Raamat: Minu väike päkapikuraamat

minu väike päkapikuraamat

Kui nägin, et ilmunud on Minu väike päkapikuraamat, oli see minu jaoks nagu lapsepõlve unistuse täitumine. Nimelt on mulle lapsest saati just sellised paljude detailsete piltidega ning (peaaegu) tekstita pildiraamatud tohutult meeldinud.

Saksa keeles on selliste raamatute nimetuseks Wimmelbuch (tuleneb tegusõnast wimmeln, mida võiks tõlkida kui kubisema, kihisema, üle ujutama, külluses olema). Nimetagem siis Minu väikest päkapikuraamatut hellitavalt kubisemisraamatuks.

Kubisemisraamatud on eraldi tüüp (valdavalt tekstita) pildiraamatuid, mis kujutavad oma lehtedel suurel hulgal detaile ja tegelasi. Erinevalt mõistatuste raamatutest (puzzle books) või otsimisraamatutest (search books, things to spot books) ei juhi kubisemisraamat lugeja tähelepanu otsimisülesannete või muu taolisega. Lugeja ise otsustab, kuidas ta seda raamatut ja selle rikkalike detailidega sisu “loeb”, nt kas ta jutustab selle põhjal mõnda lugu või eelistab siiski mõnd tegelast otsida jne. Kubisemisraamatud võimaldavad väga erinevaid lugemisviise ning soodustavad lapse ja lapsevanema omavahelist suhtlust lugemisel. Ühtlasi on need ka väga head raamatud jutustamisoskuse arendamiseks. Kubisemisraamatute lugemine on natuke ka nagu mängimine, siin pole õiget algust, lõppu ega õigeid vastuseid.

minu väike päkapikuraamat

Kuigi kui päris aus olla, siis Minu väike päkapikuraamat küll 100% kubisemisraamat pole, sest seal on siiski ka teksti ja otsimisküsimused, aga vähemalt väiksemate raamatuhuvilistega ei pea neid ju üldse lugema. Lisaks lühikesele kirjeldavale tekstile iga pildi kohta on raamatu tagakaanel ära toodud ka mõned raamatu tegelased, keda saab siis igalt pildilt otsida.

minu väike päkapikuraamat

minu väike päkapikuraamat

Mis mulle saksa kultuuriruumist pärit kubisemisraamatute puhul veel meeldib, on nende illustratsioonid. Lihtsad, lapselikud ja elust enesest. Minu arust just sellised peaksidki päkapikud olema. Mulle tuleb ausalt öeldes hirm peale, kui vaatan mõningaid päkapikkude pilte (no näiteks see raamatuesikaas). Mina lööksin küll kartma, kui teaksin, et sellised tegelased mul akna taga luuramas käivad. 😛

minu väike päkapikuraamat

Minu väikese päkapikuraamatu heaks omaduseks on ka veel see, et see on pappraamat. Nii saavad muretult uudistada ka pere kõige pisemad liikmed.

Minu väike päkapikuraamat
Autor: Kristina Schaefer
Illustratsioonid: Outi Kaden
Kirjastus: Varrak
Ilmumisaasta: 2015
12 lehekülge
Pappraamat


Lambrine uued postitused jõuavad kõige kiiremini Sinuni blogi Facebook‘i lehe vahendusel.

6 thoughts on “Raamat: Minu väike päkapikuraamat

 1. Ma ei teadnudki varem, et sellistel raamatutel lausa oma termin 🙂 Mulle (ja lastele) ka meeldivad sellised. Näiteks Mauri Kunnase raamatud on sellised. Me loeme praegu üht tema jõuluteemalist raamatut ja hästi tore on koos vaadata, mida need kümned päkapikud seal toimetavad.

  Meeldib

  • No sakslastel on vist iga asja kohta mingi termin. 😛 Meil on ka Mauri Kunnase raamatud lemmikud. Just sellepärast, et sel ajal kui ise ette loed, on lapsel nii palju põnevat uurida.

   Meeldib

 2. Pingback: Raamatuarvustus: Mauri Kunnase “Jõuluvana” | Mutukamoos

 3. Pingback: Raamatute advendikalender 2018 - Mutukamoos

 4. Pingback: Raamatuarvustus: Mauri Kunnase "Jõuluvana" - Mutukamoos

 5. Pingback: Raamatute advendikalender - suur ülevaatepostitus koos pika raamatute nimekirjaga - Mutukamoos

Sinu mõtted...

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s