Avastuspurk ehk mänguasi 9-kuusele ja 3-aastasele

avastuspurk

Kui Pohl oli 6-kuune, panin tema jaoks kokku esimese avastuspurgi (inglise keeles sensory bottle). Mustikas (3a) on esimesest avastuspurgist alates nõudnud, et me purgi lahti teeks ja selle sisuga mängiks. Nii tekkiski kord purgi sisu vahetades mõte, et miks mitte teha uus purgisisu selline, millega oleks kaant lahti tegemata huvitav mängida mõlemal lapsel.

avastuspurk

Avastuspurgi tegemiseks on vaja:

  • läbipaistev plastikust purk või pudel
  • täiteaine – kuivatatud oad, herned, riis vmt
  • põnevad asjad uurimiseks – nööbid, pärlid, minifiguurid
  • väikesed metallist asjad – kirjaklambrid, seibid, lühikesteks juppideks lõigatud karvatraat, väiksed kuljused jmt

avastuspurk

Purk/pudel peaks ideaalis olema sirgete seintega ning piisavalt tugev, et vastupidada juhuslikule peale astumisele-istumisele. Kuna see sisaldab pisikesi detaile, siis tasub aeg-ajalt veenduda, et purk on ikka kõvasti kinni keeratud ja selle seintes pole pragusid, kust sisu saaks välja tulla. Kui pole huvi purgis olevat sisu vahetada, võib kaane näiteks kuumaliimipüstoliga kinni liimida.

avastuspurk

Väiksemale lapsele on purk lihtsalt vaatamiseks, uurimiseks, veeretamiseks, raputamiseks. Aeg-ajalt tuleb proovida ka suhu toppimist. Kuigi Pohl (11 k) on purgiga vähem või rohkem mänginud kõik need kuud, tunneb ta sellest kõige rohkem rõõmu just praegu, mil ta naudib ise helide tekitamist. Selline purgitäis teeb väga mõnusat kõrinat.

Suuremale lapsele mängimiseks on vajalik piisava tõmbejõuga magnet. Magnet võiks ideaalis olla mugavalt kättehaaratav (näiteks pulgana või hobuserauana). Sobib ka mõni vähe tõhusam külmkapimagnet. Kogu lõbu seisneb selles, et tore on kirjaklambreid magnetiga mööda purgiseina lohistada. Mõnikord moodustavad klambrid magneti mõjul purgi sees väikese keti.

avastuspurk

avastuspurk

Purki kokku pannes täitus ka Mustika soov purgisisuga mängida. Ühtlasi sai ta ka kõik asjad ise purki panna. Avastuspurki tehes ongi hea võimalus anda suuremale lapsele otsustada, mida võiks purgi sisse panna ja mis asjad võiksid väiksemale meeldida.

Kui laps magnetiga uurimisest tüdineb, võib asja mängulisemaks muuta, lastes tal magnetiga purgist “kinni püüda” mõne konkreetse eseme (eeldusel, et purgis on erinevaid metallist esemeid). Sama tegevust võib teha ka I-Spy mängu põhimõttel. Ütle lapsele: “ma näen midagi rohelist/ ümmargust/ silmadega, mis algab H-tähega” jne. Laps peab purgist selle asja leidma ja magneti otsa püüdma.

Ma ei saa just öelda, et tegu on Mustika või Pohla mõne lemmikmänguasjaga, aga kui see mänguhoos riiulist leitakse, siis uuritakse seda natuke aega rõõmuga. No ja loomulikult toimib see efekt, et kui üks purgi avastab, siis on teisel ka kohe sama asja vaja. 🙂

avatuspurk

avastuspurk


Lambrine uued postitused jõuavad kõige kiiremini Sinuni blogi Facebook‘i lehe vahendusel.

One thought on “Avastuspurk ehk mänguasi 9-kuusele ja 3-aastasele

  1. Pingback: Küll on blogijatel vahvad ettevõtmised :) | My Elysian Life

Sinu mõtted...

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s