Lendama! Reisimänguasjad 3-aastasele lapsele

reisimänguasjad mänguasjad lennukisse

Need, kes meie tegemisi Instagrami vahendusel jälgivad, panid ilmselt tähele, et sügisel käisime perega pisut lõunapool päikest otsimas. Et sel nädalal on taas algamas koolivaheaeg ja paljudel kindlasti plaanis ka perega puhkama minna, siis on paras aeg rääkida sellest, millega ma lapsi lennukis lõbustada püüdsin.

Kuna see oli minu esimene lendamine kahe lapsega (ja ühtlasi ka ekraanivaba puhkus), siis otsustasin põhjalikult ette valmistuda, et kõik võimalikult sujuvalt kulgeks. Kui lennupileteid ostes keerles mu peas mõte, et kuidas ma küll Mustika paigale püsima meelitan, siis vahetult enne reisi oli mul selge, et keerulisemad on lood hoopis preili Pohlaga. Ta oli just üheseks saanud, kuid õnneks veel tolleks hetkeks ise ei käinud. Muidu oleks vist kõik need lennutunnid mööda vahekäiku jalutanud.

Tegevuste kavandamine oli minu jaoks muidugi tõeline nauding omaette. Ma ei hakka parem mõtlema, mitu Pinteresti-tundi ma ära kasutasin. Lõpptulemus oli see, et ma olin reisiks ilmselgelt ülevalmistanud. Reisil olles ei tundunudki, et kaasa võetud asju nii palju oleks olnud, sest pea kõik leidsid kasutust. Pool aastat hiljem tundub tegevuste kogus veidi liialdatud. 😀

Millised mänguasjad lapsele lennukisse (või lihtsalt reisile) kaasa võtta?

Mina lähtusin järgmistest põhimõtetest:

 • mänguasjad peaksid võimaldama mitut moodi mängida;
 • väikesed ja kerged esemed;
 • kodustest käepärastest vahenditest ise tehtud asjad, mida pole kahju ära visata (näiteks kui laps mõnest asjast üldse ei huvitu või kui tagasi tulles on kotid-kohvrid suveniiridest pungil);
 • mänguasjad on mingil kujul huvi pakkuvad mõlemale lapsele (meie puhul siis 1- ja 3-aastasele).

Meie edasi-tagasi reis koosnes neljast lennust (neist kolm pikka ja üks lühike), seega jagasin mänguasjad kolmeks komplektiks, et just pikkadel lendudel oleks huvitav.

Kleepsud lennukiaknale

Algne idee pärineb Naturally Curious Children blogipostitusest, mis on täis häid lennureisi mängude ideid. Geelkleepsude leidmine osutus esialgu parajaks pähkliks, kuid lõpuks ma nad siiski leidsin (vihje: Home4you, Koduekstra, Prisma keerlevad kleepsualused). Valik polnud muidugi eriti suur, seega tuli leppida olemasolevaga. Läks kuidagi nii, et lennukis me neid aknale ei kleepinudki. Just selle lennu, mille ajal mõtlesin need välja võtta, otsustasid mõlemad lapsed täies pikkuses maha magada. Seepärast kaunistasime nendega hoopis oma reisikodu aknad. Geelkleepsude ainsaks puuduseks on see, et neis on midagi väga ahvatlevat pisikeste jaoks. Hädasti oleks neid vaja kätte saada, pooleks rebida ja suhu toppida.

reisimänguasjad mänguasjad lennukisse

reisimänguasjad mänguasjad lennukisse

Lisaks geelkleepsudele olid meil kaasas loomapiltidega aknakleepsud. Need kinnituvad akna külge tänu staatilisele elektrile ja ei jäta endast jälgi (kel huvi, siis leidsin praegu suurema valiku Snitty poest). Loomade kleepimine aknale oli meil esimene tegevus lennukisse jõudes ja Mustikale meeldisid need väga. Paistis, et tal tuli kohe selline kodusem ja turvalisem tunne peale. Pohl oleks ka muidugi tahtnud aknalt mõned endale krabada.

reisimänguasjad mänguasjad lennukisse reisile

Lisan iga tegevuse lõppu ka endapoolse hinnangu, kui suurt huvi lapsed nende asjade vastu tundsid. Hinne on viie punkti skaalal.

Mustikas 5/5
Pohl 4/5

Aknamosaiik

Lisaks aknakleepsudele võtsin kaasa aknamosaiigi meisterdamise komplekti. Selle mosaiigiga on see hea asi, et esiteks kulub mõnusalt palju aega selle kokkupanekuks (vähemalt 3-aastasel), teiseks on sellega hea pärast lennukiakent kaunistada. Komplektis on selle tarvis kaasas ka iminapp, aga nagu selgus, siis vibreerib lennuk nii palju, et ega mosaiik ei taha eriti aknal püsida. Seega oleks kaval kaasa võtta väike rull washiteipi. Mustikal oli mosaiigi kokkupanek igatahes üks kõige suurematest lemmikutest reisi ajal.

reisimänguasjad mänguasjad lennukisse

Mustikas 5/5
Pohl (magas kõik maha)

Ehitusklotsid

Need ehitusklotsid olid mul plaanitud mõlemale lapsele mängimiseks. Valmistasin need kahest kasutult seisvast põrandale mõeldud puslemati tükist. Tükkideks lõikasin suure terava kööginoaga lõikelaua peal. Kuigi nende materjal mulle ei meeldi, on sellistel klotsidel reisile minnes kaks suurt eelist. Esiteks see, et need on suured, aga samas kerged. Teiseks eeliseks on see, et need ei tee kukkudes häält, seega ei sega liialt ka kaasreisijaid.

reisimänguasjad mänguasjad lennukisse klotsid

Lisaks sellele, et neist saab ehitada mida tahes, on väikese kandiku olemasolu korral võimalik mängida kandiku kujunditega täitmise mängu. Meie kasutasime reisil olles kandikuks selle magnetmängu karpi.

reisimänguasjad mänguasjad lennukisse

reisimänguasjad mänguasjad lennukisse

Mustikas 5/5
Pohl 5/5

Lego klotsid

Mustikas polnud enne reisi vist päris Legodest midagi kuulnudki. Seetõttu näitas ta üles üsna suurt huvi. Selgus muidugi ka see, et väikeste sõrmede jaoks oli esialgu liialt raske neid pisikesi klotse paika saada. Õnneks oli piisavalt huvitav ka jälgida, kuidas lapsevanemad juhendi järgi klotse kokku panid, ning kokku pandud komplektiga ka mängida.

reisimänguasjad mänguasjad lennukisse

Mustikas 3/5
Pohl 0/5

Reisilauamäng Väike puuviljaaed

See miniversioon Haba klassikalisest lauamängust oli just parajas suuruses kaasa võtmiseks. Olen vaikselt püüdnud Mustikale lauamänge tutvustada, aga seni püsib ta huviga asja juures vaid seni, kuni tema võidab. Seepärast mõtlesingi proovida just sellist koostöö lauamängu, kus võidavad kas kõik mängijad korraga. Paraku selgus, et Mustikale ei sobi ka kõik koos kaotamine. Kuna näha oli, et kaotus kipub tuju rikkuma, siis me seda mängu lennukis vaid paar korda mängisimegi.

mänguasjad reisile lennukissed

Mustikas 2/5
Pohl 5/5 (tingimusel, et kõik mängutükid saab enda kätte võtta ja seejärel laiali loopida)

Lauamäng Make’n’Break Circus

Tegelikult mängitakse seda reisilauamängu originaalis kahekesi ja aja peale – kes saab esimesena kaardil kujutatud situatsiooni oma klotsidest kokku pandud. Eesti poodides seda mängu kahjuks näinud pole, ainult siin on leida sarnane tavaversioon. Mina võtsin reisile kaasa aga vaid ühed klotsid ning lihtsamate ülesannetega kaardid. Kuigi karbil kirjas, et see on alates 6. eluaastast, siis meie kolmesele oli nende ülesannete üksinda rahulikult pusimine just parajalt keeruliseks väljakutseks. No ja mängus on ka kassid!

reisimänguasjad mänguasjad lennukisse

reisimänguasjad mänguasjad lennukisse

Mustikas 5/5
Pohl 4/5

Minipusle

Minipusle tundus selline hea asi olema, millega saab palju aega ära sisustatud. Minipusled on enamasti 54 tükiga ja nii suure tükkide arvuga puslesid polnud Mustikas enne kokku pannud. Ega ta sellega päris iseseisvalt hakkama ei saanudki, kuid kuna valisin teda huvitava pildiga pusle, siis oli ta ka nõus rohkem pealtvaataja olema, peaasi, et pilt ikka kokku saaks. Kui reisilt tagasi koju jõudsime, siis sai sellest aga alguse suuremat sorti puslehullus, sest ühtäkki oli 54 tükki Mustika jaoks käkitegu.

Mustikas 4/5
Pohl 4/5 (andke ainult tükid siia, küll ma need laiali loobin)

Pärlid

Otsisin Mustikale ka mingit teistsugust meisterdamise ideed ja valisin lõpuks sellised pärlid (saadaval erinevas suuruses komplektidena). Kuigi ma plastmassi austaja väga pole, siis nende pärlite eeliseks oli see, et need kinnituvad lülidena üksteise külge. Ehk siis kui kaelakee oleks ka katki läinud, siis ainult ühest kohast. Mõte, et pean katkenud niidi tõttu mööda lennukit pärleid taga ajama, ei ahvatlenud kohe üldse. Lisaks käelisele tegevusele oli see ka suurepärane võimalus end kogu reisi kestel üha uute ehetega kaunistada. Seda tegid seejuures mõlemad tüdrukud.

reisimänguasjad mänguasjad lennukisse

Mustikas 4/5
Pohl 5/5

Mini plastiliinitarvikud, plastiliin ja karbike lisadega

Plastiliin meeldib vist küll kõigile lastele. Seda kinnitas ka üks British Airwaysi lennureisidel tehtud sotsiaalne eksperiment lastega, mis kinnitas, et lapsed eelistavad nutiseadmetele hoopis reaalseid mänguasju. Plastiliin oli mul üks esimesi mõtteid, mida võiks reisile kaasa võtta. Puhtjuhuslikult leidsin Koduekstrast mini plastiliinitööriistad.

reisimänguasjad mänguasjad lennukisse

Selleks, et plastiliiniga oleks tegutsemine huvitavam, pakkisin väiksesse plastikkarpi (taaskord Koduekstrast) kaasa mõned mängulisad. Minnes olid karbis lillekujulised akrüülhelmed, klaaskuulid ja -kivid, pähklid, Playmobili komplektist pärit loomatoit, erinevad pärlid ja nööbid, tammetõrumütsid ja juppideks lõigatud joogikõrred.

reismänguasjad mänguasjad lennukisse

reisimänguasjad mänguasjad lennukisse

reisimänguasjad mänguasjad lennukisse

Tagasilennul asendasin osad vidinad reisilt leitud aaretega – erinevate merekarpide, korgitamme tõrumütsikeste, mosaiigikivikeste ja mereklaasiga.

Kahjuks rikkus mängu pisut see, et olin kaasa võtnud kodus olemas olnud väikesed plastiliinitopsid (kuna plastiliin läheb turvakontrollis teoreetiliselt vedelike alla, siis ei tohiks tops olla suurem kui 100ml). Sain need kunagi, kui ostsin ühed plastiliinitöövahendid. Paraku polnud mul taipu plastiliini kodus järele proovida ja nii selgus alles lennukis, et tegu on äärmiselt kehvasti koos püsiva plastiliiniga. Põhimõtteliselt oli see ainult hunnik puru, kui olime selle topsist kätte saanud. Seega siit soovitus – võtke lendama minnes kaasa plastiliin, mille kvaliteedile võite kindel olla.

Mustikas 5/5
Pohl 4/5 (kuigi pidi leppima läbi karbikaane vaatamisega)

Kotitäis väikseid asju

 • Plastiliini mängude juurde
 • Klotsimängude juurde
 • Ma näen midagi, mis algab …-tähega mängu mängimiseks
 • Mälumängu mängimiseks (palu lapsel esemed meelde jätta, kata need siis nt salliga ja eemalda üks või mitu eset. Laps peab meenutama, milline neist on kadunud)
 • Jutustamismänguks (lase lapsel võtta silmad kinni üks asi. Seejärel mõelge välja lugu selle asja või tegelasega. Kui mõtted otsas, võtke järgmine ese ja jutustage lugu edasi)

Mustikas ei tundnud nende vastu küll peaaegu üldse huvi.

reisimänguasjad mänguasjad lennukisse

Mustikas 1/5
Pohl 4/5

Vildist mängutoit ja küpsiste memoriin

Mängutoit on see, millega ei saa eksida. Vähemalt Mustika puhul. Seetõttu lõikasingi vildilehtedest välja võileiva valmistamise materjalid, lisasin paar plastikust mänguköögi taldrikut ning panin need vanasse DVD karpi. Lisaks mahtus karpi ka veel puidust ketastele joonistatud küpsisememoriin.

reisimänguasjad mänguasjad lennukisse

reisimänguasjad mänguasjad lennukisse

Mustikas 5/5
Pohl 5/5 

Tegeluskaardid

Joonistamiseks haarasin kaasa veel paar tegeluskaarti ja kustutatava markeri. Lootsin, et seni mitte nähtud tegeluskaardid tekitavad huvi. Kuid nagu selgus, ei tundnud Mustikas nende kaartide vastu reisi jooksul kordagi huvi. Oleksin pidanud ikkagi hoopis vanad head Lotte kaardid kaasa võtma, nendest pole Mustikal siiamaani isu täis.

reisimänguasjad mänguasjad lennukisse

Mustikas 0/5
Pohl 0/5

Härra Konn

… ehk kalakujuline kastanjett. Miks temast konn sai, kes seda enam mäletab. Küll aga oli härra Konn lastel reisil üks lemmikutest, sest härra Konn mõtles pidevalt välja igasuguseid tobedaid asju, piilus istmete vahelt kaasreisijaid ja üritas mõnega isegi juttu ajada.

reisimänguasjad mänguasjad lennukisse

Mustikas 5/5
Pohl 4/5

 

Mille põnevaga on teie lapsed end (lennu)reisidel lõbustanud? Mul oleks väga hea meel, kui jätaksite siia kommentaare sel teema. Siis on teinekord nii endal kui teistel hea ühest kohast inspiratsiooni leida. 🙂


Lambrine uued postitused jõuavad kõige kiiremini Sinuni blogi Facebook‘i lehe vahendusel.

 

5 thoughts on “Lendama! Reisimänguasjad 3-aastasele lapsele

 1. Nii hea postitus! Usun, et kasutame siin pakututest mitmeidki ideid oma järgmistel Saaremaale mineku reisidel ära, pole lennukit vajagi 🙂
  Muidu oleme sinna kaasa võtnud väiksematele papiraamatuid, veereta-kuulikest-mänge, väikseid loomakujusid (petshopid jms), sarnaseid kleepse, mis ei jäta jälgi ja saab lahti-kinni tõmmata vahatatud lehekülgedele. Nukud, kellele Piiga jutustada saab, mida väljas näha saab.
  Nööri aukudest läbiajamise mänge on ka mitmeid, nii papist isetehtuid erinevate loomadega kui üks puidust lammas saapapaelaga.

  Suurematele lastele Lotte atlas teekonna ja vaatamisväärsuste jälgimiseks, mp3-mängijad (nii muinasjutud kui muusika), magnetmänge. Kindlasti midagi veel, kuigi osa ajast tegelevad nemad ka väiksematega, kõik need loomanime-keti sõnamängud, mööduvate autode lugemised värvi järgi jne.

  Tavaliselt teeme ka söögiampsud valmis, leivakuubikud, porgandi-kurgi-õunaviilud jms.
  Ülalpakututest meeldis mulle väga see kandiku klotsidega täitmise mõte, aga meil pole kunagi neid puslematte olnud. Tõenäoliselt saab nõudepesunuustikutest ka neid tükke lõigata, eri kuju ja eri värvidega? Vahepeal oli vaja templeid teha guaššidega möllamiseks, siis neid sai küll nuustikutest tehtud, aga viimasel ajal pole enam kasutanud, pean üles otsima. 🙂

  Meeldib

  • Söödav kraam on vist reisi ajal üleüldse kõige parem meelelahutus. 😉

   Usun, et puslematti saab švammilaadse materjaliga kindlasti asendada, tuleb ainult välja mõelda, kuidas seda kõige parem on lõigata. Meile oli keegi need puslematid maale toonud ja kuna keegi nendega nagunii ei mänginud, siis mul tuligi mõte, et miks mitte anda mõnele neist uus eluvõimalus reisimänguasjana.

   Liked by 1 person

 2. Tead, ma lugesin seda juba mitu päeva tagasi ja ikka pidin tulema kommenteerima, et see kandikul kujundite paigutamine ja vildist võileivad on nii ägedad ideed! Me ei ole veel lapsega lennanud, aga selle eest palju rongiga sõitnud. Õnneks saab rongis vabamalt liikuda, kuid samas otsin ikka pidevalt variante, millega aega seal sisustada. Hetkel on asja ära ajanud mõni pusleraamat, mida saab kasutada mitmekülgselt. Tegelikult on aga kõige paremaks ajaviiteks ja huvitekitajaks ikkagi teised reisijad. 🙂

  Meeldib

  • Teised reisijad on tõesti kõige põnevamad, eriti veel, kui on teisi lapsi. Siellistel juhtudel ongi härra Konn hea kaaslane, kes esimesena tutvust sõlmima kipub 😉

   Meeldib

 3. Pingback: Lastega auto- ja lennureisile - Mutukamoos

Sinu mõtted...

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s