Jõulutraditsioonide loomisest

jõulutraditsioonid jõulukuusk

Kui te küsiksite minult, mis on kolm asja, mis mulle jõuludega seoses lapsepõlvest meenuvad, siis oleksid need kindlasti jõulupuu, jõulusaia küpsetamine ja vanaema marineeritud seened jõululaual. Tõelise jõulutunde saavutamiseks pidid omal ajal just need kolm asja kindlasti olemas olema.

Olles nüüd ise ema ja oma pisikese pere jõulutraditsioonide looja-edasikandja, tekitab jõulude lähenemine minus alati sellist mõnusat ootusärevust. Mida põnevat see aasta koos lastega teha? Kuidas kodu kaunistada? Milliseid lugusid jõuludest rääkida? Kuna lapsed on alles päris pisikesed, siis polegi vaja midagi suurt ja erilist planeerida. Piisab vähesest, et muuta ootusaeg maagiliseks ja meeldejäävaks. Nii ongi meie praegused jõulu(ootuse)traditsioonid lihtsad ja mulle meeldib mõelda, et küll nad kasvavad koos meiega ja muutuvad iga aastaga üha rohkem meie nägu.

Piparkoogitaina valmistamine ja piparkookide küpsetamine

Piparkoogitaina olen viimastel aastatel ise teinud. Oleks ma varem teadnud, et see on nii lihtne! Mul ei tulnud isegi pähe mitte vaadata, et kuidas see tegemine käib. Olles nüüd isetegemise ära proovinud, enam poe oma ei tahagi. Mustikale teeb taina valmistamine muidugi suurt rõõmu, saab ju kõike segada ja maitsta, uhmris vürtse purustada ja pärast tainast kooke välja lõigata. Sel aastal läks nii, et tegime esimesed piparkoogid Mustika nõudmisel juba oktoobris, niiet kõige suurem piparkoogiisu on juba rahuldatud. Eks jõuluks küpsetame neid sellegipoolest juurde.

jõulutraditsioonid piparkoogid

Jõulukaartide tegemine

See on küll selline tegevus, mida saab mõnusalt teha igas vanuses lastega. Kui nad on alles pisikesed, siis saab lasta neil paberi lihtsalt oskuste piires ära värvida, olgu siis pintsli või kätega, ja seejärel ise kaardid kujundada. Suuremad lapsed saavad juba ise hakkama.

Perepildistamine

Omamoodi traditsiooniks on meil kujunenud iga-aastane enne jõulu perepildistamine. Nii saavad ka kaugel elavad sugulased-sõbrad, kellele alati külla ei jõua, näod üle vaadata.

Kuuseehete kinkimine

Möödunud aastal tõime esimest korda koju ka pisikese kuusepuu. Sellega seoses alustasin uut traditsiooni jõuluehete kinkimisega. Idee on kinkida mõlemale lapsele igal jõuluajal üks kuuseehe ning kui nad on kunagi nii suured, et asuvad omapead elama, siis on kummalgi väike karbitäis ehteid päris enda jõulukuuse ehtimiseks. Ehted, mida kingituseks valin, on pigem midagi erilisemat ja kallimat. Eelmisel aastal ei suutnud ma muidugi end tagasi hoida ja nii ostsin kummalegi kolm. Leidsin poest eriti lihtsad ning ilusad keraamilised ehted ja no need lihtsalt hüüdsid seal minu nime. Sel aastal ootavad oma järge kaks valget lumehelvest.

kuuseehted kuuseehete kinkimine

Selle aasta uued asjad – päkapikud ja jõuluootus raamatutega

Minu suurim dilemma sel aastal on olnud päkapikud. Nimelt siis see, kas nad tulevad või mitte. Või teen ise advendikalendri, nagu oli eelmisel aastal. Või toob päkapikk selle advendikalendri, mille ma ise teen. Otsustasin lõpuks, et sel aastal tulevad siis esimest korda päkapikud. Ettevalmistused selleks on laias laastus tehtud (algasid õigupoolest juba kohe peale eelmisi jõule ja kestsid aasta läbi). Komme meil päkapikk ei too, kuid mõnel päeval ehk mõne huvitava puuvilja või ökopoe müslibatooni-puuviljamaiustuse. Pigem saab sussitäiteks olema midagi praktilist ja lihtsat, mis järgib meie igapäevatoimetusi (näiteks uus piparkoogivorm piparkookide küpsetamise päeval) või midagi, mis kingiks asjade asemel emotsiooni ja koosolemise rõõmu.

Väike inspiratsiooninimekiri asjadest, mis olid eelmisel aastal jõulukalendris ja mida päkapikud sel aastal plaanivad tuua.

 • ökod näpuvärvid
 • Lego klotsid mitme päeva peale ära jaotatuna
 • vilditahvel – eelmine aasta oli meil lumememmega versioon ja see oli talv otsa üheks lemmikuks mänguks. Sel aastal plaanin kuuseehtimise tahvlit.
 • jõuluteemalised kleepsud või kleepsuraamat
 • sädelev liim (näiteks jõulukaartide tegemiseks)
 • plastiliin või isetehtud voolimismass koos põnevate lisadega – eelmise aasta lemmik oli plastiliinist kuuse kaunistamine 
 • väikesed raamatud
 • ilus ja eriline kuuseehe
 • midagi, millest ise kuuseehe meisterdada
 • vidinad sorteerimiseks – eelmise aasta jõulukalendrisse panin purgitäie puidust pärleid, kuljuseid ja nööpe. Neid sai värvi ja kuju järgi sorteerida, plastiliiniga mängides kasutada jne.
 • templid
 • (peo)riided – kui niigi plaanis midagi uut lapsele soetada, siis miks mitte lasta seda päkapikul tuua 😉
 • magnetid
 • piparkoogivorm – läheb kasutusse nii piparkookide tegemisel kui voolimismassiga mängimisel
 • mesilasvaha lehed küünalde meisterdamiseks
 • jõuluteemaline motiivauguraud (kuusk, lumehelves, täht, kelluke, päkapikk)
 • värvilised paberid kaartide tegemiseks
 • rull washi teipi – meil  asendamatu materjal mängudes ja meisterdamistes
 • lasteajakirja jõulunumber (pisematele Mesimumm, suurematele Täheke)
 • Nukuteatri piletid

Raamatuootuse ideed jagas oma blogis Alice. Niisiis läheb meil pakkimisele paras kuhi talve- ja jõuluteemalisi raamatuid, nii olemasolevaid kui üllatuseks sekka ka pisut uusi. Mõned tuleb ilmselt vanaemalt laenata ja kui siis ka 24 raamatut kokku ei tule, siis prindin välja mõned jõulujuttudega lehed vanadest Tähekestest (Tähekese digiarhiiv asub siin). Sealt leiab ka toredaid jõululuuletusi, kui kellelgi vaja peaks minema. 😉

Millised jõulu(ootamise)traditsioonid on teie kodudes? Millised on pärit teie lapsepõlvest ja millised olete ise alustanud?


Lambrine uued postitused jõuavad kõige kiiremini Sinuni blogi Facebook‘i lehe vahendusel.

9 thoughts on “Jõulutraditsioonide loomisest

 1. Meil on ka traditsiooniks jõuluaegne perepildistamine – aga mitte stuudios, vaid lihtsalt jõuluõhtul kuuse juures. Kuna ikka mitu peret koos ja ka vanavanemad, siis teeme igasuguseid kombinatsioone grupipiltidest.

  Eks ma olen blogis ka meie traditsioone ja plaane kirjeldanud ja paljuski meil sarnased plaanid. Aga eile tekkis mul üks tore meisterdamisidee – õigemini unustatud vana. Tahaks teha jõulukrooni. Ühes blogis sattusin sellise versiooni peale, kus tooraineks on kasutatud vanapaberit: http://ukkonooa.blogspot.com.ee/2015/11/himmeli-kirjansivuista-recycled-book.html Ma arvan, et selline kroon oleks linnakoju eriti sobilik. Ma ikka võtan pilliroo hankimise plaani, kuid kui see ei õnnestu, siis lähen ka vanapaberi teed 🙂

  Liked by 1 person

  • Jaa, ma vaatasin ka ükspäev sealt oma lapsepõlve jõulu-Pinteresti-raamatust seda kroonivärki ja mõtlesin, et võiks proovida. Ajalehe mõte on ka väga hea. Ise mõtlesin, et kui pilliroo järele ei jõua, siis saaks ka ilusatest punase-valge kirjudest paberkõrtest näiteks teha.

   Meeldib

 2. Oo, see paberkroon on suurepärane, Eveli! Ma ka just vaatasin sellest vana-aja-pinterestist seda jõulukrooni aga lükkasin tegemise järgmisse aastasse, sest seal soovitab roogu korjata veebruaris ja noh viljakõrsi polnud ka meeles korjata :(. Aga kust neid triibulisi paberkõrsi saab?

  Meeldib

 3. Aa, ja me oleme ka mitu aastat seda raamatu-advendikalendrit teinud. Ma võtan osa raamatuid lihtsalt raamatukogust. Panen need kuu algusesse, siis saab õigeks ajaks tagasi viia. Aga oma pere jõulutraditsioonide loomisest olen ma alles viimasel paaril aastal mõelnud. Kuna me sõidame jõulude ajal järgemööda kahte erinevasse eesti otsa ja siiani oli mul peretraditsioonidest üsna suva (ma vist nüüd, 40 lähedale jõudes olen alles teismelise east välja kasvanud :D). Ja kuna ma olen ateist siis on kuidagi veider kogu seda jeesuse teemat väikeste lastega käsitleda, nii ma püüangi otsida mulle sobivaid erinevate maade rahvakombeid, mis on pigem seotud talvise pööripäevaga ja pimeduse valguse võitlusega. Aga oleme rääkinud/lugenud ka pühast Nikolausest https://www.raamatukoi.ee/cgi-bin/raamat?19148 ja sellega seoses ka heategudest ning kingituste tegemisest. Väiksemale rääkisin eelmisel aastal, kui ta oli kolmene, et tore on teha ka ise oma perekonnale ja sõpradele kingitusi, mis sest, et ka jõuluvana kingitusi toob. Sel aastal teeme ka koos kingitusi. Ja vanemale, teismelisele, katsun ka meelde tuletada, et jõulud pole saamise vaid andmise aeg, kuid teismelise mõistus ei suuda nii keerulisest asjast hästi läbi närida 😉 üks asi, mis sel aastal teha tahaks on kutsuda sõprade pered pööripäeval metsa. Lõke, kuumad joogid, metsloomadele süüa… See vana-aja-pinterest on kullaauk. Viimase aasta paremini kulutatud 50 senti!

  Meeldib

  • Mulle ka meeldib pööripäeva tähistamise mõte väga. Tegelikult see ju ongi kogu jõulude mõte, valguse võit pimeduse üle, ükskõik, mis lugu keegi sinna juurde siis räägib. Igatahes loodan ka see aasta midagi pööripäevaga seonduvat jõuda. See metsa mõte on hea (mulle kohe kangastub see illustratsioon sealt Sõitsid saanid… raamatust. Tõesti hea raamat 😉

   Meeldib

  • Minu jaoks on jõulud ka ikka vanarahva püha. Samas ma olen mõelnud, et jõulud oleks hea aeg lastega usu teema käsitlemiseks. Aga ma ei tea, kuidas 4-aastasele üldse usku kui sellist tutvustada kui me ise ei ole usklikud ja ei Jumalast ega Kristusest pole seni juttu olnud?
   Mu äi on jahimees ja minu teada nemad ikka käivad jõulude paiku loomadele süüa viimas. Plaanisin nendega kaupa teha, et lapse(d) kaasa võtaks 🙂

   Meeldib

Sinu mõtted...

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s