Sügisesed tegevused lastele

sügiskandik

Tänasesse postitusse kogusin kokku mõned sügisesed tegevused, mida oleme koos Mustikaga (3a) viimastel kuudel teinud.

Sügiskandik

Kõige lihtsam asi üldse. Nimelt on meil lauale pandud kandik, kuhu saab panna kõik õuest leitud aarded. Sinna võivad lisada asju kõik pereliikmed, kes midagi huvitavat leiavad. Kandikul on lisaks luup, et soovikorral asju lähemalt uurida. Samas võib kandikul olevat kasutada mängudes, mis parasjagu pähe tulevad, samuti plastiliiniga tegutsemise juures. Ühesõnaga olen andnud vabad käed sealsete materjalidega tegutsemiseks. Alloleval pildil on näha kastanitest kokku laotud uss ja lehetaldrikutele valminud pidusöögid.

sügistegevused lastele

Lehekujutiste templid

Kui rohelist taimmaterjali oli veel vähe rohkem saada, proovisime Mustikaga ka teistmoodi lehetrükki. Selleks korjasin kasvuhoonest paar tomatilehte, otsisin kapist haamri ja köögist lõikelaua ja asusime koputama. Taimeleht tuleb asetada paberile ja lehe peale võiks asetada majapidamispaberi tüki, mis imaks liigse vedeliku endasse. Leht tuleb üleni läbikoputada, et kujutis tuleks terviklik. Kõige paremad on ükskõik millised “mahlased” lehed. Minu eesmärk oli tutvustada Mustikale alternatiivset “maalimisviisi”. Ühtlasi saab natukene juurde rääkida ka taimede ehitusest – taimerakud, kui mahla täis mullid, mis koputamisel lõhkevad ja värvi välja annavad. Pärast koputamist asus Mustikas pilti hoolega värvidega kaunistama ja lõpuks valmis sellest sügisene metsapilt issile.

sügistegevused lastega

Õunatemplid

Õunatemplite tegemise idee tuli Mustikalt endalt. Ma ei lasknud siis seda endale kaks korda öelda. Korjasime õuest erineva suurusega õunu ja asusime asja kallale. Kõige keerulisem osa templite tegemise juures on saavutada võimalikult sile ja ühtlane lõikepind. Nii tuleb kujutis kõige parem. Kõige ägedama kujutise sai iluõunapuu väikeste õuntega. Teistmoodi põnevat mustrit sai luua õuna samaaegselt paberile vajutades ja keerates.

sügistegevused lastele

Lehtede värvi järgi sorteerimine

Mul seisis riiulil juba tükk aega kaks ühesugust värvinäidist ja võtsin hoogu, et neist üks värvide sorteerimise mäng teha, aga tegudeni, nagu ikka, polnud veel jõudnud. Otsistasin siis, et viimane aeg on need kasutusele võtta, enne kui need kaduma või katki lähevad. Seega haarasin vahtralehe motiiviga auguraua ja lõin ühest värvinäidisest lehed välja. Tegevuse eesmärgiks on siis leida lehtedele õige koht tervel värviribal. Mustika jaoks pisut liiga lihtne tegevus, kuigi natuke mõtlemist ja sobitamist oli. Eelkõige osutusid keerulisemaks just heledad toonid Kui oleks mitu värvinäidist ja rohkem erinevaid toone, annaks mängu väljakutsuvamaks teha. Võib-olla jõuan selleni, kui taas ehituspoodi satun.

sügistegevused lastele

sügistegevused lastele

Mängumets

Mängumetsa tegemiseks sain inspiratsiooni eelmise talve postitusest selle kohta, kuidas jõulupuud taaskasutada. Kuna Mustikal oli ühtlasi ka suur huvi seenelkäimise vastu, siis mõtlesin kaks asja ühildada. Tegin valmis sügise viimase portsu rohelist voolimismassi (toonisin seekord kõrvitsalehtede mahlaga, sest spinat sai kahjuks enne juba üles võetud) ja korjasin õuest huvitavat oksamaterjali, käbisid ja füüsalilaternaid. Salajaste tagavarade karbist otsisin välja seenekujulised pärlid. Õigupoolest olidki just klaasist pisikesed seened need, mis Mustikat selle tegevuse juures köitsid. Metsa ehitamisel pidin ise pisut aitama, kuid seente metsa alla istutamise ja nende sealt ära korjamisega tegeles juba Mustikas ise.

mängumets plastiliinist

mängumets plastiliinist

sügistegevused lastele

sügistegevused lastele

sügistegevused lastele

Eelpool toodud tegevustest oli Mustika lemmikuks meie looduskandikul olevate asjadega mängimine. See annab minu jaoks taaskord kinnitust sellest, kui oluline on anda lastele vabad käed ise mängude väljamõtlemiseks käepäraste (ja mitte algupäraselt mänguasjadeks mõeldud) asjadega.


Lambrine uued postitused jõuavad kõige kiiremini Sinuni blogi Facebook‘i lehe vahendusel.

4 thoughts on “Sügisesed tegevused lastele

  1. Huvitav on lugeda, mis lapsele endale enim meeldib. Mina oleksin lugedes suure hurraaga valinud õunatemplid (sest need pisikesed on väga kaunid) ja metsaehituse. Mu fantaasia on ilmselgelt juba liiga piiratud. 🙂

    Meeldib

    • Minu lemmikud olid samad, mis sul, Laura! Tundub, et mida vähem piire (ehk siis minupoolseid ettepanekuid), seda huvitavam on. Kui laps nii väga kaasa ei tulegi, siis on muidugi mõnus ka ise neid tegevusi nautida 🙂

      Meeldib

  2. Pingback: Idee pealkiri – Demo

  3. Pingback: Sügisesed mängud – Demo

Sinu mõtted...

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s