Katsikukingitused

katsikukink katsikukingitused

Plaanisin juba ammu Montessori esimesel eluaastal postituste seeriasse ka katsikukingituse teemalist postitust. Paar päeva tagasi küsiti minult taaskord vihjet, et mida võiks kinkida ühele värskele ilmakodanikule. Otsustasin siis, et on vist viimane aeg postitus valmis kirjutada. 🙂 Üks väga hea postitus samal teemal on olemas ka Evelil Mutukamoosi blogis. Jagan paljuski samu mõtteid, mis Evelil seal juba kirjas, kuid mõnevõrra on meie nimekiri siiski erinev. Ma ise olen üritanud hakkama saada võimalikult väheste asjadega, sellest tulenevalt on ka kingiideede nimekiri pigem praktiline.

Kaks lihtsat soovitust, millest kingituse valimist alustada:

Soovitus number 1 – küsi kingisaajalt üsna konkreetselt, mida ta saada tahaks. Ja kingisaajatele soovitus – ära karda konkreetseid soove esitada. Olen viimasel ajal üha rohkem aru saanud sellest, et konkreetsed kingisoovid on kõige paremad ja rõõmustavad nii kinkijat kui kingisaajat.

Soovitus number 2 – kingitus ei pea olema selline, mida peaks saama kohe kasutada. Lapsed kasvavad kiirelt ja esimese eluaasta jooksul tuleb niigi hankida erinevaid tarvilikke riideid-asju. Hea kingitus võiks olla selline, mida annab pikaajaliselt kasutada.

Praktilised asjad

Praktilisi asju kinkides soovitan eelkõige neid, mis on neutraalsed ja mille puhul ei saa väga maitse-eelistustega mööda panna.

 • Lambanahk vankrisse.
 • Riidest mähkmete stardikomplekt koos kasutusõpetuse ja soovitustega.
 • Käsitööna valminud (vankri)tekk või hoopis pisitillukesed villased sokid.
 • BabyBjörn pudipõll. Hind on küll võrreldes teise sarnaste põlledega kallim, kuid minu arvates on see üks parimaid põllesid üldse, sest seda saab täpselt nii palju kui vaja ümber kaela sobitada.
 • Mälestusasjade karp, sest alleshoidmist väärivaid vidinaid ikka tekib. Võiks olla parasjagu suur ja ka ajas kestev.
 • Märkmik tähtsate asjade kirjapanekuks, sest tähtsaid asju ja lõbusaid ütlemisi koguneb samuti aja jooksul päris palju. Kuigi on moodne kõik pilve kirjutada, siis pole mälestuste säilitamisel midagi kindlamat kui vana hea paber.
 • Ujumise/võimlemise/massaaži kinkekaart. Kui füsioterapeut poleks soovitanud meil Mustikaga kõike seda tegema minna, siis oma suures mugavuses poleks ma enda algatusel võib-olla ujuma ja mujale jõudnudki. Õnneks ta siiski soovitas ja tänu sellele saime mõnusalt aega veeta ja leidsime endale toredaid sõpru. Seega kinkekaart oleks hea taganttõuge just minusugustele mugavikele.

Mänguasjad ja muu

Mänguasjade valikul on minu esimene soovitus see, et unustage ära beebimänguasjad. Nende kasutamisiga on nii lühike ja taolisi mänguasju koguneb lõpuks märkamatult niigi. Kingiks võiks valida hoopis midagi sellist, millel oleks pikemaealisem kasutus.

 • Puidust klotside komplekt. Klotsid on ajatu klassika ning nendega saab mängida väga suures vanusevahemikus. Kui ei taha klassikalisi, siis ägedad on näiteks häälega, läbipaistvad või peeglitega puitklotsid.
 • Kvaliteetsed puidust mänguasjad. Minu absoluutseks lemmikuks puidust mänguasjade osas on Grimm’s. Ma tahaks vist kõiki endale mängimiseks. 🙂 Tore on see, et lõpuks on valik nende mänguasju müügil ka Eestis Memme e-poes. Näiteks Grimm’si vikerkaar on kindlasti põnev vaheldus tavapärastele kandilistele klotsidele.
 • Schleichi loomad. Need on küll mänguasjad, mida soovitan vist küll igasse kinginimekirja. Me palusime Pohlale katsikukingiks tuua just Schleichi loomi, sest ei osanud midagi kingituseks tahta. Mustika ajast on meil pisikeste mänguasjad kodus olemas, seega polnud neid juurde vaja. Schleichi loomafiguuridest on aga rõõmu mõlemal lapsel ja pikaks ajaks. Sarnaseid realistlikke loomafiguure on tegelikult ka teistel tootjatel (nt SafariCollecta) kuid minu lemmikuks on endiselt Schleichid.
 • Muusikariistad. Veel ühed mänguasjad, mis sobivad pikaajaliseks kasutamiseks. Päris palju toredaid muusika tegemise vahendeid, mis sobivad ka väikelapsele, leiad Looduspere poest. Näiteks meie pere esimeses muusikariistade komplektis olid tamburiin, sahistamismuna, kuljused rõngal, analoogne kuljusepuur ning kuulidega kõlapulk. Kõik asjad neist leiavad aktiivset kasutust ka täna, neli aastat hiljem.
 • Käsitööna tehtud loom või nukk. Kui oled käsitöös osav, siis pane ise näpud tööle, kui ei, siis Eestis leidub tegijaid, kes siinkohal aitavad. Lihtsalt võrratud on Sabina Palmi tegelased. Imearmsad on ka Väike Lotta mininukud. Mängimiseks sobivad küll natuke suuremale lapsele, aga Väiksel Lottal on ka tillukesed inglid, kes sobivad hästi uuel maailmaavastajal silma peal hoidma.
 • Montessorist inspireeritud beebimänguasjad. Paljud neist saab lihtsate vahenditega ise kodus valmis teha. Miks mitte teha siis taoline mänguasja komplekt koos “kasutamisõpetusega”? Inspiratsiooniks vaata esimeste mänguasjade postitust ja paela otsas rippuvate mänguasjade postitust.
 • Montessorist inspireeritud must-valged illustratsioonid. Kui vähegi on kunstnikukätt, siis oleks eriti armsaks kingituseks mustvalged pildid beebivoodi kohale või lastetoa seinale. Mina joonistasin mõned ise, kuid suurema osa piltidest tegi mu parim sõbranna. Pohlale meeldis tõepoolest neid vaadata ning Mustikale meeldis neid seinalt endale värvimiseks pätsata. Kui ise teha ei oska, siis hästi ägedad on Wee Gallery erinevad must-valged loomakaardid.
 • Perepilt. Taaskord soovitus neile, kel kunstiannet. Tee perekonnast mõni tore kunstiteos tehnikas, mida kõige paremini valdad, ning raami see ära. Muidugi tasub enda kunstioskustesse kriitiliselt suhtuda. 😉 Kui annet pole, siis on alati võimalus teos ka tellida. Ja perepilt ei pea üldse olema realistlik. Meil on näiteks pilt endast kaktustena. 🙂

4-kuuse mängud tegevused

Raamatud

Olen alati olnud seda meelt, et parim kink on raamat! Miks mitte siis ka katsikuks?

 • Raamat lapsevanemale. Kui endal kogemusi mõne hea laste kasvatamise teemalise raamatuga, siis võib alati ju seda kinkida. Võib-olla hoopis uus ja kuum ilukirjanduslik teos? Esimese lapsega sai imetamise ajal igatahes oi kui palju raamatuid läbi loetud. 🙂
 • Raamatud lapsele. Montessori teooriast lähtuvalt peaksid esimesed raamatud olema realistlike fotodega. Tihti soovitatakse just neid raamatuid: Global Babies, Carry Me, Smile!Hands Can (raamatud on küll ingliskeelsed, kuid õnneks pildikeel on universaalne). Eelpool mainitud Wee Gallery’l on ka sarnaste must-valgete illustratsioonidega papist ja tekstiilist raamatud.
  Inspiratsiooni võib leida ka siitsamast blogist meie lemmikraamatute hulgast. Minu enda hiljutine leid on Matthias Johan Eiseni muinasjuttude kogumik “Eesti imede ilmast”. Ennemuistsed jutud eesti rahvapärimusest fantastiliselt ägedate illustratsioonidega (piiluge kindlasti raamatusse siit).

 

Jagage enda kogemusi! Millised on olnud kõige toredamad/vajalikumad katsikukingitused?

*Postitus sisaldab affiliate-linke*


Lambrine uued postitused jõuavad kõige kiiremini Sinuni blogi Facebook‘i lehe vahendusel.

2 thoughts on “Katsikukingitused

 1. Aitäh postituse eest! Häid mõtteid väga palju. Olen nõus, et alati tasub küsida. Ja ikka eelistada naturaalseid materjale, kui on tegemist beebiga 🙂
  Kiidan väga eestlase Varja firma KangarooCare imetamiskaelakeesid – imeilusad, praktilised…. Vaadake tema Etsy lehte või Instagrami. Imelised kingitused nii emale kui lapsele.
  Nukkudest tulid mulle kohe pähe Loonalapse vaid orgaanilistest materjalidest valmivad imeilusad pehmud, waldorfstiilis nukud ja kõige pisematele kaisunukud. Tema FB-leht on siin: https://www.facebook.com/loonalaps/?fref=photo
  Tüdrukutele võib kinkida ka päris ehteid (kuld, hõbe), mida suuremaks saades nad kanda saavad.

  Meeldib

 2. Minule meeldib kinkida ka palju hilisema kasutusajaga asju, näiteks rahvariiete juurde kuuluv sõlg, tikitud nõelapadi (minul on kasutuses enda katsikuteks saadud nõelapadi ja ilmselt sealt ka see armastus selliste katsikukingituste vastu), kaunis suhkrutoos (:olgu su elu magus) jne.

  Meeldib

Sinu mõtted...

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s