Mängunõud mängukööki

mängunõud mängukööki montessori põhimõtetelKallamis- ja kühveldamismängude postituse jätkuks tahan täna kirjutada pisut mängunõudest. Nimelt on Mustikal tekkinud huvi mängutoidu serveerimise vastu, siiani olid tema köögimängud rohkem “keeda ja söö” stiilis. Niisiis tassid-taldrikud, mis seni niisama kippusid seisma, on nüüd aktiivselt kasutuses.

Mänguköök jõudis meie koju, kui Mustikas oli umbes 1,5-aastane. Õhevil emana asusin siis kohe otsima mänguks sobilikke nõusid. Kui jäin vaatama neid hindasid, millega mulle meeldinud nõudekomplekte müüdi, otsustasin, et tark ei torma. Selle asemel ostsin ühel päeval Uuskasutuskeskusest juhuslikult läbi minnes mõned väiksed tassid ja taldrikud nii öelda esmaseks harjutamiseks. Nagu hiljem kodus selgus, siis jätsid nõud Mustika täiesti ükskõikseks ja nii rändasid need ajutiselt hoopis meie köögikappi ja söögilauale, sest need olid just parasjagu mõnusalt väikesed selleks, et Mustikas ise nendega süüa-juua saaks. Tänasel päeval on minu ostetud mängunõud tagasi mänguköögis ning osa Mustika igapäevasest mängust, enamasti peetakse nendega mängukassi sünnipäeva.

Nõud mänguköögi jaoks valisin ma sisetunde järgi. Lugedes viimasel ajal Montessori-teemalisi raamatuid, on mu äratundmisrõõm olnud suur, sest just nii olen ma endale mänguköögis mängimist ette kujutanud. Montessoril pole küll “mänguköögi teooriat”, kuid oma olemuselt võib selle mängu liigitada praktilise elu harjutuste alla, mis on Montessori pedagoogikas tähtsal kohal.

Praktilise elu harjutused eeldavad, et harjutused ise sarnanevad igapäevaste tegevustega. Tähtis on, et kõik materjalid ja vahendid oleksid tuttavad ja päris – katkiminevad ning funktsionaalsed. Millised võiksid siis olla koduse mänguköögi ja praktiliste harjutuste (kallamis- ja kühveldamismängud) sooritamise nõud Montessori põhimõtteid järgides?

Montessori nimetab nelja fundamentaalset omadust, mis peaksid igal võimalikul juhul eksisteerima last ümbritsevas keskkonnas ning selle elementides.


1.Vigade kontroll: lapsele tegevuseks pakutavad materjalid peaksid igal võimalikul juhul andma tagasisidet selle kohta, kas tegevus on õigesti sooritatud või mitte.


Montessori meetod tegeleb palju just igapäevaste liigutuste harjutamise ja täpsuse lihvimisega, seepärast on oluline kasutada mängudes ja tegevustes ehtsatest materjalidest nõusid. Mängides kallamismänge päris nõudega, kuuleb laps ka ise ära, kui tema liigutus on olnud ebatäpne – üks anum kolksatas valjult vastu teist. Teate ju küll seda “kellahelinat”, kui keegi mõnikord metallist lusikaga hoolega teetassis segab? Kujutage nüüd sama häält ette plastikust tassi ja lusikaga.

Lastele jäetakse sageli päris nõud kätte andmata kartuses, et nad lõhuvad need ära. Mõnikord kogemata lõhuvadki, kuid ka see on osa vigade kontrollist. Püüdke näha siis asjas vähemalt positiivset külge – otsige üles kühvel ja hari ning harjutage põranda pühkimist.


2. Esteetika: last ümbritsevad asjad peavad oma värvilt ja proportsioonilt olema atraktiivsed.


Maria Montessori uskus, et lapsele tuleks pakkuda vahendeid, mis on ilusad ja huvitavad iseeneses. Kujutage endale ette kahte komplekti nõusid, mis on kujult ja värvilt täpselt ühesugused, ainult et üks komplekt on keraamiline, teine plastikust. Kumma te valiksite? Plastikust nõud võivad olla küll erksavärvilised ja pilkupüüdvad, kuid eheda materjali esteetikast jääb nende puhul siiski puudu. Ehtsad materjalid annavad edasi erinevaid aistinguid, puit tundub käele soe, keraamika külm jne, samas kui plastmass on puudutamisel ühetaoline.

Üheks osaks Montessori esteetikast on ka ruumi ja töövahendite korrashoidmine. Kuidas saaks laps õppida midagi ilusat hindama ja väärtustama, kui see ei paista ümbritsevas kaoses väljagi? Kuidas saab laps õppida neid ümbritsevat keskkonda hindama, kui selles ei ole midagi ilusat ja väärtuslikku? Just seetõttu kasutataksegi Montessori keskkonnas ehtsaid materjale, et õppida nende õrna kohtlemist – kui sa ei austa asju ning oled nendega lohakas või hooletu, siis lähevad need katki.


3. Tegevus: kasutatavad asjad peavad end andma lapse käsutusse, nendega peab saama midagi teha.


Mis kasu on uhkest mänguserviisist, millega ei julge midagi teha? Või mida ei anta lapsele kättegi kartuses, et ta lõhub selle kohe ära? Lapse jaoks on oluline, et ta saaks tema käsutuses olevate asjadega reaalselt ka midagi teha. Need peavad olema kasutamiskõlbulikud aga ka funktsionaalsed. Paljud poes müüdavatest mängunõudest näiteks on oma proportsioonidelt justkui pisut paigast ära ning nendega on seetõttu ebamugav mängida (näiteks taldrik on nii väike, et sellele ei mahugi midagi panema).


4. Piirid: kasutatav vahend peab olema koguselt piiratud.


Palju asju on küll tore, aga kas neid kõiki on ka tegelikult vaja?

[Laps] on tulihingeline uurija maailmas, mis on tema jaoks uus. Ja mida ta uurijana vajab on tee (see on midagi, mis on sirge ja piiratud), mis võib ta viia tema eesmärgini ja hoida teda sihitult ekslemast. Siis ta seob end kirglikult nende asjadega, mis on oma ulatuselt piiratud ja otsesed, mis toovad korda kaosesse, mis on loodud tema sees; ja selle loodud korraga annavad nad valgust tema uurivale meelele ja suuna tema uuringutele. Uurija, kes oli algul mahajäetud iseendaga, muutub valgustatud meheks, kes teeb uusi avastusi igal sammul ja jõuab edasi oma sisemisest rahulolust saadud tugevusega.
Maria Montessori – Discovery of the Child —

Piiride kontseptsioon ütleb ka, et igat asja tuleb kasutada selleks, milleks ta on mõeldud. Koduses mänguköögis see enamasti küll nii ei ole, sest suvaline nõu kipub ikka muutuma selleks, mida parasjagu vaja on.

mängunõud mängukööki montessori põhimõtetel

Mustika mänguköögis on nõusid pigem vähem, küll on aga erinevaid tarvikuid, millega saab harjutada erineval viisil tõstmist. Mustika nõudekapi põhivara moodustavad:

 • Tassid, alustassid, taldrikud (Uuskasutuskeskus)
 • Plekk-kauss (Prisma)
 • Potid-pannid (kingitus)
 • Kulbid ja muud tarvikud (IKEA, kingitus)
 • Puidust lõikelaud ja nuga (lõigatavate puuviljade komplektist)
 • Koorekann ja suhkrutoos (vanavanemate kapist). Neid kasutame ka oma kallamismängude juures.

Loomulikult leiab Mustika köögikapist ka plastikust nõusid, mis samuti mängudes osalevad, kuid ka Mustikas ise kipub eelistama mänguks just pärisnõusid. Kahvlite ja lusikatena lähevad praegu käiku need samad, millega Mustikas isegi sööb.

mängunõud mängukööki montessori põhimõtetel

Panen lõpetuseks siia kirja mõned ideed, kust “päris” mängunõusid leida.

 1. Vaata enda kodusesse nõudekappi. Küllap leiad sealtki mõne sellise nõu, millega just nagu ei oska midagi peale hakata, kuid mis sobiks hästi mänguks.
 2. Mine vanavanemate juurde! Meie emadel-isadel on väga suure tõenäosusega kodus kapis olemas mõni veneaegne serviis (võib-olla isegi mitu), mida keegi ei kasuta ja mis seal lihtsalt oma aega ootab. Sellistel serviisidel olid tihti väiksemad tassid kui me tänapäevaselt harjunud oleme, seega sobivad need lastele mänguks ideaalselt.
 3. Põika läbi uuskasutuskeskusest või mõnest teisest taolisest poest. Sealsetelt riiulitelt võib leida toredaid leide väga hea hinnaga. Plussiks on see, et saad osta tasse-taldrikuid ühe kaupa ja just selliseid nagu sulle meeldivad. Ära unusta ka suhkrutoose ja koorekanne, millega on hea kõiksugu kallamis- ja kühveldamismänge mängida.
 4. Kui eelistad uusi nõusid, siis tasub mõelda IKEA Duktig sarja peale. Tassid-taldrikud-potid-pannilabidad kõik olemas!
 5. Vaata tavapoes nõude osakonnas ringi ja mõtle väiksemalt. Alustaldrikust saab mängukööki väga hea praetaldriku. Kahvliks sobib koogikahvel, supilusikaks tavaline teelusikas. Kausse leidub igasuguses mõõdus ning ka päris potte on üsna väikseid.
 6. Hoia silmad lahti, kui satud käsitöölaadale või suveniiripoodi. Seal võib kohata ootamatuid leide.

Kui sul on nõude osas veel häid mõtteid ja ideid, siis jäta oma mõtted siia kommentaaridesse.


Lambrine uued postitused jõuavad kõige kiiremini Sinuni blogi Facebook‘i lehe vahendusel.

Sinu mõtted...

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s