8-, 9- ja 10-kuuse lapse mängud ja tegevused

lambrine_8_9_10_kuuse_lapse_mangud_tegevused6

Olen püüdnud siin Pohla esimese eluaasta tegemisi tegemisi järgemööda kajastada. Kuna Pohl on tänaseks juba 1-aastaseks saanud, siis katsun ka tegevuste postitustega otsa kokku tõmmata. Ühtlasi tähendab see seda, et tuleb vist novembris teha üks postituste maraton, sest tahaks kõik esimese eluaastaga seonduvad mõtted öeldud saada. Täna tuleb juttu vanusest 8-10 elukuud. Selle aja jooksul tegeles Pohl sisuliselt samade asjadega, seetõttu pole mõtet kolme eraldi postitust teha.

Mänguasjad

Pohlal pole senini ühtegi kindlat lemmikmänguasja tekkinud. Isegi kaisulooma mitte. Kui Mustikal oli juba 4-kuuselt väga selgelt kaisulooma eelistus olemas, siis Pohl võib vabalt ka ilma olla. Mängib kõigega ja uurib kõike, mis ette juhtub. Eriti põnevad on muidugi Mustika tegemised ja mängud, aga neile alati ligi ei lasta.

lambrine_8_9_10_kuuse_lapse_mangud_tegevused5

Mõned eelistatumad mänguasjad:

  • Pallid – veeretamiseks, viskamiseks, tagaajamiseks
  • Lego Duplo inimeste figuurid – eriline lemmik on üks blond tüdruk (pildi tegemise ajaks oli ta loomulikult ära peidetud). Millest selline armastus nende vastu, ei oska arvata.
  • Puidust flööt – kui Pohl oli saanud 10-kuuseks õppis ta ühel päeval kogemata flöödipuhumise ära (seni oli seda niisama tore mööda põrandat veeretada). Sellest ajast peale on tegu ühe vaieldamatu lemmikuga.
  • Mõõdulint – tõmbad muudkui välja ja sakutad. Kindlasti on tegu asjaga, millega ärge last kunagi üksinda mängima jätke.
  • Kaelakeed. Kaelakeed on võrratud asjad! Neid saab suhu toppida ja närida, venitada, üritada kaela panna ja niisama vehkida. Muidugi taaskord veenduge enne, et see kõik on ka lapse jaoks ohutu. Pisikeste jaoks on parimad need keed, kus iga pärli vahele on tehtud nööri sisse sõlm, mis takistab pärlite minemaveeremist nööri katkemisel.
  • Kõik, mis teeb häält – metallist asjad kolistamiseks ja tagumiseks, seest õõnsad nõud-topsid-purgid, mille sisse huikuda ja naeru kihistada.

Umbes 9.elukuu paiku pakub Montessori metoodika lapsele uurimiseks asjade jäävuse kasti (object permanence box). Sisuliselt on tegu kastiga, millel peal ja ühel küljel on auk ning sees kaldpind. Kui august kasti sisse kukutada pall, veereb see küljel olevast august välja. Taoline tegevus õpetab lapsele, et asjad ei lakka eksisteerimast, kui need parasjagu silmapiiril pole. Kuna mul oli kange tahtmine teada saada, mis Pohl sellisest tegevusest arvab, ehitasin ühe sellise kasti kodus vanast kingakarbist. Pildistasin veel terve meisterdamise protsessi ka üles, et sellest hiljem blogisse õpetus teha, aga ma pole enam kindel, kas ma selleni jõuan. Pohl ise ei tundnud selles vanuses asjade jäävuse kasti vastu aga mittemingisugust huvi (kui kasti otsa ronimine välja arvata).

8-kuuse 9-kuuse 10-kuuse lapse mangud ja tegevused

Asjade jäävuse kastist teen pisut pikemalt juttu ka siis, kui lõpuks ka Montessori 6-12 kuud mänguasjade postituse valmis saan. Olen seda tahtnud juba nii ammu valmis kirjutada, aga minu jaoks on see olnud umbes nagu Pinterestis ringikolamine. Mida rohkem uurid, seda põnevamaks ja huvitavamaks läheb.

Tegevused

Pohla põhitegevuseks on olnud maailma avastamine. See tähendab igalpool ringiroomamist ja asjade uurimist. Seda on ta teinud kõikjal ja kõigi asjadega, mis vähegi käeulatusse jäävad. Kolm erilist lemmikut on:

  • Asjade enda ees lükkamine – toolid, kastid jmt. Kõik, mis liigub piisavalt rahulikult, et sellega sammu pidada.
  • Ronimine – alates hetkest, mil Pohl õppis ära, et asjade peale ronides naeb ja saab kõrgemale, on see olnud tema suureks meelelahutuseks (ja mulle parajaks peavaluks). Mustikas oli Pohlaga võrreldes ikka väga rahulik laps.
  • Kiikumine – toas teki peal või kiikhobusel, mänguväljakul beebi- või linnupesakiiges või koos minuga vedrukiigel – kõik see veab suu laiale naerule.

8-kuuse 9-kuuse 10-kuuse lapse mangud ja tegevused

Loodus

Pohl tahab alati õue minna. Sisuliselt väljendub see sellest, et iga kord, kui keegi välisuksest siseneb või väljub, üritab ka tema õue põgeneda. Õues ringi roomata, asju uurida ja suhu toppida on loomulikult üks lemmiktegevustest. Rannas kivide keskel istuda ja neid maitsta – jah, palun! Siinkohal pean taas tõdema, kui erinevad lapsed ikkagi on. Kui Pohl tunneb end näiteks köögiviljapeenras vägagi koduselt, siis Mustikas oli see, kes ei tahtnud esimesed kaks aastat jalga paljale murule panna.

8-kuuse 9-kuuse 10-kuuse lapse mangud ja tegevused8-kuuse 9-kuuse 10-kuuse lapse mangud ja tegevused

Raamatud

Umbes siis, kui Pohl oli saanud 8-kuuseks, asetasin põrandale kasti pappraamatutega, et tal oleks võimalus neid soovi korral uurida. Nii ta seal kasti kallal vahel päris kaua toimetab, kuigi põhilisteks lemmikuteks on kaks häälttegevat raamatut.

Palju asju, mida oleks tahtnud selles vanuses Pohlaga proovida, jäidki tegemata. Paljuski sellepärast, et siis oli suvi ja elu kulges hoopis teises tempos. Vaatame, äkki teen tegemata mänguideedest kunagi ehk ühe inspiratsioonipostituse.

Vaata ka:

4-kuuse lapse mängud ja tegevused

5-kuuse lapse mängud ja tegevused

6-kuuse lapse mängud ja tegevused

7-kuuse lapse mängud ja tegevused


Lambrine uued postitused jõuavad kõige kiiremini Sinuni blogi Facebook‘i lehe vahendusel.

Sinu mõtted...

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s