Kes siin käis? Talvine jälgede sobitamise mäng

jälgede sobitamise mäng

Viimased ajad on olnud nii soojad ja vesised, et raske on isegi meenutada, kas sel talvel ikka korralikku lund on üldse olnudki. Selleks, et talvest ikka mingitki lumerõõmu oleks, püüan pakkuda Mustikale lumega seotud tubaseid tegevusi.

Mõtte jälgede jälitamiseks ehk kelle jäljed on lumel mänguks sain siis, kui Mustikas hakkas pärast Gerda Mulleri raamatu Was war hier bloß los? esmakordset lugemist kohe plastiliini sisse loomade jalajälgi tegema (sellest oli juttu siin). Üleüldse kipub meil nüüd kodus palju jälgi olema. Jäljed jalutavad paberile iga kord kui joonistame või maalime. Oleme neid teinud ka nii näppude kui pintsliga soolakandikul mängides. Lisaks kõigile nendele nähtamatutele jälgedele, mida ma aeg-ajalt vaatama pean, kui Mustikas mulle neid näitab.

jälgede sobitamise mäng

Mängu ettevalmistamiseks kulub kõige rohkem viis minutit. Vaja läheb (valget) plastiliini või isetehtud voolimismassi ja loomafiguure (minu lemmikutel Schleich’idel on õnneks ka reaalsed ja reljeefsed jalajäljed talla all olemas).

Alustuseks rullisin plastiliini siledaks, et ei tekiks liigset segadust äraarvamisel, aga plastiliini võib vabalt jätta ka sellise mõnusalt muhkliku, nagu see käte vahel ikka jääb.

Seejärel rebisin rullitud plastiliini loomade suuruse järgi tükkideks, et iga tükk tähendaks ühe looma jälgi. Muidugi võib jätta ka plastiliini ühe terve tükina ja selle jälgi täis teha. Kuna mul eelnevat kogemust polnud, kui hästi Mustikas selle ülesande lahendamisega hakkama saab, siis läksin kindla peale välja ja tegin kõik jäljed eraldi tükkidele, et vältida potentsiaalset asjatut frustratsiooni. Kui teha tükkidega variant, siis on hea mõte teha tükid jälgedest nii palju suuremad, et tüki serva pealsaab pärast võrdluseks proovijälgi teha.

Viimasena tegin iga tüki keskele loomafiguuriga loomajäljed. Neil loomadel, kel saba maani ulatub, tuleks kindlasti ka saba jälg plastiliini sisse jätta.

jälgede sobitamise mäng

Mustikale (2a 8k) jälgede sobitamise mäng meeldis ning jäljed leidsid õige omaniku üsna kiiresti. Edasi läks mäng nii, et mina pidin aga muudkui plastiliini uuesti siledaks rullima ja siis tegi Mustikas juba ise loomadega lume sisse jälgi. Kuigi see oli nii lihtne tegevus, jätkus Mustikal huvi üllatavalt kauaks.

Usun, et proovime samas võtmes tegevust, ainult teiste objektidega, lähiajal veel korrata. Sama mängu saab teha näiteks mänguautode rattajälgedega, Lego ja ehitusklotsidega, nööpide ja pärlitega, erinevate käbide ja puuokstega jne. Variante on tegelikult nii-nii palju.

jälgede sobitamise mäng plastiliiniga

jälgede sobitamise mäng plastiliiniga

PS! Kõikidele suurtele ja väikestele loomajäljehuvilistele on Eestis elavate loomade kohta internetis tasuta kättesaadavad Jäljeaabits ja Ulukite jäljevihik.


Lambrine uued postitused jõuavad kõige kiiremini Sinuni blogi Facebook‘i lehe vahendusel.

Sinu mõtted...

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s