. Kasvades ja maailma avastades avastab Mustikas raamatust järjest teemasid, mida ta oskab oma eluga seostada. Siis võib kindel olla, et just need pildid ja jutud on vaatamisel lemmikuteks. Kui küsida Mustika käest suvalisel ajahetkel, et mis raamatut võiksime lugeda, siis on üpris kindlasti vastuseks just kukeaabits.


AB aabits mudilastele


lapsepõlve lasteraamatud 1-aastastele 2-aastastele

AB mudilastele on raamat, mille piltide vaatamist mäletan ka enda lapsepõlvest. Mustikas nimetab seda raamatut kiisuaabitsaks (sest kassi pilt on ju peal) ja see meeldib talle ka väga. Raamatus on lihtsad värvilised pildid (autoriks Lilian Härm), millel on kujutatud piisavalt kasse ja koeri, keda on tore raamatulehtedelt üles otsida.

lapsepõlve lasteraamatud 1-aastastele 2-aastastele

Raamat algab tähtede tutvustamisega ja lühikeste riimidega.

lapsepõlve lasteraamatud 1-aastastele 2-aastastele

Edasi on paras posu jutustamise pilte, kus on kujutatud lapsele tuttavaid igapäevategevusi.

lapsepõlve lasteraamatud 1-aastastele 2-aastastele

Alguses pakkusid Mustikale kõige rohkem huvi lihtsad, kahevärvilised ikooni moodi pildid ja nende tekstid. Raamatust leiab ka natuke pikemaid tekste, mida võis kümneid ja kümneid kordi ette lugeda. Teksti osas on päris palju lühikesi riime, mida on huvitav kuulata. Lõpu poole ka pikemaid luuletusi.

lapsepõlve lasteraamatud 1-aastastele 2-aastastele

Päris lõppu jagub ka numbrite õppimist ning ka pisut arvutamist.


Meie päev


lapsepõlve lasteraamatud 1-aastastele 2-aastasteleMeie päev on üks toredate luuletustega luuleraamat, mille on koostanud Valeeria Villandi. Mäletate ju küll – “Dubleerinud filmistuudio Tallinnfilm. Tõlkija Valeeria Villandi, režissöör Eugen Rosental, helioperaator Herman Vahtel, toimetaja Luule Žavornok. Näitlejad …” Kui ma võtsin selle raamatu pärast pikki aastaid kätte, et seda oma lapsele ette lugeda, olin üllatunud, kui lugesin sealt seest Valeeria Villandi nime. Lapsena ei tähendanud mulle see pea iga multifilmi alguses olnud mantra mitte midagi, need olid lihtsalt naljakad nimed, mida millegipärast ette loeti. Valeeria Villandi nime lugemine siit raamatust muutis ta justkui reaalseks inimeseks.
lapsepõlve lasteraamatud 1-aastastele 2-aastasteleRaamatus on ka mõned Valeeria Villandi kirjutatud luuletused, näiteks ülemisel pildil olev “Ärkamine”:

“Kuhu mu kiisuke lipsas siit?”
küsis kord ärgates Toomas.
“Alles mu võileiba limpsas siin,
käis minu tassist ta joomas.

Laiskles mu padja peal magada.
Tundsin ta kohevat saba.
Kuhu küll jõudis ta plagada,
nii et ma teda ei taba?”

“Poju, ei ole sul tassikest
ega ka võileiba voodis.
Küllap ka ööseks vaid kassike
Une-Mati käest toodi.”

Muidugi leiab raamatust ka ajastule iseomaselt mõned ideoloogilised luuletused, aga huvitaval kombel Mustikas justkui teaks, millised need on, sest ta pole neid endale lasknud veel kordagi ette lugeda.

lapsepõlve lasteraamatud 1-aastastele 2-aastasteleMulle meeldisid lapsena ja meeldivad ka praegu selle raamatu illustratsioonid (autoriks Helvi Tikand). Neis on midagi nii mõnusalt lihtsat ja lapselikku.

Kellel tekkis huvi selle raamatu vastu, siis seda saab hetkel naeruväärse hinnaga osta näiteks siit. Sealt saab näha ka seda, kuidas raamat tegelikult välja näeb. Minu oma kaaned on omal ajal nii kapsaks loetud, et mu vanaema pidi selle uuesti köitma.


Karu-aabits


lapsepõlve lasteraamatud 1-aastastele 2-aastasteleKui kõik ausalt ära rääkida, siis ega ma ise lapsepõlves Karu-aabitsat ei vaadanud-lugenud, sest televiisorist tuli ju sama tegelasega lastesaade ja see oli kordades huvitavam.

lapsepõlve lasteraamatud 1-aastastele 2-aastastele

Mustikas loeb praegu Karu-aabitsat väga hea meelega. Seal on mõnusalt lühikesed jutukesed, mis on Mustikal juba sõna-sõnalt pähe kulunud. Lõpupoole on lugemiseks ka pikemad tekstid.

lapsepõlve lasteraamatud 1-aastastele 2-aastastele

Karu-aabitsa illustratsioonid on teinud Viive Tolli. Nendega on vist küll nii, et need kas meeldivad või ei meeldi kohe üldse. Mina kuulusin pikka aega nende ridadesse, kelle need ei meeldinud. Olles aga mõned sajad korrad seda raamatut ette lugenud, on mul olnud võimalus neid pilte pikemalt vaadata. Nüüd tundub mulle, et kuulun pigem nende ridadesse, kellele need pildid meeldivad, päris pead anda siiski veel ei julge.

Raamatus on ka metoodilised juhised lapse lugemisvalmiduse arendamiseks, aga nagu ma nüüd raamatupoe lehelt loen, on teooria muutunud ja vanade raamatute puhul enam ei kehti. Uutes Karu-aabitsa trükkides on ka metoodiline materjal uuendatud.


Eno Raud “Sipsik”


lapsepõlve lasteraamatud 1-aastastele 2-aastastele

Kui peaksin valima eesti autoritelt kõigi aegade parima lasteraamatu, siis on see kindlasti Eno Raua “Sipsik”. On raamatuid, mis on sellest naljakamad, on raamatuid, mis on põnevamad või hoopis mõnes teises osas paremad. Aga Sipsik ongi kõige võluvam oma lihtsuses, heasoovlikkuses ja ajatuses. See annab nii tabavalt edasi seda, kuidas laps maailma näeb ja kogeb, see on midagi sellist, mida paljud täiskasvanud on unustanud.

lapsepõlve lasteraamatud 1-aastastele 2-aastasteleSipsiku headusele aitavad kindlasti kaasa ka Edgar Valteri imelised illustratsioonid. Mul on olemas ka üks varasem Sipsiku raamat, kus on samuti Valteri illustratsioonid, kuigi hoopis teises stiilis. Ometi on need mõlemad raamatud pildikeelelt äärmiselt toredad. Valter on minu meelest väga täpselt tabanud kogu loo olemust ning väljendanud seda ka oma piltides.
Kuulaksin nüüd hea meelega, millised raamatud lapsepõlvest on teie kodudes väiksemate laste lemmikuiks. Ehk on veel midagi põnevat avastamata…


Lambrine uued postitused jõuavad kõige kiiremini Sinuni blogi Facebook’i lehe vahendusel.

3 thoughts on “Esimesed raamatud – soovitusi minu lapsepõlvest

  1. Meil oli pikka aega ka lemmikute hulgas “Muna”. Vanemal lapsed oli see lausa peas. Head paksud lehed ja selged pildid.

    Meeldib

  2. Ahsoo, jah, Rongisõit on meil ka. Vaatasime raamatut, siis pärast seda oleme rohkem ksülofonil lugu mänginud ja laulnud. Praegu on minu keskmise poja (2a10k) lemmiklaul “Rongisõit” (Ise laulab: “…kümme notsut kukkus taali, kümme kutsut jooksis taali…”:)).
    Aga kuidagi on nii, et meie ajast olid raamatud väga hästi siiani säilinud, aga nüüd, kui mu oma lapsed “vaatavad”, on juba lehed kortsus…

    Meeldib

Sinu mõtted...

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s