Mustriklotsid

mustriklotsid puidustAh, mustriklotsid! Meie uued lemmikud. Olen neist nii kaua unistanud. Otsides Mustikale mõnd uut ja huvipakkuvat mänguasja, jõudsin siis lõpuks nii kaugele, et ostsin need ära. Ja see on olnud üks viimase aja parimaid oste.

Kuivõrd seda on nii mitu korda minult juba küsitud, siis olgu siinkohal öeldud, et meie ostsime mustriklotsid Nuputaja e-poest. Pakendatud plastikämbrisse ja seal peaks neid olema 250 tk, üle pole lugenud. 🙂 Sarnane toode vineerkastis ja mustrilaudadega on olemas ka näiteks Melissa & Doug’i tootevalikus ja seda võib leida müügil mänguasjapoodides.

Miks valisime just Nuputaja omad? Kui hakkasin otsima, millised klotsid valida, siis veendusin selles, et kvaliteedilt on need üsna sarnased, tõenäoliselt tulevad need tükid kõik ühest vabrikust. Kasti ja mustrilehtede olemasolu polnud tähtis, sest kodus oli olemas parasjagu selline karp, kuhu klotsid hästi sisse sobisid. Mustreid plaanisin nagunii ise joonistama hakata. Argumendina võib välja tuua ka selle, et vähema raha eest oli Nuputaja tootes rohkem kaks korda rohkem klotse. Hetkel on mängimiseks kasutusel pool ämbri sisust. Teine pool tuleb kasutusele ehk siis, kui Mustikas on juba suurem. Aga võib-olla kasutan osa klotsidest ära hoopis mõne kingituse juures, mõtteid on igatahes tekkinud.

Mustriklotside komplekti kuuluvad geomeetrilised kujundid nagu kolmnurk, ruut, kuusnurk, trapets ning kahe erineva kujuga rombid. Sellisel kujul mänguasjana on mustriklotsid olemas olnud juba 1960.-aastatest. Mustriklotsid jagunevad kaheks – esimese osa moodustavad need kujundid, mida saab kokku panna rohelistest kolmnurkadest (kolmnurk, sinine romb, trapets ja kuusnurk). Teise osa moodustavad ruut ja puiduvärvi romb, mis ei järgi rohelist kolmnurka, kuid mida on võimalik teiste klotside vahele kombineerida mustrite ja kujundite ladumiseks.

puidust mustriklotsid

Mustikale meeldivad mustriklotsid sellepärast, et:

 • neid on palju
 • neid saab lõputult sorteerida, kuhugi sisse panna ja välja kallata
 • neist saab teha näiteks lumememme
 • neist saab teha häid mänguvõileibu ja pannkooke moosiga
 • neid saab kasutada väikeste mänguloomade voodite ja liivakastide ja muu taolisena
 • neist saab treppi ehitada
 • emme tahab ka nendega mängida 🙂

Mõned näited Mustika mängudest, mida olen leidnud.

puidust mustriklotsid

Pannkoogid moosiga

puidust mustriklotsid

Tomatikook

puidust mustriklotsid

Küünaldega kaunistatud koogid (“koogid” pärinevad küll ühest teisest mängust).

Mulle meeldivad mustriklotsid sellepärast, et:

 • mulle meeldib mustreid teha, äärmiselt rahustav tegevus 😉
 • neid on võimalik nii mitmekülgselt mängimiseks kasutada ja seda pikema aja jooksul

Praegu oleme Mustikaga klotse lihtsalt loendanud ja proovinud erinevaid pilte kokku panna (mustreid selleks leiab netist, toksi Google’sse  pattern blocks templates). Samuti oleme uurinud, kuidas saab ühte kujundit mitut moodi kokku panna (vaata näiteks meie sõbrapäevapostitust). Klotsidest ladumine on hea silm-käsi koordinatsiooni harjutamisele ja tähelepanuvõime arendamisele, seda eriti ette antud mustrite puhul. Samuti on vaja püsivust ja kannatlikkust, et klotsid ilusti paigale saada. Väiksemate lastega, kellel liikuvad klotsid võivad pahameelt tekitada, on kaval mõte teipida tükk kleepkilet (kleepuv pool ülespoole), kuhu saab siis pilte ja mustreid laduda. Pärast saab sõrmelihaseid treenida klotse kile küljest lahti tõmmates. Kleepkilet võib kasutada ka siis, kui on plaanis mõni eriti suur muster kokku laduda.

Lisan siia veel mõned näited, mida mustriklotsidega muuhulgas teha saab.


Erinevad mustrid

puidust mustriklotsid

puidust mustriklotsidpuidust mustriklotsidpuidust mustriklotsid

puidust mustriklotsid


“Ruumilised” pildid

puidust mustriklotsid


Tähed ja numbrid

Võib ise välja mõelda või otsida internetist vastava õpetuse.

puidust mustriklotsid


Murdarvud

puidust mustriklotsid


Geomeetrilised kujundite koostamine teistest kujunditest

Selleks leiab netist samuti hulgaliselt mustrilehti. Nuputaja e-poest saab osta ka valmis ülesandekaarte. Näiteks alloleval pildidl on lahendatud ülesanne teha kuusnurk, kasutades selleks kahte rombi, kahte trapetsit ja ühte kuusnurka.

puidust mustriklotsid


Sümmeetria

Luua sama muster peegelpildis. Alloleval pildil on sümmeetria ülesanne ühel teljel, aga seda võib teha ka näiteks kahe ristuva teljega. Või hoopis laduda klotsidest mandalaid, üks eriti suur ja uhke on näha siin.

puidust mustriklotsid


Loomulikult on Mustikas hetkel veel liiga väike, et pooligi nendest asjadest, mis ma siin välja tõin, teha. Sellepärast mulle meeldibki, et need klotsid on tegelikult pikaajaliseks kasutamiseks. Praegu saab ta  lihtsalt mängu käigus ise üht-teist avastada. Nii ehk ongi kõige põnevam.

5 thoughts on “Mustriklotsid

 1. Mul tekkis ka nende klotside isu. No nii vahvad mustrid, tundub lausa teraapiline! Aga Nuputaja poest puidust klotse ei leidnud, nüüd kõik puhta plastikust ja neid ma väga ei sooviks. Ehk millalgi ikka avastan kuskilt need puidust ka.

  Meeldib

Sinu mõtted...

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s