5-kuuse lapse mängud ja tegevused

mänguasjad 5-kuusele lapsele

Preili Pohl on nüüd juba pooleaastane, seega paras aeg vaadata, millega ta viie kuu vanuselt tegeles. Et just sel ajal olime terve perega nii korraga kui ka järgemööda pidevalt haigustega kimpus, ei jõudnud ma paraku Pohlaga kõike proovida, mis mul mõttes mõlkus. Küllap jõuame nendeni hiljem. Sellegipoolest siin siis väike valik ideid, milliseid mänguasju ja tegevusi 5-kuusele lapsele pakkuda.

Mänguasjad

Põhitegevuseks oli Pohlal endiselt asjade käeshoidmine ja nende uurimine. Et pakkuda talle mitmekülgset kogemust, pakkusin talle mängimiseks ja uurimiseks erinevast materjalist ning erinevalt haaramist vajavaid esemeid.

mänguasjad 5-kuusele lapsele

Pildil on 5-kuuse Pohla lemmikmänguasjad:

  • Mustika sorteerimismängu kujundid – tasapinnalise eseme hoidmise harjutamine, augud kujundites muudavad hoidmise lihtsamaks
  • Motoorikavedru – peenikese asja hoidmise harjutamine, Pohl kasutab seda kui hantlit 🙂
  • värvilised närimisrõngad
  • kuljustega rõngas
  • pehmed tekstiilist kuubikud – hea harjutada nende asjade hoidmist, millel sõrmed ümber ei ulatu (nendega nägi Pohl ka kõige rohkem vaeva, kuni taipas, et kahe käega on lihtsam)

Tekstiilist kuubikutega saime ka kahekesi mängida. Mina ladusin need torni…

mänguasjad 5-kuusele lapsele

… ja Pohl lükkas torni pikali. Lihtne mäng, mida võis korrata pea lõpmatuseni.

mänguasjad 5-kuusele lapsele

Lisaks olid lemmikuteks ka erineva suurusega pallid, mida on lihtsalt tore veeretada. Hea on, kui saab palli liikumist millegagi piirata (nt tekk rulli keerata), et pall liiga kaugele ära ei veereks. Samuti meeldis Pohlale mängida õhupalliga, seda nii lihtsalt käte vahel hoides kui ka ülesriputatult. Õhupall on hea ja kerge, eest ära liigub aga aeglaselt, seega just parasjagu mõnus tagaajamiseks. NB! Ära jäta väikelast kunagi õhupalliga järelvalveta!

Pohl tundis üsna suurt huvi ka oma rippuvate mänguasjade vastu, võib-olla selle pärast, et ta nägi neid tavalisest harvem. Sel kuul oli tal suurem huvi rõnga vastu, küllap seda oli huvitavam jälgida edasi-tagasi liikumas.

Tegevused

Natuke jõudsime puhuda seebimulle. Mina puhusin ja Pohl vaatas, silmad imestusest suured peas, kuidas mullid ringi lendasid ja siis äkki haihtusid. Võib ainult ette kujutada, millist hämmingut sellised kaduvad mullid maailma avastavas lapses võivad tekitada.

Veel meeldis Pohlale uurida minu sallide narmaid. Kui ta oli kõhuli, andsin sallid talle põrandale, kui ta aga pikutas selili, siis proovisin leida võimaluse salli ülesriputamiseks. Narmad tunduvad olevat igatahes ühed väga põnevad asjad. Põnevaks osutusid ka lõngakerad, eriti kui neid sai otsast pisut lahti sakutada ja siis sõrmede vahel lõnga uurida.

Loodus

Õues käisime, nagu ka eelmisel kuul, puid vaatamas. Need on endiselt Pohla lemmikud. Natuke patsutasime ka toalilli, eriti meeldisid Pohlale perearsti ukse taga koridoris olevad hiigelsuured potililled.

Patsutamise hooaeg tegelikult ju alles algab. Kellel laps alles praegu sama vanaks saamas, siis usun, et muru, võiks väikesele maailmaavastajale sama palju huvi pakkuda kui näiteks sallinarmad. No ja alati saab käia ka puutüvesid katsumas.

Raamatud

5-kuune laps raamat

Raamatute lugemisega on lood sellevõrra keerulisemaks läinud, et Pohl tahab kõiki raamatuid suhu toppida. Ja loomulikult saab ta pahaseks, kui talle seda keelata. Vahepeal õnnestub meil siiski natuke “lugeda” ka. Lemmikuks paistab olevat Hervé Tullet’ The Game of Mix and Match. Väikseid lehti on mugav keerata ja kuna neid on nii palju, siis Pohl vist lihtsalt ei suuda otsustada, millist neist parasjagu suhu toppida. Niiet see raamat (nii palju) suhu ei satugi.

5-kuune laps raamat

Veel üks idee…

…mille teostamiseni ise pole veel jõudnud. 5-kuusele lapsele soovitatakse kokku panna pereliikmete piltidega fotoalbum. Selline album aitab lapsel meeles pidada tuttavaid nägusid ja on niisama tore vaadata, sest väidetavalt tunnevad pisikesed suurt huvi just nägude vastu. Sarnase põhimõttega pildikaartide tegemisest natuke vanematele lastele on juttu Mutukamoosi blogis.

 

Millised on olnud teie 5-kuuse lapse lemmiktegevused?
 


Lambrine uued postitused jõuavad kõige kiiremini Sinuni blogi Facebook‘i lehe vahendusel.

Sinu mõtted...

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s