Anname hoogu: Nukuraamat reisile

höp nukuraamat reisile

Hooandjas on veel umbes kümme päeva hoogu kogumas selline tore projekt nagu Nukuraamat reisile. Praegu on seda raamatut maailmas olemas täpselt üks tükk ning selle ühe ja erilise raamatuga saime Mustikaga ühel õhtupoolikul pisut mängida.

höp nukuraamat reisile

Nukuraamatu ideed on Kadre endaga kaasas kandnud lapsepõlvest saati, kui esimene prototüüp valmis abijoontega vihikusse ise joonistades (paari originaali pilti saad näha siit). Mõte see mänguvihik päris tooteks teha oli juba paari aasta eest, kui koos Höp’iga tegevust alustasime. Seepärast on mul eriti hea meel näha, et Kadre nüüd selle päriselt ka teoks teeb. Ja eriti tore on see just seepärast, et see on ühe lapsepõlve mängu elluärkamine. Ma võin ainult ette kujutada, kui õnnelik oleks väike Kadre omal ajal sellise raamatu üle olnud.

Aga vaatame siis koos kaante vahele.

Nukuraamatus on kümme erinevat mänguruumi, kus raamatuga kaasas olev pabernukkude perekond tegutseb. Illustratsioonide autoriks on Elina Sildre. Igal lehel on pilusid, kuhu vahele saab nukke pista ning lisaks ohtralt klappe, mille taha piiluda. Mulle endale tundub, et me kõiki klappe vist avada ei jõudnudki.

höp nukuraamat reisile
Kui raamatu Mustikale (3,5a) mängimiseks käte andsin, siis tal ei olnud küsimustki, mida tegema peab. Otsekohe hakkas ta nukke piludesse sättima ning sinna juurde perekonna tegemistest jutustama. Mustika lemmikmängukohaks sai lastetuba/magamistuba. Võib-olla oli asi selles, et oli õhtune aeg, igatahes oli tarvis kõik kindlasti magama panna. Kõige suuremat muret tundis ta koera pärast, kellele tubades head kohta ei leidunud, nii tuligi lõpuks pere tüdrukutel voodit jagada, et koer ikka mõnusasti magama saaks. (Tegelikult on koerale oma ase esikus täitsa olemas, aga Mustikas arvas, et koer peaks ka ikka pere juures magama.)

höp nukuraamat reisile

höp nukuraamat reisile

höp nukuraamat reisile

Lisaks kodus toimetamisele saab terve pere seigelda metsas ja rannas, sõita autoga ning käia näiteks kohvikus või lasteaias-koolis. Keskkonnad pärinevad igapäevaelust ja on just seetõttu hästi atraktiivsed, seda nägin ka Mustika tegutsemise pealt. Kuna ma olen Montessori-usku, siis on minu enda jaoks see reaalse, elust enesest keskkonna kujutamine väga oluline ja teretulnud.

höp nukuraamat reisile

höp nukuraamat reisile

höp nukuraamat reisile

Nukuraamatuga on kaasas ka kustutatav vildikas, millega saab raamatus olevaid pilte ise vastavalt soovile täiendada. Raamatusse on jäetud ka päris palju puhast ruumi, mis tulebki ise sisuga täita. Näiteks koostada ise kohviku menüü või joonistada ise elutoa seinale pildid.

höp nukuraamat reisile

höp nukuraamat reisile

höp nukuraamat reisile

höp nukuraamat reisile

Mustikas küll mängimise juures juhendamist ei vajanud, aga raamatus on igal lehel ka paar ideed, kuidas antud keskkonnas parasjagu mängida või tegutseda. Need võiksid olla abiks eelkõige täiskasvanule ideede saamiseks, kui ta asub koos lapsega raamatuga mängima. Tegelikult on Nukuraamat nii mõnusalt vabalt toimetamist soosiv, et mängud sünnivad iseenesest.

höp nukuraamat reisile

höp nukuraamat reisile

Raamatuga tulevad kaasa ka taaskasutatavad kleepsud. Kellele ei meeldiks kleepsud? 😉 Kustutatav vildikas on endale pesa leidnud kaane külge kleebitud karbis, mis on igati mugav lahendus, teades seda, kuidas need vildikad muidu kaduma kipuvad.

höp nukuraamat reisile

Kuigi me mängisime raamatuga vaid ühel õhtul, küsib Mustikas nüüd peaaegu iga päev, kas tädi Kadre on päris Nukuraamatu valmis saanud, sest tal on hädasti vaja sellega mängida. Täna on eesmärgist veel õige pisut puudu, seega kutsun üles kõiki Nukuraamatu projektile hoogu juurde andma. Kui trükiks vajalik summa koos, peaks Nukuraamat jõuludeks kingikottidesse jõudma. PS! Kui kõik läheb hästi, siis saab Nukuraamat tulevikus endale ka ehk noorema venna, kelle kaante vahel oleks rohkem poistele huvipakkuvaid mängupaiku.


Lambrine uued postitused jõuavad kõige kiiremini Sinuni blogi Facebook‘i lehe vahendusel.

 

 

3 thoughts on “Anname hoogu: Nukuraamat reisile

 1. Aitäh loo eest, pani mind veel rohkem ootama raamatu valmimist. Ja nostalgia-meel hakkas ka tööle, endalegi meeldis lapsena pabernukkudega mängida. Eriti tore, et antud juhul on nukkudel veel ka keskkond kus mängida.
  Ainult selle “poistele huvipakkuvamaid mängupaiku” mõtte kohta ma ütleks, et antud raamat on minu arust väga universaalne välja kukkunud nii poistele kui tüdrukutele, kes elavad ilma suure põllumaa ja taluloomadeta elamises, sest sellistes kodudes ei olegi väga palju suurt füüsilist jõudu vajavaid töid, aga samas erinevaid kodutöid on väga ajakulukalt ja seda kõike saavadki nii mehed kui naised teha ja siis ongi tore kui selline raamat tekitabki huvi ja soovi kõike seda teha. Et ei peaks mõtlema, et naised peavad lisaks palgatööle kodus kõik üksi ära tegema ;).
  Et kui tahta teistsugust raamatut veel teha, siis ehk maapiirkonna kohta kus on ka põllumaa ja taluloomad. Seal tundub olevat rohkem töid, mis nõuavad meesterahva jõudsamat musklit. Ja keskkonna erinevus oleks ka huvitav.

  Meeldib

  • Tegelikult on see raamat taotluslikult sooneutraalsena kujundatud ja mul on väga hea meel, et Sa selle ära tabasid. Küsimus ongi pigem selles, kuidas lapsevanem seda asja näeb ja lapsele vahendab. Kipub nii olema, et kui nukud ja kodu, siis peetakse tüdrukute teemaks. Ehk ei ole tõesti teist plaanisolevat versiooni õige nimetada poiste versiooniks. Pigem on seal teistsugused seikluslikud keskkonnad, mis samuti sobivad mängimiseks nii poistele kui tüdrukutele. Kuna selle raamatu idee alles küpseb, siis võib siia julgelt jätta mõtteid ja ideid, mis olukori seal võiks olla. Saan need hiljem õigetele inimestele edastada. 🙂

   Meeldib

 2. Kui ma seda esimest korda Hooandjas nägin, siis tekkis kohe tahtmine endalgi raamat kätte võtta ja üksinda mängida (eks Mirt ole selleks veidi noor veel lihtsalt). 🙂
  Aga see on küll tore uudis, et kavandatakse juba teist versioonigi, jään põnevusega ootama! Ehk võikski seal olla lehekülgi talu- ja külaelust?

  Meeldib

Sinu mõtted...

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s