Kirja eelharjutused Montessori soolakandiku jaoks

montessori kirja eelharjutusedTänane postitus on eelkõige neile, kes tundsid huvi Montessori kirja eelharjutuste vastu, millest oli juttu soolakandiku postituses.

Montessori keskkonnas on kirjutama õppimisel tähtis osa kanda sensoorsel kogemusel. Selleks kasutatakse liivapaberitähti ja liivakandikut. Liiva, soola või muu puisteaine sisse kirjutamine annab lapsele sensoorse kirjutamiskogemuse. Selliselt harjutades kinnistub tähtede ja numbrite kuju lapse mälus efektiivsemalt. Liivakandikul harjutamine vähendab pingeid, mis võivad tekkida tavapäraselt kirjutamist harjutades – siin saab kõik eksimused lihtsa vaevaga kustutada. Samuti pole vaja muretseda, kas pliiats on õigesti käes või mitte.

Päris algajatele kirjtajatele soovitatakse kõige pealt just erinevaid jooni kirja eelharjutusteks. Tegin nendest harjutustest ühe faili (link failile allpool) neile, kes on huvitatud kodus järeleproovimisest. Eks vaadake ise, kas prindite harjutuskaardid välja või joonistate nende järgi ise jooned paberile. Failis on 12 erinevat harjutuskaarti + õpetus nende kasutamiseks.

Tore oleks teile nüüd näidata muidugi ka praktilise külje pealt juurde pilti, et kuidas eelharjutuse kaartidega tegeleda, aga nende piltidega läks pisut teisiti kui plaanisin. Nimelt panin kaartidele toeks esimese riiulis ette juhtunud karbi. Paraku olid seal sees Mustika sorteerimismängu vidinad ja need osutusid loomulikult palju huvitavamateks kui minu pakutud harjutuskaardid.

montessori kirja eelharjutused

montessori kirja eelharjutusedmontessor ikirja eelharjutused

Nii asenduski kirjutamise harjutamine seekord meil hoopis lahtiste osade mänguga (loose parts play). Eks proovime teinekord jälle, siis olen ise targem, et ei pane esialgu muid ahvatlusi silma alla tähelepanu hajutama. Seniks proovige teie!

Soovitan kaardid printida või joonistada natuke paksemale paberile, nii on neid lihtsam püstisesse asendisse panna.

LAADI ALLA PDF

eelharjutused
montessori kirja eelharjutused


Lambrine uued postitused jõuavad kõige kiiremini Sinuni blogi Facebook‘i lehe vahendusel.

Sinu mõtted...

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s