Häälikuõpetus ehk meie “Mis tähega hakkab…” mäng

tähtede õppimineMustikas tunneb viimasel ajal huvi selle vastu, mis tähega mingi sõna algab. Paar kuud tagasi tegime Mustikaga (2a 8k) esimest korda sõna algustähe järgi asjade sorteerimise mängu.

Mängu ülesseadmine käis imelihtsalt. Valisin välja kolm häälikut, mis oleksid võimalikult erineva kõlaga ja lihtsad ning otsisin välja neile vastavad tähekaardid. Korvi korjasin toast kokku mänguks sobilikke väikseid esemeid, mis hakkaksid selle häälikuga.

S – sulg, sokk, sibul
K – kass, kõrv, kivi
R – rebane, raamat, rõngas
tähtede õppimine

tähtede õppimine

tähtede õppimine

Laotasin kaardid põrandale maha ning kutsusin Mustika mängima. Esimesena haaras ta korvist kõrva, seejärel sibula ning need said ilusasti õigele kaardile. Segadus tekkis järgmise esemega, milleks oli kivi. Mustikas arvas esialgu, et see algab R-tähega (sest see kaart oli veel ainsana tühi). Pärast omavahelist arutelu veendusime siiski selles, et kivi hakkab K-tähega. Ülejäänud esemetega Mustikas juba teadis, et tähed võivad korduda, ning arusaamatusi rohkem ei tekkinud.

tähtede õppimine

tähtede õppimine

Mustikale paistis selline algustähtede otsimise mäng meeldivat. Mängime seda mängu kindlasti veel, sest huvi tähtede ja häälikute vastu on jätkuvalt suur. Järgmine kord proovin jälle midagi uut ja huvitavat korvi panna. Nimelt pildil olnud mängu juures pakkus Mustikale suurt huvi sinine kivi, mida ta enne kaardile asetamist pikalt uuris.

Veel mõned ideed, kuidas saab seda mängu teistmoodi mängida:

  • kõlalt sarnaste häälikutega
  • palju erinevaid häälikuid korraga, igaühe kohta üks ese
  • laps peab ise tähekaardi juurde sobiva eseme leidma

Sama mängu saaks edukalt mängida ka kohtades, kus peab ootama või reisil olles. Tähed võib lihtsalt paberile kirjutada ning sorteerimiseks kasutada neid asju, mis parasjagu käepärast on.

tähtede õppimine

PS! Tähtede ja häälikute õppimine on väga individuaalne teema, mis ei ole seotud kindla vanusega. Postituses kirjeldatud mängu tasub mängida ainult siis, kui lapsel on tekkinud huvi häälikute vastu (sõltumata tema vanusest). 🙂

Millised hääliku- ja tähemänge teie kodus parasjagu mängitakse?


Lambrine uued postitused jõuavad kõige kiiremini Sinuni blogi Facebook‘i lehe vahendusel.

2 thoughts on “Häälikuõpetus ehk meie “Mis tähega hakkab…” mäng

Sinu mõtted...

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s