Raamatud kevadest

raamatud kevadest Mõtte tekitada koju aastaaegadest ja lapse huvidest lähtuv raamaturiiul sain ma juba siis, kui Mustikas oli alles päris pisike. Lugedes välismaiseid blogisid torkas silma sealne komme paigutada raamatud riiulisse näoga lapse poole. Eks räägi ju ka igasugused teooriad sellest, et lapsed tunnevad huvi eelkõige selle vastu, mida nad parasjagu näevad. Sel kevadel tundus, et Mustikas (2a 10k) on juba nii suur, et võiks proovida ka esimese temaatilise riiuli tutvustamist.

Siiani olen selles riiulis hoidnud ja vahetanud erinevaid raamatuid, mis meil kodus olemas on. Ühest küljest võimaldab see endalgi paremini meeles pidada, millised raamatud end riiulis peidavad. Teisest küljest on sellise riiuli põhjal hea jälgida ka seda, millised on parasjagu lapse eelistused ja huvid.

Kevadeteemalisi lasteraamatuid otsima hakates selgus, et ega valik õigupoolest nii suur ei olegi. Seega tuli natuke nuputada, kuidas katta kõiki neid teemasid, mida tahtsin Mustikale seoses kevadega tutvustada. Nendeks olid:

  • aastaaegade vaheldumine üldiselt (kevade seostamine teiste aastaaegadega)
  • kevade tundemärgid (mille järgi saab aru, et kevad on käes)
  • kevadine ilm
  • lilled, linnud, putukad
  • kevadised aiatööd, taimede areng
  • mida kevadel tehakse (igapäevased reaalsel elul põhinevad lood, kus tegelasteks on lapsed)

Lõpuks sain kokku valiku raamatuid, mis katavad üldisemalt need valdkonnad ära. Eks edaspidi, kui Mustikas ka juba suurem, saab otsida lisaks raamatuid, mis vaatlevad mõnd teemat põhjalikumalt.


Vilibuse aiaraamat

Vilibuse aiaraamat” on olnud meil selle kevade suureks lemmikuks. Kõik, mis puudutab aiatöid, saab siit raamatust järele uuritud. Samuti on siin pisut juttu ka putukatest. “Vilibuse aiaraamatust” kirjutasin pikemalt siin.

vilibuse aiaraamat


Kuula! Kuula!

Meie pere üks pikaajalisemaid lemmikuid on olnud “Kuula! Kuula!“, mis räägib loo aastaaegade vaheldumisest. Raamatut tutvustav postitus asub siin. kuula kuula raamat aastaaegadest


Hanna ja Aleksi lood. Kevad ja suvi

Hanna ja Aleksi lood kevadest ja suvest on järjekordne juhuslik leid. Raamatupoes oleksin sellest raamatust tõenäoliselt mööda kõndinud. Kuigi illustratsioonid on iseenesest toredad, mõjub kaanepilt käes hoides tuhmi ja süngena. Kahtlustan, et seetõttu ei kipu ka Mustikas ise seda raamatut riiulilt tihti võtma. Kui aga mina selle kätte võtan, soovib ta kohe, et ma talle sealt midagi loeksin.

Hanna ja Aleksi lood teeb mõnusaks see, et need räägivad tavaliste laste tavapärasest elust. Neisse on põimitud paras kogus lapselikkust ja natuke ka fantaasiat. Lood raamatus on üsna pikad. Mustikas eelistab endiselt veel selliseid raamatuid, kus teksti saadab pidevalt ka illustratsioon. Seetõttu ei ole tal veel eriti palju püsivust, et jutt lõpuni kuulata. Samas suudab raamat tema tähelepanu hoida, kui juttu on asjadest, mis on talle tema enda elust tuttavad (näiteks lihavõttemunade otsimine või taimede seemnetest ettekasvatamine).

Raamatule on ka järg Hanna ja Aleksi sügise ja talve lugudega. Tundub, et raamatute tiraažid on raamatupoodides lõpusirgel ja viimased on hetkel müügis väga soodsate hindadega! hanna ja aleksi lood hanna ja aleksi loodhanna ja aleksi lood


Linnurahva kalender

Linnurahva kalender” vaatleb lindude elu aasta jooksul. Õigupoolest on see küll ainus raamat sellest kevadisest valikust, mida Mustikas pole (vähemalt minu nähes) kordagi vaadanud. Meil on tegelikult ka paar teist linnuraamatut riiulis tagavaraks, mida olen püüdnud “Linnurahva kalendri” asemel tutvustada, aga paistab, et Mustikal ei ole hetkel lihtsalt mittemingisugustki huvi lindude vastu. Sellest hoolimata ootab see raamat riiulis, juhuks kui see huvi peaks tekkima. Jätsin nähtavale just selle raamatu, sest siin tutvustatakse “lihtsamaid” linde, keda algajal linnuvaatlejal on kergem eristada ja meelde jätta. linnurahva kalender linnurahva kalender linnurahva kalender


Fred Jüssi “Ilusal kevadel”

Fred Jüssi fotoalbumi “Ilusal kevadel” leidsin kevaderaamatuid otsides puhtjuhuslikult. See oli üks nendest hetkedest, kus ma laksasin mõttes endale käega otsaette ja imestasin, et ma kohe selle mõtte peale ei tulnud. Üritasin ju algul leida sobilikke raamatuid eelkõige lastekirjanduseseast. Ometi sobib just see raamat nii hästi edasi andma pilti sellest, milline kevad siis õigupoolest on.
Raamatus antakse palju huvitavam pilt kevadest, kui see “klassikaline”, millest harjumuspäraselt juttu tehakse. On ju nii, et kui öelda kevad, siis vaimusilma kerkib linnulaulu saatel pilt rohelistest puudest ja rohust ning õitsvatest lilledest? Fred Jüssi ütleb aga raamatu esimese foto juures kevade esimeseks tundemärgiks olevat selle, kui rohukõrre ümber hakkab lumi lohku vajuma. Kui mina seda pilti vaatan, siis ütleksin, et talv, mis talv. “Ilusal kevadel” haarab aga endasse ka üleminekuaastaajad – kevadtalve ja varakevade (nende määratlemisest saab põgusalt lugeda siit).

Raamatus on ühendatud Fred Jüssi lummavad loodusvaated ning tema mõtisklused. Kahjuks on raamatu kujundus minu jaoks kohati täiesti arusaamatu ja kipub sisu lämmatama. Kui aga kujundus kõrvale jätta, siis on see raamat üks mõnus rännak läbi kodumaise kevade. Mustikas muidugi ei võtnud algul vaevaks raamatut lahtigi teha, vaid teatas korduvalt “Issi, su metsaraamat on minu riiulis!”. Nüüdseks on ta raamatu siiski omaks võtnud ning vaatab seda üpris tihti, küsides ise, milllega pildil parasjagu tegu on. fred jüssi ilusal kevadel fred jüssi ilusal kevadel fred jüssi ilusal kevadel


Kevadlilled

Kevadlillede” raamatuni jõudsin pärast Fred Jüssi fotoraamatuga kogetud ahaa-hetke. Raamat on küll aastakümneid vana ja seetõttu pildikvaliteet kohati kehv, sellegipoolest saab selle abil kevadlilledega tutvust teha. Mulle meeldib raamatu juures see, et siin räägitakse neist kevadlilledest, mis kasvavad meil looduslikult, mitte kultuurtaimena. Eks tulbid-nartsissid saa niigi selgeks, aga tore on ju, kui laps oskab ka paiselehel ja võilillel vahet teha. Ja eks endalgi ole siit raamatust ühtteist õppida ja meelde tuletada. Raamatus on iga taime kohta ka lühike tutvustav tekst. kevadlilled kevadlilled kevadlilled Millised on teie lemmikraamatud kevadest?


Lambrine uued postitused jõuavad kõige kiiremini Sinuni blogi Facebook‘i lehe vahendusel.

Sinu mõtted...

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s