Palju õnne, Eesti! Kingiideed kogu perele

eesti kaart lastele

Mulle meeldivad maakaardid, neis on kirjas nii palju põnevat, kui vaid oskad neid lugeda. Selle aasta alguses panin Mustika jaoks seinale Eesti kaardi. Ühe täiesti tavalise kaardi, mille saime vist kunagi kingituseks ja millega siiani suurt midagi ei osanud peale hakata. Ei hakanud alustuseks midagi uhkemat seinale panema, sest ausalt öeldes polnud ma kindel, kui kaua see seal püsib (aga püsinud on tänaseni).

Praegu ei oska Mustikas (2a 9k) kaardist küll veel midagi arvata. Sõidab ainult mõnikord oma väikse roosa mängubussiga mööda kaarti ja küsib minu käest, kus ta nüüd on. Nii palju ta vähemalt teab näidata, kus on meie kodu ja kus elavad vanaema-vanaisa. Ega kaarditundmine pole ka olnud eesmärgiks. Minu soov oli anda midagi teistsugust Mustikale uurimiseks ja avastamiseks.

eesti kaart lastele

Mõte kaart seinale panna oli mul tegelikult juba ammu. Mina ise olin see laps, kes võis tundide kaupa gloobust uurida, kaartide armastust ma ka juba mainisin.  Seepärast tahan nüüd ka Mustikale seda võimalust pakkuda. Lisaks inspireeris mind üks Apartment Therapy postitus eelmise aasta lõpust. Selles kirjutati nelja tüüpi asjadest kodusisustuses, millega ergutada lapsi tundma imestust ja huvi neid ümbritseva maailma vastu.

Apartment Therapy arvas, et (laste)toas võiks olla:

 • asjad, mis on hiigelsuured – lapsi paneb imestama see, kuidas miski saab olla nii suur. Kui toas on ruumi vähe, sobib selleks ka mõni suur kunstiteos seinal.
 • asjad, mis on hästi väikesed – sobib lastele, kes asju enam suhu ei topi. Parimad on väikesed asjad loodusest, neid on veelgi huvitavam vaadata luubiga.
 • asjad, mida on keeruline mõista – lapsed õpivad koguaeg ning nad on huvitatud sellest, et neile tutvustataks uusi asju. Seega võib neile pakkuda midagi, mis on nende jaoks huvitavalt keeruline, mis tutvustaks midagi uut või oleks mõeldud natuke vanematele lastele.
 • asjad, mis on pärit teisest ajast või kohast – avarda lapse maailma, pakkudes talle midagi, mis viiks teda ajas tagasi või siis hoopis teisele poole maakera. Selleks sobivad hästi reisidelt toodud meened või midagi vanavanematelt päritut.

Hakkasin uurima, kas ka meie kohalike ettevõtjate poolt on pakkuda midagi ägedat, inspireerivat ja Eesti-teemalist. Paraku midagi silma ei jäänudki (kui keegi teab midagi soovitada, siis palun lahkelt see siia kommentaaridesse kirja panna). Sellegipoolest pakun välja mõned leiud, mis sobiksid tänase vabariigi aastapäeva puhul kodudesse Eesti teemaliseks kingituseks tervele perele.


RAAMATUD JA MÄNGUD

Alustuseks valik uusi-uuemaid raamatuid. Ma küll ise ei ole saanud kõigile sisse vaadata, et veenduda, kas ikka tasub soovitamist, seega soovitan kõhutunde järgi.

raamatusoovitused eesti sünnipäevaks

1. Laste oma Eesti on hetkel vist kõige värskem eestiteemaline raamat üldse. Autoriks Aidi Vallik, kirjastus Päike ja Pilv. Tutvustus kirjastuse kodulehel ütleb, et nad otsisid kaua ideed, kuidas kirjutada eelkooliealistele lastele Eestist nii, et neil oleks huvitav ning et raamat ei muutuks liiga pateetiliseks või faktitihedaks. Nüüd siis peaks selline raamat Laste oma Eesti näol olemas olema.

2. ja 3. Ajaloolase Jaak Juske kirjutatud lasteraamatud Eesti kuulsad meresõitjad ja piraadid ning Eesti kuningad, rüütlid ja printsessid Isa põnevate unejuttude sarjast räägivad kaugetest aegadest, mil ka Eesti aladelt võis leida neid uhkeid tegelasi.

4. Eesti rekordite raamatu kaante vahele mahub pea 1000 rekordit. Raamatututvustus lubab, et raamatust saab muuhulgas teada, mis marki on Eesti kalleim auto, kus asub pikim elumaja, mitu tonni kaalub suurim rändrahn, kui vanaks elas Eesti vanim lehm ja mitu baleriini mahub ühte pisikesse Toyotasse.

5. Kui rohkem lugeda ei jõua, siis Head Eesti mõistatused on paras pakk mõistatusi, mida koos perega ära arvata. Loovhoog pakub teisigi huvitavaid mänge, vaadake nende Facebooki lehelt.

6. Ilmunud on ka Eesti lindude värviraamat 20 eesti linnu kohta. Raamatus on olemas ka värvilised linnupildid, et teaks, kuidas värvida.

7. Lugemise ja mängimise asemel võib aga hoopis end pikali visata, silmad sulgeda ning lasta Eesti looduse helimaastikel enda kõrvu paitada. Mitte ainult loomade hääled ei loo helimaastike eripära, vaid ka keskkond ise. Nii saab plaadilt kuulata näiteks seda, kuidas kõlab hommik külatänaval või hoopis tuulises kuusikus.


KAARDID

Siin mõned ideed erineval kujul Eesti kaartide kohta.

eesti pusled kaardid lastele

8. ja 9. Puslesõpradele on saadaval Eesti looduse pusle ja Eestimaa piltkaardi pusle (saadaval ka lihtsalt seinakaardina).

10. Saadaval on ka puidust Eesti pusle (kohanimedega kaart või maakonnad), tootjat ei õnnestunud välja selgitada. Mõte mulle meeldib, kahjuks pole oma silmaga näinud, et oskaks kvaliteeti hinnata.

11. Väiksematele lastele oleks huvitav kodumaakonna piltkaart, (näiteks Põlvamaast), kus on peal kodu lähiümbrus, tähtsamad vaatamisväärsused ja iseloomulikud eluslooduse liigid.

maakaart seinale

12. ja 13. Milline näeb välja sinu kodupaik? Linnulennult joonistatud kaart Tallinna vanalinnast või ajalooline kaart Tartust.

14. Kaart kui visuaalne rännak – piltkaart Eestimaast 1930.aastatel

15. Regio teab vastust küsimusele, milline näeb Eestimaa välja talvel.

eesti kaardid lastetuppa

16. Minu eriline lemmik nende ideede hulgas siin, on Lääne-Eesti saarte kaart aastast 1704. Ükski tänapäevane kaart ei ole nii huvitav kui need, mis ammustel aegadel käsitsi joonistati. Tänased kaardid on detailideni täpsed, vanad kaardid jutustavad hoopis teisi lugusid ning annavad edasi arusaamu sellest, kuidas maailma näha ja tõlgendada osati.

17. Veeteemaline kaart Vee-Eesti neile, kellele meri südamelähedane. Kaardil on kujutatud Eesti sadamad ja veeteed, lisaks illustratsioonidena tuntumad laevad, majakad ja kalad.

18. Noore merehuvilise maailmakaart on samuti meresõpradele mõeldud. Sellele kaardile on kantud Eestis elanud ja eestlastest meremeeste ümbermaailmareisid. Lisaks leiab kaardilt huvitavaid fakte mere kohta (näiteks milline on maailma ohtlikuim mereloom), sõlmede tegemise joonised, kõigi maailma riikide lipud ja merel kasutatavad signaallipud.


Kui ma siin kaartidega juba maailmani välja jõudsin, siis lõpetuseks (ja ühtlasi eelpool tõstatatud maailma vastu huvi tundmise teema illustreerimiseks) veel üks minu lemmik – Maa öised tuled (affiliate link). Üks ilus, kuid mõtlemapanev poster sellest, kuidas me sealt ülevalt vaadatuna välja paistame.

lambrine_oine_maailm


Lambrine uued postitused jõuavad kõige kiiremini Sinuni blogi Facebook‘i lehe vahendusel.

5 thoughts on “Palju õnne, Eesti! Kingiideed kogu perele

 1. Milline ajastus! Ma ka kaardi lainel 🙂 Otsin hetkel lihtsat Eesti kaarti, mida prooviks lamineerida ja siis saaks sinna kustutatava vildikaga teekondi peale joonistada. Täna ei õnnestunud poest veel sobivat leida, aga eks pühad mängisid oma rolli.
  Ma arvan, et gloobus oleks ka hea kink lastetuppa.
  Aitäh inspireeriva postituse eest!

  Meeldib

 2. Eks ta kipub nii olema, et lihtsaid asju on kõige keerulisem leida 🙂 Kaardi lamineerimise idee on hea. Mul torkab kohe pähe mõte, et selline väiksemas mõõdus kaart võiks olla kaasaskandmiseks suvisel ajal, kui on rohkem ringirändamist. Kasvõi ise välja printida ja kleepkilega üle tõmmata.
  Ja gloobus on tõesti üks selline asi, mis võiks igas kodus olemas olla!

  Meeldib

 3. Pingback: Kuidas sisustada lastetuba Montessori põhimõtete järgi | Mutukamoos

 4. Pingback: Kuidas sisustada lastetuba Montessori põhimõtete järgi - Mutukamoos

Sinu mõtted...

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s