Montessori esimesel eluaastal: esimesed mänguasjad

montessori beebile

Eelmises Montessori esimese eluaasta postituses oli juttu üldistest põhimõtetest, kuidas saab Montessori teooriat päris pisikeste laste juures rakendada. Selles postituses siin kirjutan pisut mänguasjadest, mida lapsele pakkuda.

Montessori nimetab lapse sihipärast mängimist tööks – see on tegevus, mis kaasab keha ja meele ning millel on mingi eesmärk, mis rikastab inimest. Kui töö poolt pakutav väljakutse on lapse arengule vastav, siis võtab ta selle väljakutse hea meelega vastu ning töötab hea meelega, vajamata välist ergutamist või kiitust, olles ise aktiivne, õnnelik ja rahul.

Lapse tähelepanelik jälgimine võimaldab meil aru saada mida ta tahab ja üritab parasjagu õppida. Nagu ka töötava täiskasvanu puhul, ei tohiks ka töötavat last kunagi segada. Samuti tuleks jälgida, millal laps töötamise lõpetab ning soovib oma mänguasjadest puhata.

Lapsele pakutav mänguasi ei tohiks olla tema jaoks liiga keeruline (tekitab frustratsiooni ja soovi mängimisest loobuda) ega ka mitte liiga lihtne ja igav. Esimeste mänguasjadena tuleks eelistada selliseid, mis võimaldavad lapsele erinevaid liigutamisvõimalusi ja toetavad liikumise loomulikku arengut. Iga mänguasi on valitud mingi eesmärgi täitmiseks (rippuvad mänguasjad silm-käsi koordinatsiooni harjutamiseks, eest ära veerevad mänguasjad roomamishuvi tekitamiseks jne).


Mänguasjad alates sünnist – karussellid

Oma elu esimestel päevadel ja kuudel on laps huvitatud vaatamisest ja jälgimisest. Lapse esimesed visuaalsed “mänguasjad” võiksid olla kontrastidel põhinevad mustvalged, hiljem värvilised, karussellid (mobile). Karussell Montessori mõttes on selline konstruktsioon, mis liigub toas oleva õhuvoolu mõjul. Selline aeglaselt liikuv karussell on väikesele lapsele heaks jälgimisharjutuseks. Karussellid peaksid olema paigutatud nii, et miski üleliigne nende vaatamist ei sega. Selleks tuleb kasvõi ise põrandale pikali heita  ja vaadata, mida sa näed – kas miski üleliigne segab karusselli jälgimist? Sama kehtib rippuvate mänguasjade kohta. Kui puudub võimalus neid otse lakke riputada, tuleks eelistada neutraalset puidust mänguasjakaart.

Karussellil kujutamiseks sobivad nii geomeetrilised kui abstraktsed kujundid. Kasutades karussellil looduse motiive, tuleks järgida Montessori põhimõtet, et lapsele tuleb tutvustada reaalset maailma. Seega ei sobi karussellile karud ega elevandid, kes päriselus ringi ei lenda. Montessori karussellil ripuvad nende liikide esindajad, kelle liikumine õhus või vees tõepoolest sarnaneb tubases õhuvoolus liikumisega – linnud, liblikad jt putukad, kalad.

Lapsele mängimiseks riputatud asju tuleks aeg-ajalt vahetada, et lapsel oleks huvitav nendega tegeleda. Siin on nimekiri ja lingid Montessori karussellide näidetele (sulgudes märgitud, millises vanuses neid võiks lapsele vaatamiseks pakkuda):

Montessori ring and bell on ribbon diy Montessori beebile

Kui laps hakkab tegema esimesi katseid asju haarata, võib talle pakkuda järgnevaid karusselle ja rippuvaid mänguasju:

Paela otsa riputatud kuljus ja rõngas on head abivahendid jälgimise ja keskendumise harjutamiseks. Kuna need on mõeldud ka käega katsumiseks, siis on need ka head koordinatsiooni arendamiseks.


Pildid ja raamatud

montessori beebileLapsele saab vaatamiskõrgusele paigutada kontrastseid mustvalgeid joonistusi, mis kujutavad loodusest pärinevaid objekte või geomeetrilisi kujundeid ja mustreid. Musta ja valge kontrast on väikelapse lõplikult välja arenemata silmale kõige lihtsam jälgida.

Kui laps oskab juba külje lamada, siis on paras aeg alustada ka raamatute vaatamist. Montessori põhimõtteid silmas pidades peaks need olema realistlikud raamatud, soovitavalt fotodega, teemadeks lapsed, näod, loomad jmt. Väikelapse absorbeeriv meel imab kõik endasse, kuid tal puudub võime nähtut hinnata, sest tal puudub kogemus. Just seetõttu peaksid väikelastele näidatavad raamatud tuginema reaalsusele ja neis peaks vältima pilte olukordadest, mida päris elus ei eksisteeri (nt rääkivad ja riideid kandvad loomad). Et päris pisikestele meeldib jälgida just nägusid ning ka teisi lapsi, sobib esimeseks raamatuks hästi näiteks fotoraamat beebidest üle kogu maailma Global Babies.


Mänguasjad loomuliku liikumise arendamiseks

Kui laps hakkab asju haarama, on paras aeg pakkuda talle ka mõnda väikest naturaalsest materjalist kõristit. Lapse kõrvale mängimiseks asetatud paar mänguasja meelitavad nii endid haarama ning ka endale lähemale keerama.

Tavapärased Montessori mänguasjad kõige pisematele on kujutatud alloleval pildil.

montessori mänguasjad beebile

Foto: BeginningMontessori pood Etsy’s

Nendeks on:

 • kuljus(t)ega kõristi (bell rattle) – 2-kuustele, peenike pulk sobib hästi väikestele kätele, sellest kinni hoidmine tugevdab käelihaseid.
 • haaramispärlid (grasping beads) – 3-kuustele, hea haaramise harjutamiseks ja niisama närimiseks, hiljem asjade käest kätte andmise harjutamiseks. Haaramispärlid saab vähese vaevaga ise valmis teha, vaja läheb vaid suuri puidust pärleid ja paela.
 • ühendatud kettad (interlocking discs) – tutvustatakse esmakordselt 2-3-kuustele, kui lapsel on veel säilinud haaramisrefleks. Kettaid käes hoides arendab silmadega jälgimise oskust. Hiljem on kettad kasulikud asjade käest kätte andmise harjutamisel. Ketaste paiknemine üksteise suhtes eeldab lapselt ka seda, et ta pööraks käe vahetamisel oma rannet. Põrandale asetades veerevad kettad aeglaselt eest ning ergutavad roomama.
 • pallipuur (ball cylinder) – 6-8 kuu vanuselt või millal iganes on laps valmis üle põranda roomama. Veereb aeglaselt ja motiveerib last roomama.
 • kuljusepuur (bell cylinder) – lapsele, kes on valmis kiirelt roomama. Kuljusepuur veereb kiiremini ja kaugemale kui pallipuur. Kuljuse tuttav hääl meelitab last kõristipuuri haarama, puuripulgad on sobilikud mänguasja kättehaaramiseks ja raputamiseks.

Veel mänguasjaideid esimesel poolaastal:
 • Aarete korv on suurepärane võimalus tutvustada lapsele uusi asju ning nendega seonduvat – tektuuri, lõhna, temperatuuri jm. Aarete korvis peaksid olema ennekõike naturaalsetest materjalidest asjad. Esimest aarete korvi võib lapsele uurimiseks pakkuda 4-kuuselt, selles võiks alustuseks olla kolm erinevat aistingut pakkuvat asja.
 • Montessori puslepall – 5-kuusele lapsele, hea kätte haarata ja hoida. Õmblemisõpetuse leiad näiteks siit.
 • Karp või ämber ja pall – 6-kuusele lapsele, asjade sissepaneku ja väljavõtmise harjutamiseks. Arendab silm-käsi koordinatsiooni, ühtlasi tutvustavad täitmise- ja tühjendamise mängud mõõtmise algtõdesid.
 • Korv erinevate kangatükkidega – 6-kuusele lapsele uurimiseks, pakub head sensoorset kogemust (tekstuurid, värvid).

Kuidas lapsele mänguasja pakkuda?

Lõpetuseks, tähtis pole mitte ainult see, milliseid mänguasju lapsele pakkuvad, vaid ka see, KUIDAS seda teha. Ka väikelapsel kujunevad välja omad lemmikud mänguasjad. Sellegipoolest tasub ja tuleb lapsele pakkuda ka teisi mänguasju. 3-4-kuusele lapsele paku uurimiseks kaks-kolm mänguasja korraga, neid on hea hoida ühes korvis koos. Vaheta aeg-ajalt üks ese korvis välja, näiteks see, mille vastu laps hetkel kõige vähem huvi tunneb.

 • Lapsele mänguasja pakkudes nimeta kõigepealt selle asja nimetus.
 • Küsi lapselt, kas ta soovib seda kasutada. Ära pane mänguasja lapse peale ega suru seda talle kätte!
 • Oota, kuni laps on saanud mänguasja vaadata ning sirutab käed haaramiseks välja.
 • Kui laps ei soovi mänguasja enda kätte haarata, siis vali pakkumiseks mõni teine mänguasi, kuni leiad selle, mis talle huvi pakub.

Nii saad juba varakult pakkuda lapsele valikuvabadust ning austada tema huve.


Lambrine uued postitused jõuavad kõige kiiremini Sinuni blogi Facebook‘i lehe vahendusel.

*See postitus sisaldab affiliate linki*

One thought on “Montessori esimesel eluaastal: esimesed mänguasjad

 1. Pingback: Kuidas mängib beebi? – Montessori Eesti

Sinu mõtted...

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s