Suvised loendamis- ja värvikaardid

loendamise harjutamine värvide tundmine

Tegelikult võiks neid kaarte nimetada lühidalt ka vihmase ilma kaartideks, sest ega need ilusa ilmaga eriti meelde ei tulegi. Pigem ikka siis, kui õues olud märjad ning vesised ja tarvis toas meelt lahutada. Idee nende kaartide tegemiseks sain Mustika (3a) tegemisi jälgides. Praegu tunneb ta suurt huvi loendamise vastu, eriti kui loendada tuleb inimesi või loomi. Kuna tema huvi arvude maailma vastu on siiani üsna leige olnud, siis tundus praegu olevat hea hetk tärganud huvi pisut omalt poolt toetada. Et oleks huvitavam, said kaardid kõik erivärvilised küljed (ja paistab, et värvilised küljed mõjuvad lausa külgetõmbava magnetina).

Siin mõned mängud, mida Mustikaga tegime ühel vihmasel hommikupoolikul saunapõrandal istudes (saunast nimelt oli kõige mugavam aeda puuduvaid värve otsima joosta).

loendamise harjutamine värvide tundmine

Loendada lilleõisi, kivikesi, teokarpe, marju või mis iganes muud pisikesed asjad parasjagu kätte satuvad. Kaartidel kujutatud ringikesed aitavad lapsel sooritada ka kontrolli, kas sai ikka õige arv esemeid.

loendamise harjutamine värvide tundmine

Kustutatava markeriga saab harjutada numbrite kirjutamist.

loendamise harjutamine värvide tundmine

Värviküljele võib iga kaardi taha joonistada sama värvi asju. Hetkel on ilmselgelt maasikad ja murelid vallutanud kõik meeled. 🙂

loendamise harjutamine värvide tundmine

Värvikülgedele saab värvi järgi sorteerida kõik jalutuskäigul õuest leitud aarded. Mis värvi aardeid on kõige raskem leida? Mis värvi aardeid on suvel kõige rohkem? Aga talvel? Kas sa tead, mis on leitud taimede nimed?

loendamise harjutamine värvide tundmine

Tõmba pakist üks arvukaart …

loendamise harjutamine värvide tundmine

… ja siis üks värvikaart …

loendamise harjutamine värvide tundmine

… ja otsi enda ümbrusest õige arv seda värvi asju.

loendamise harjutamine värvide tundmine

Õpi vikerkaarevärve ja nende järjestust. Mustikas oli veendunud, et õige vikerkaare juurde kuulub ka üks valge pilv.

loendamise harjutamine värvide tundmine

Kuidas kaarte veel saaks kasutada?

Autosõidul

 • Tõmmake pakist üks arvukaart. Kes autosolijaist näeb seda numbrit esimesena majanumbril, reklaamil, vastutuleval autol, …?
 • Tõmmake pakist üks värvikaart. Milliseid seda värvi asju te parasjagu autoaknast näete? Kes märkab teatud ajaühiku jooksul kõige rohkem seda värvi asju? Kes leiab autost esimesena seda värvi eseme?

Kui lapsi on kaks…

 • Kumbki laps tõmbab ühe värvikaardi. Kumb jõuab ette antud aja jooksul joonistada (suuremad võivad joonistamise asemel ka sõna kirjutada) kõige rohkem seda värvi asju ? Kumb jõuab ümbrusest esimesena leida ja tuua seda värvi eseme?
 • Kumbki laps võtab ühe värvikaardi ja ühe arvukaardi. Kumb leiab esimesena õige arvu enda värviga esemeid?

Mustikas ise kasutab kaarte lisaks veel mängurahana ja piletitena. Talle meeldib kaardipakk peos ringi käia, kaardid kuskile laiali laotada ja siis uuesti kokku korjata, et siis taas kaardipakk käes edasi minna.

loendamise harjutamine värvide tundmine

Vihmase ilma kaartide tegemiseks läheb vaja:

 • 2 lehte valget kartongi arvukülje jaoks (arvuküljed joonista ise või kasuta minu koostatud prinditavat faili)
 • 11 erinevat tooni kartongi värvikülgedeks
 • vaibanuga ja metallist joonlaud (saab lõigatud ka kääridega)
 • liimipulka
 • kleepkilet (või laminaator)

Mina printisin arvukaardid välja ning lõikasin jooni mööda lahti. Kleepisin iga arvukaardi erinevat värvi kartongile ning lõikasin seejärel ka värvilise kartongi parajaks. Kaardid katsin kleepkilega, et need ei määrduks ning kannataksid ka natuke niiskust. Ühtlasi saab selliselt kiletatud kaartidel kasutada ka kustutatavat markerit. Soovi korral võib kaartidesse ka augud sisse lüüa, et saaks kaardid omavahel nt rõngaga kokku köita.


Lambrine uued postitused jõuavad kõige kiiremini Sinuni blogi Facebook‘i lehe vahendusel.

2 thoughts on “Suvised loendamis- ja värvikaardid

 1. Neid kaartide edasiarendusi oli nii tore lugeda, mulle lapsena meeldis just autosõitudel selliseid asju mängida. Ootan juba, et enda põnn ka nii suureks kasvaks!
  Aga kust sa nii kenade värvidega kartonge soetad? Eriti mõtlen just seda mahedat rohelist ning helehalli. Või vähemalt sellistena need siinpool ekraani paistavad.

  Meeldib

Sinu mõtted...

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s