Aarete korv

aarete korv heuristiline mäng

Tere kõigile, kes te siin veel alles olete! 🙂 Paus venis küll plaanitust pikemaks, aga eks teate isegi, milline meeldiv laiskus puhkamisele tavaliselt järgneb. Mõtlesin, et blogipuhkuse lõpetamiseks oleks paras aeg sahtlipõhjast välja tuua mõned postitused, mis seal kõige kauem ekraanilejõudmist on oodanud. Esimesena sattus ette aarete korvi teema, mis on inspireeritud Sue Gascoyne’i raamatust Treasure Baskets And Beyond: Realizing The Potential Of Sensory-Rich Play.

treasure basket aarete korv heuristiline mäng

Aarete korv (ingl k treasure basket) on looduslike ja koduste, sensoorset kogemust pakkuvate asjadega täidetud korv. Aarete korv kui omaette mänguidee sündis 1940.aastatel, kui Itaalia lastekodudes töötanud Elinor Goldschmied (keda peetakse Briti alushariduse valdkonna üheks pioneeriks) täheldas väikelaste huvi mängida kõige lihtsamate koduse majapidamise esemetega. Algselt oli aarete korv mõeldud 7-12-kuustele väikelastele, hiljem on leitud, et arete korviga mängimine on väga väärtuslik kogemus lastele vanuses 6 kuud kuni 6 aastat (ja isegi veel vanemate laste puhul).

Kuigi aarete korvidest on igal pool blogides üsna palju juttu olnud, siis sellest raamatust leidsin endalegi üllatuseks väga palju mõtlema panevat informatsiooni selle kohta, mis sellise aarete korvi tegelik potentsiaal olla võib (just nii nagu raamatu pealkiri ka lubab). Ma ei hakka siinkohal pikalt filosoofilise küljel peatuma, pigem panen kirja raamatust need olulisemad vihjed, kuidas tõeliselt head ja mitmekülgset kogemust pakkuvat aarete korvi kokku panna.

Korv

Korv on oluline osa aaretekorvi mängust – see võimaldab lapsele pakutavaid esemeid “raamida” ning atraktiivselt esitleda, olles ühtlasi ka nende esemete hoiustamiskohaks.

Ideaalne korv on:

 • tehtud vitstest (punutud korrektselt, ilma torkivate otsteta) või muust looduslikust materjalist
 • läbimõõduga 25…35 cm
 • 10…12 cm sügav
 • ringikujuline (kandilise korvi nurgad võivad lapse jalgade vahele asetatuna hakata segama)
 • vastupidav (laps võib julgelt sinna käega peale nõjatuda)
 • suurte väljaulatuvate sangadeta (sangad võivad segada käe liigutusi ning häirida silm-käsi koordinatsiooni)

Loomulikult ei jää aarete korvi mäng mängimata, kui täpselt sellist korvi käepärast pole. Võta ülaltoodud punkte kui ideaali ning püüa leida sarnaseim. Kõige tähtsam omadus aarete korvi juures on sügavus!  Korv peab olema nii sügav, et asjad korvis oleksid üksteise peal ning lapsel tuleb avastamiseks sinna sisse kaevuda. Kui asjad on ühes kihis, kaob avastamise põnevus – kõik esemed on korraga näha ning laps ei pruugi aarete korvi vastu huvi tunda.

Aarete korvi sisu ja selle valimise põhimõtted

Korvis peaks olema 50…100 looduslikku ja kodumajapidamisest pärinevat eset. Need peaksid olema lapsemõõtu (ehk siis pigem väiksemad) ning igaüks neist peaks pakkuma midagi erinevat, et hoida kogu korvi poolt pakutav sensoorne kogemus tasakaalus. Esemete arv korvis sõltub ka korvi suurusest – korv peaks olema servani täidetud.

Asju valides peaks silmas pidama seda, et need oleksid huvitavad nii üksikult kui ka teiste asjadega koos. Kui paned mõne eseme aarete korvi, siis peab see olema teiste esemetega võrdselt hea. Ei ühtegi kehva asja, sest nii muutub aarete korv hoopis prügikorviks! Näiteks võib muidu hea sisuga korvi rikkuda sinna lisatud liiga suur karp, mis on pandud lihtsalt korvi täiteks (karp matab väiksemad asjad visuaalselt enda alla). Parem panna korvi vähem asju, mis on omavahel sobivas suuruses.

aarete korv heuristiline mäng treasure basket

 • Esemed peaksid olema naturaalsest materjalist, plastikut tuleks vältida. Kui otsustad siiski ka plastikut kasutada, siis peab plastikust ese olema sama hoolikalt oma väärtuste järgi valitud nagu kõik teised esemed korvis.
 • Väldi “päris” mänguasju aarete korvis, see kehtib eriti brändimänguasjade kohta. Lisada võib üksiku neutraalse mänguasja (mängukaru, tekstiilist piparkoogimehikese), mis võib rikastada mängukogemust.
 • Hea aarete korvi asjade üheks märksõnaks on asjade uudsus lapse jaoks. Neil peaks olema mingi omadus, mis paneb last üllatuma ja huvi tundma. Uudseks asjaks võib olla ka mõni muidu “keelatud” ese (nt klaasist).

aarete korv treasure basket heuristiline mäng

Esemeid valides pea silmas, et pakuksid midagi kõikidele meeltele.

Nägemismeelele

 • erinevad värvid, toonid ja mustrid
 • naturaalsed töötlemata pinnad, aktsendiks värvilisi esemeid
 • erinevad visuaalsed omadused – ühevärviline, mustriga, läikiv, läbipaistev, matt jne
 • esemed, mis võimaldavad midagi enda sisse peita (karbid, purgid)

Kuulmismeelele

 • erinevad materjalid erinevate helide tekitamiseks
 • esemed, mille sisse saab midagi panna ja seejärel raputada
 • esemed, mida saab kätega taguda kui trumme
 • esemed, mida saab kasutada trummipulkadena
 • esemed (nt purgid), mille sisse puhudes tekib hääl (ühtlasi tunneb laps vibratsiooni ning enda hingeõhu soojust)

Kompimismeelele

 • erinevate omadustega materjalid: metall, puit, kangas, papp, kumm, kivi, teokarbid, vitstest punutised, keraamika, klaas jne
 • erinevad sensoorsed kogemused: sile-krobeline, soe-külm, kerge-raske, pehme-kõva jne

Haistmismeelele

 • metall, nahk, kumm (mitte plastik)
 • kotike lõhnava sisuga (nt lavendel)
 • mängu ajaks korvi asetatud apelsin, sidrun, laim (torka kahvliga paar auku sisse)

Maitsmismeelele

 • maitsekogemust pakkuvad asjad (nt terve kuivatatud apelsin)

Korvi kasutamine

Aarete korvi on kõige parem esitleda lapsele põrandal. Parim on neutraalne ühevärviline vaip, mis annab tegevusele nii tausta kui ka raami (piirid). Hea on, kui läheduses poleks teisi mänguasju, mis võivad hakata tähelepanu kõrvale juhtima. Täiskasvanu ülesandeks on tagadada rahulik keskkond ning piisavalt aega kiirustamata uurimiseks.

aarete korv treasure basket heurostiline mäng

Aseta korv põrandal istuva lapse kõrvale või ette. Väikelastele, kes ise veel istuda ei oska, võib selja taha asetada padjad. Täiskasvanu roll on mängu jälgida ning mitte sellesse sekkuda (mängu ei tohi kommenteerida, küsimusi esitada, lapsele mõnd konkreetset eset pakkuda, mänguideid välja pakkuda, nt “proovi seda taguda” jne).  Selline tegevus võib katkestada lapse mõttelõnga, piirata loovust ning suruda last kasutama mõnd eset nii, nagu täiskasvanu on seda harjunud tegema. Aarete korvi juures on väga oluline, et lastel lastakse täiesti vabalt mängida ja uurida, ilma et nad peaksid kartma täiskasvanu hinnanguid või mängu valesti tõlgendamist. Samas on oluline, et täiskasvanu jälgiks lapse mängu, sest just sealt saab ta tagasisidet selle kohta, mis tüüpi esemed või millised tegevused lapsele huvi pakuvad.

Mängu erinevad tasandid

Mängu aarete korviga saab jagada kolme etappi:

 • Esimeses etapis (tavaliselt vanuses 5-10 kuud) keskenduvad lapsed küsimusele “mis asi see on?” ja “millised on selle asja omadused?”.
 • Teises etapis (vanuses 10-20 kuud) mängivad lapsed juba keerulisemalt ning neid huvitab peamiselt see, “mida saab selle asjaga teha?”.
 • Kolmandas etapis (vanuses 20+ kuud) uurivad lapsed, “milleks võib see asi muutuda?”.

Vanemad lapsed, kes teevad aarete korviga esimest korda tutvust, läbivad samuti kõik need etapid, kuid nad teevad seda kiirendatult.

aarete korv treasure basket heuristiline mäng

Aarete korv vs temaatiline korv

Aarete korvina esitletakse sageli ka temaatilisi korve, mille sisu moodustavad näiteks erinevad harjad või metallist esemed jne. Päris aarete korvi iseloomustab see, et selle sisu on mitmekülgne ning erinevat sensoorset kogemust pakkuv. Temaatilistel korvidel puudub aarete korvile omane avatud lõpu potentsiaal. Ja mis on samuti oluline – me ei pruugi teada, mille vastu laps parasjagu huvi tunneb. Temaatiline korv võib seetõttu talle üldse mitte huvi pakkuda.

Raamatus on siinkohal toodud võrdluseks hea üks näide (mainin siinkohal, et raamat on üldse väga heade täiskasvanule suunatud mõtlemisülesannetega, mis aitavad aarete korvi olemust paremini hoomata). Selles näites pakub autor täiskasvanutele aarete korvi omaduste tajumiseks kandikutäit erinevaid paberis komme. Kommid on erineva kuju, värvi, suuruse ja maitsega. Mõned on nö vanakooli-kommid, mõned täiesti uued ja tundmatud. Kandikul lastakse täiskasvanute seas ringi käia ja igaüks võib endale vabalt valida meelepärase kommi. Seejärel jagatakse omavahel emotsioone, kes millise kommi valis ja miks. Mõnele pakkus huvi paberi värv või läikivus. Mõni valis selle järgi, et ta teadis, et ta saab piparmündi või iirisemaitselise kommi. Mõnele meeldis lapsepõlvest tuttav komm. Seejärel küsitakse neilt, kuidas nad end tunneksid, kui neile oleks pakutud selle asemel hoopis kandikutäit piparmündikomme, eriti kui neile ei maitse piparmündikommid või neil pole parasjagu nende isu. Kumba kandikut nad eelistaksid? Kumb kandik annaks neile rohkem mõtlemisainet ümbermõtlemiseks?

Loomulikult võib lapsele tutvustada ka temaatilist korvi, kuid raamat soovitab sellele eelnevalt teha läbi mängukord klassikalise aarete korviga. Jälgi, milliste esemetega ja kuidas laps mängib. See annab sulle ideid , millise sisuga korv üldse kokku panna. Näiteks lapsele, kes aarete korvis tunneb huvi eelkõige metallist esemete vastu, võibki just sellise sisuga korvi. Mõni tunneb huvi hoopis asjade üksteise sisse paneku vastu, siis võivad osutuda huvitavaks erinevad anumad ja erineva suurusega esemed. Vaid head valikut pakkudes saavad lapsed õppida tundma, mis neile meeldib või ei meeldi.

aarete korv treasure basket heuristiline mäng

Pisut meie kogemusest aarete korviga mängimisel

Mul läks nii Mustika kui ka Pohlaga kuidagi nii, et ei jõudnudki neile aaretekorvi enne aastaseks saamist kokku panna. Kui neil aga juba aasta jagu vanust täis oli, siis on neile rohkem huvi pakkunud hoopis kollase koti põhimõttel tegevus kui aaretekorvis sorteerimine. Aga usun samas seda, et kõik sõltub vägagi ajastusest, millal lapsele aaretekorvi pakkuda.

Kui pilditegemise ajaks kokku pandud korvi Mustikale (3,5a) uurimiseks andsin, sukeldus tema kohe kolmandasse etappi (milleks see ese võib muutuda) ja ehitas oma mänguloomadele maja. Pohl (1a 4k) seevastu uuris põhjalikult, mis asjadega teha saab. Eriti kehtis see maitse- ja haistmismeele jaoks korvi pandud õuna kohta, mis kohe enne sügavamale korvi kaevumist ära söödi.

aarete korv treasure basket heuristiline mäng

aarete korv treasure basket heuristiline mäng

Viimasel pildil on siis näha Mustika loodud kodu. Igale asjale leidis ta kohe funktsiooni. Minu eriliseks lemmikuks oli mutrivõtmest ja rattast tehtud muruniiduk. 🙂

*See postitus sisaldab affiliate linki*


Lambrine uued postitused jõuavad kõige kiiremini Sinuni blogi Facebook‘i lehe vahendusel.

Sinu mõtted...

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s