Paberist jõulukuusk seinale

isetehtud paberist jõulukuusk seinale

Peagi on käes jälle see aeg, kus tuppa tuuakse kuusk ning suvisest peidupaigast otsitakse välja tõeline aaretekast, mille sees on loomulikult kuuseehted. Ma ei tea kuidas teil, aga meie peres minnakse koos kodumetsast kuuske tooma ikka 24.detsembril. Sest nii on alati olnud. Ühelt poolt on minul (kui jõulupühade armastajal) kange tahtmine seda traditsiooni iga aasta murda, aga kui ma siis mõtlen potentsiaalsele segadusele, mida ma terve detsembrikuu koristama peaksin, siis tunnen, et võin rahuga oodata jõuluõhtuni. Aga et väikestel jõulusõpradel oleks koht, kus oma energiat välja elada, siis võikski tuppa teha sellise ajutise ja pidevat ümberkorraldamist taluva jõulukuuse.

Kuusk

Kuuse tegemine on imelihtne. Selleks läheb vaja vaid sobivat tooni kartongi. Lõika kartongist välja nii palju trapetseid, mis on igaüks eelmisest natuke väiksem, kui vaja, et moodustuks sakiline kuusekuju. Muidugi võib selle asemel lõigata ka lihtsalt ühe suure kuuske tähistava kolmnurga.

isetehtud paberist jõulukuusk seinale

Nagu näha, siis mina kinnitasin trapetsid seinale maalriteibi ribadega. Kuuseladva kleepisin seinale kahepoolse teibiga. Eks siin peab igaüks ise hindama oma lapsi, kui kõvasti kartong seinale kinnitamist vajab. 😉 Ja eks sõltub muidugi ka seinast. Meil nimelt on krohvitud seinad, niiet igasugune kleeplindiga seinale kinnitamine pole üldse probleem. Variant on kleepida kuusk hoopis paksust papist alusele, siis on seda võimalik ringi liigutada.

Kui teed samasuguse sakilise kuuse, siis võid trapetsite alumisi nurki natuke kõveraks koolutada, siis jääb veelgi ruumilisem mulje.

Kaunistamiseks: paberkuulid

Et paberist kuusk palju raskust ei kannata, siis tuleb talle ka ise ehted külge meisterdada. Pere väiksematega võib proovida meie eelmise aasta paberkuule või teha klassikalisi paberist lumehelbeid või hoopis värvilist paberketti.

Suuremad ja osavamad võivad proovida selliseid paberkuule. Neid saab teha kahte moodi – lihtsamad kuulid koosnevad neljast ribast, suuremad kuuest ribast. Nagu isegi arvata võite, siis mida rohkem ribasid, seda keerulisem punumine ka on.

isetehtud paberist jõulukuusk seinale

Neljast ribast paberkuulid

Lõika paberist neli 1…1,5 cm laiust ja ühepikkust riba. Paberiribade pikkus võiks olla 17-20 cm. Pikematest ribadest kera jääb liiga lõtv, lühemaid ribasid on halvem keraks punuda. Nipp! Esimest korda proovides on kaval kasutada erivärvi paberiribasid, nii on lihtsam toimuvat jälgida.

isetehtud paberist jõulukuusk seinale

Säti kolm pabeririba lauale nii, et nendest moodustuks kolmnurk. Iga pabeririba on ühest otsast oma naaberriba peal ja teisest otsast teise naabri all.

 

isetehtud paberist jõulukuusk seinale

Kleebi neljas pabeririba kokku ringiks.

 

isetehtud paberist jõulukuusk seinale

Aseta ring teiste ribade peale nii, et kolmnurk jääks ringi keskele. Painuta iga teine lahtine ots ringi sisse (kahest ristuvast paberiribast tuleb ülespoole painutada alumine). Et ring painutamise ajal paigast ei lipsaks, tuleb seda samal ajal allapoole suruda.

 

isetehtud paberist jõulukuusk seinale

Kleebi ühe lahtise pabeririba otsad omavahel kokku.

 

isetehtud paberist jõulukuusk seinale

Järgmisena kleebi kokku viimati kleebitud ribast (pildil tumesinine) paremale jääv riba (punane). (Punane) pabeririba tuleb punuda algse ringi pealt ja seejärel teise (sinise) ringi alt läbi. Kinnita (punase) pabeririba otsad liimiga.

 

isetehtud paberist jõulukuusk seinale

Punu paika viimane pabeririba. Jälgi loogikat, et punuda tuleb kordamööda (rohelise ringi) pealt ja (tumesinise ringi) alt. Iga ring peab lõpuks olema kokku pandud nii, et üksikuna vaadates on ta kui ketiahel ühenduses teise suvalise ringiga.

 

isetehtud paberist jõulukuusk seinale

Kontrolli lõpptulemust: ribade vahele jäävad tühikud on kolmnurga ja nelinurga kujulised.

 

Kuuest ribast paberkuulid

Selle suurema ja uhkema (aga ka keerulisema) paberkuuli tegemiseks lõika paberist kuus 1 cm laiust ja ühepikkust riba. Paberiribade pikkus võiks olla 19-25 cm. Tegemine käib samamoodi kui lihtsama variandi puhul, ainult alglaotus on teine.

isetehtud paberkuusk paberist kuusk seinale

Alusta samamoodi kui lihtsama paberkuuli variandiga. Jätka ribade punumist ja otste kinnitamist iga kord eelmisest kokku kleebitud ribast paremal. Jälgi, et punuksid ribasid ristuvate ribadega vaheldumisi.

Õigesti kokku kleebitud kuuest ribast paberpall koosneb ribade vahele moodustuvatest kolm- ja viisnurkadest.

isetehtud paberist jõulukuusk seinale

isetehtud paberist jõulukuusk seinale

Millega veel kaunistada?

Meie kuusel oli lisaks veel pisut pitsi ja nööri ning läbipaistva kleeplindiga seinale kinnitatud jõulutuled. Paigutasime jõulutuled otsapidi ka iga paberkuuli sisse, nii tekkis pimedas seintele lahe varjudemäng.

Samuti võib kasutada erinevaid kleepsusid, näiteks nagu meie kleepsudega jõulukaardil. Suuremad kleepsud on muidugi efektsemad. Siin üks näide Mustika ühest teisest kaunistatud kuusest (meie lemmikkleepsudest tuleb pikemalt juttu järgmine nädal). Kui elektriküünlaid seinale kinnitada ei taha, siis võib küünalde mulje loomiseks kasutada hoopis pimedas helendavaid kleepse.

isetehtud paberkuusk paberist kuusk seinale

Eks selle paberist kuusega ole nii, et sobib ta muidugi paremini nendesse peredesse, kus kasvavad vähe suuremad lapsed. Samas on ikkagi tore, kui lastel on detsembrikuus olemas päris enda kuusk, mida võib oma tahtmise ja äranägemise järgi lubaküsimata ikka uuesti ja uuesti kaunistada.

Tegelikult on meil sel aastal kodus mänguks hoopis seinale kinnitatud vildist kuusk, mida saab vildist ehetega kaunistada. Lisaks veel üks väiksem kuusega vilditahvel, et kaunistamise pärast tüliks ei läheks. 😉 Aga mulle see paberkuuse mõte endiselt meeldib. Ehk mõnel aastal, kui Pohl juba veidi suurem, proovime seda uuesti teha.

isetehtud paberist jõulukuusk seinale

PS! Uuelootuse blogi on teinud mõnusa postituse sellest, milline üks alternatiivne jõulukuusk võiks välja näha. Mitte küll päris samal teemal, kuid siiski. 😉

*Paberkuulide tegemise õpetus ilmus esimest korda ajakirja Pere ja Kodu 2013. aasta detsembrinumbris.*


Lambrine uued postitused jõuavad kõige kiiremini Sinuni blogi Facebook‘i lehe vahendusel.

2 thoughts on “Paberist jõulukuusk seinale

  1. Oi, kui toredad alternatiivsete jõulupuude ideed ja nii tore, et ma tänu sellele jagamisele selle blogi otsa siin sattusin 🙂 Hakkan nüüd kohe algusest mõnuga lugema!

    Meeldib

Sinu mõtted...

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s