Tegelusraamat Helenale

õmmeldud tegelusraamat

Tänane postitus on iseenda motiveerimiseks. Nimelt olen juba väga kaua plaaninud õmmelda Mustikale tegelusraamatut, aga ikka kipub see kuidagi tegemata asjate nimekirjas tagaplaanile jääma. Kuna oleme viimasel ajal sattunud päris tihti tegema pikki autosõite Mustika ärkveloleku ajal, siis on tulnud autos üsna palju võidelda igavusega. Eelolevale suvele mõeldes üritan siis nüüd end kokku võtta ja selle raamatu valmis õmmelda.

Minul on tegelusraamatutega olnud armastus esimesest silmapilgust. 🙂 Eestis pole tegelusraamatud vist kuigi levinud (parandage nüüd mind, kui ma eksin). Rohkem on see ingliskeelse maailma mänguasi, mis on mõeldud lastele kasutamiseks kohtades, kus tuleb olla vaikselt (nt kirikus) või kus on vaja oodata. Inglise keeles nimetatakse neid busy book või quiet book. Usun, et tegelusraamat võiks sobida lapsele vanuses 2+, sõltub kõik sellest, kui vastupidavalt on raamat valmistatud.

Lihtsamas versioonis saab tegelusraamatu valmis vildist detaile vildilehtedele kleepides. Vastupidavamad raamatud saab tekstiili ja vilti kombineerides. Raamatud on enamasti üles ehitatud nii, et sellega mängides areneb lapse käteosavus. Paljud ülesanded eeldavad nööpimist, trukkide kinnitamist, luku kinni tõmbamist, pannalde kinnipanekut, paelte sidumist jmt.

Tegelusraamatuid on niiiiii palju erinevaid. Vaadake kasvõi siia ingliskeelsesse tegelusraamatute blogisse või Pinteresti otsingutulemusi. Veel meeldib mulle inspiratsiooni otsida sellest venekeelsest blogist. Sealt leiab hästi detailiderohked raamatud (kohati minu maitse jaoks natuke liiga slaavi temperamenti, aga teostuselt lihtsalt super!). Nii palju on ägedaid ideid, mida teha võiks. Kahju ainult, et aega napib, et ise kõike proovida.

Paar aastat tagasi õmblesin valmis ühe tegelusraamatu Mustika sugulasele 3. sünnipäevaks. See on olnud siiani mu esimene ja ainus tegelusraamat. Kuigi selle tegemine oli üsna ajamahukas, on see siiani üks mu lemmikuid käsitööprojekte. Mulle sobib selline detailide kallal nokitsemine. Eks üht-teist on raamatu juures ka sellist, mida nüüd teeks teisiti, iga esimene kord on ju ikka pisut eksperimenteerimine.

Pakun nüüd võimalust ka teile raamatu sisse piiluda (pildile klikkides avanevad suuremad pildifailid).

Nimelehekülg

Raamat algab nimeleheküljega. Nimetähed on õmmeldud tausta külge. Samasugused tähed on ka leheküljel asuvas taskus. Need tuleb siis õige koha peale nööpida. Saab õppida enda nime kirjutamist kui ka väikeste nööpide kinnipanemist.

õmmeldud tegelusraamat

õmmeldud tegelusraamatPeenramaa

Peenramaa lehel kasvavad erinevad juurviljad (sekka natuke umbrohtu ka). Töötegemiseks on olemas vajalikud aiatööriistad – labidas, kastekann ja korv.

õmmeldud tegelusraamat

õmmeldud tegelusraamat

Kõigepealt saab labidaga kaevates teha peenrad, siis köögiviljad õigesse kohta maha panna ning neid kastma ja hooldama hakata. Kui saak on valmis, saab köögiviljad korjata suurde korvi. Korv ise on tehtud vildiribadest ning selle peal saab harjutada punumist.

õmmeldud tegelusraamat

õmmeldud tegelusraamatLillepeenar
Lillepeenra lehel on tausta külge õmmeldud lillevarred koos nööpidest südamikega. Lilleõied ise asuvad kõrvallehel ja on aetud paela peale. Sealt saab neid siis võtta ja panna õitsema just selle varre otsa, kuhu parasjagu seda tuju on panna (ühtlasi harjutada ka suurte nööpide nööpimist ning paela otsa ajamist).
Pingviinidega taskus on kahevärvilised trukkidega vildiribad, millest saab teha ketilülid. Keti saab kinnitada lehe servades asuvate punaste aasade vahele. Samadest vildiribadest saab trukke omavahel kinnitades teha ka kujundeid (kolmnurgad, nelinurgad jne). Saab harjutada lülidest keti moodustamist ning trukkide kinnipanemist.

õmmeldud tegelusraamat

õmmeldud tegelusraamat

Käekott ja toidupood

Käekotist leiab kõik poodiminekuks vajaliku – raha, poekoti ja nutitelefoni (sest kes ikka enam poenimekirja paberile teeb, eksju :P). Käekotiga saab harjutada pandla avamist ja sulgemist.

õmmeldud tegelusraamat

õmmeldud tegelusraamat

Toidupoes on müügil:
ülemisel riiulil – jahu, viilutatud leib, salatilehed
keskmisel riiulil – banaan (kooritav), juustuviilud kilepakendis, tomat
alumisel riiulil – munad, arbuus (ühelt küljelt koorega, teisel küljel lahti lõigatud), teekotike

õmmeldud tegelusraamat

Kui poes on ostud tehtud, saab need mugavalt kotti laduda, et nendega siis koju minna. Lehte keerates jõuabki kohe kööki.

Köök

Siin saab poest ostetud söögikraamist süüa teha ja seda süüa. Köögiosa koosneb pliidist ja lauast. Pliidi juures olevas taskus on hoiul kõik söögiriistad – nuga, kahvel, lusikas, tass (tassi saab panna poest ostetud teekotikese). Nendega saab siis harjutada lauakatmist. Taldrik on õmmeldud laualina külge. Taskus peidavad end veel mõned pannkoogid, moosiplärtsud ja praemuna (jahu ja muna nende tegemiseks sai osta eelmiselt leheküljelt poest). Eest peenramaalt saab veel lisaks ka köögivilju tuua.

õmmeldud tegelusraamat

õmmeldud tegelusraamat

Puslenurk

Viimasel lehel on pusleruudustik. Pusletükid saab hoiule panna tagakaane küljes olevatesse taskutesse. Kokku on raamatus kolm puslet – akvaarium kalaga, lepatriinu ja puu otsas istuv öökull.

õmmeldud tegelusraamat

õmmeldud tegelusraamat

Mul veel päris kindlat plaani pole, millise sisuga Mustika raamat tuleb, aga eks siis hakkangi nüüd kavandama. Osa materjale on juba välja otsitud ja mõned ideed ka päris kindlalt paigas. Loodetavasti aitab see, et siin blogis raamatuõmblemise välja hõikasin, kõigi teiste pooleliolevate projektide kõrval motivatsiooni üleval hoida. 🙂

õmmeldud tegelusraamat


Lambrine uued postitused jõuavad kõige kiiremini Sinuni blogi Facebook‘i lehe vahendusel.

14 thoughts on “Tegelusraamat Helenale

 1. Vauuu oli ka minu mõte.
  Näpud ja mõte hakkas kohe sügelema. Oh. Oh. Oh. Kui ilus ja põnev ja just selline mida meil ka vaja on.
  Väga ilus.

  Meeldib

  • Aitäh! 🙂 Mul on see sama näppude ja mõtte sügelemise tunne iga kord, kui mõnd uut ja ilusat tegelusraamatu ideed kuskil näen. Tahaks kohe ise ka teha (ja mängida ka). 🙂

   Meeldib

 2. Tõepoolest, vau! See on ikka erakordne töö ja läbimõeldus! Just eile arutasime sõbrannaga, et keegi võiks selliseid raamatuid ka Eestis ehk müügiks teha. Kindlasti oleks põnev näha ja lugeda uue raamatu valmimisestki siin 🙂

  Meeldib

  • Aitäh! 🙂 Esimese katse kohta jäin ise ka päris rahule, kuigi, nagu ikka, mõnda asja oleks võinud paremini või teisiti teha. Aga eks kuskilt peab alustama. 🙂
   See oleks küll väga tore, kui keegi pakuks toote või teenusena selliste raamatute õmblemist. Kui ise praegu kahe lapse kõrvalt sellist äri ajama hakkaks, tuleks iga raamat küll vist luksuskauba hinnaga. 🙂

   Meeldib

  • olen nõusm et võiks müügis olla 🙂 telliks ise ka, samas võib ju teha…aga vb ei oska nii hästi või pole aega

   Meeldib

  • Eks tegelikult see raamat on ka vast poole ulatuses puhas näputöö, ilma õmblusmasinata. Kindlasti saaks ka kõik detailid käsitsi teha. Ainult raamatulehtede õmblemine võtaks käsitsi vist kole kaua aega.

   Meeldib

 3. Tõsiselt ilus teostus! Ajasid mul ka nüüd isu peale 🙂 Ma aastaid tagasi salvestasin endale näiteid, et ka teha, kuid lõpuks ikka loobusin, et liiga töömahukas.

  Mis detailid need on, mida sa nüüd teisiti teeks?

  Meeldib

  • 🙂 Mina muidugi soovitaksin kindlasti proovida tegemist. Mulle endale ainuüksi tegemise protsess meeldis nii väga, see kavandamine ja nokitsemine. Aega kulus muidugi tõesti palju ja siis polnud endal veel lapsi. Praegu kahe lapse kõrvalt tundub uue tegemine ulmeline ettevõtmine, seepärast ma siin end avaliku väljakuulutamisega motiveeringi.
   Aga asjad, mida teeks teisiti… Köögiviljadele kinnitaks pealsed paremini, tõenäoliselt teeks need üldse teisest materjalist, mitte vildist. Põhiprobleem ongi selles, et vildi leht selliseks kitsamaks tükiks lõigatuna kipub venima. Seetõttu korvipunumise teeks ka ümber, näiteks paelaribadest. Ja esimese lehe nimetähed teeks kas suuremad, et oleks lihtsam nööpida, või siis kinnitaks teisiti (trukiga või takjapaelaga).

   Meeldib

 4. See köögiviljapeenar on eriti lahe. Just see, et neid köögivilju saab ka hiljem kasutada poekorvi täites või taldrikule pannes. Jälle üks idee, mis Printeresti kausta elluviimist ootama panna.

  Meeldib

 5. Super töö sul! Mul ka nüüd isu peal, kuigi 18-kuune vist veel sellega midagi väga teha ei oskaks kui et neid kaalikaid sealt lihtsalt siia ja sinna mööda tuba ära kaotada. 😀
  Aga ikkagi peaks kunagi ette võtma ja tahaks ka teha. 🙂

  Meeldib

  • Aitäh, Katre! 🙂 18-kuud on ehk jah mängimiseks pisut vara, mulle endale tundub, et 3 aastat on selline paras vanus taolise raamatu jaoks. Sõltub muidugi väga palju lapsest.
   Aga 18 kuud on kindlasti paras vanus raamatu õmblema hakkamiseks, siis on rahulikult poolteist aastat aega nokitseda 😉

   Meeldib

Sinu mõtted...

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s