Piparkoogiplastiliin

piparkoogiplastiliin

Tänasega on meil esimene ports piparkooke ära söödud ja nagu arvata oligi, siis nõutakse juba uusi. Kõigile neile, kes iga päev küpsetama ei viitsi hakata (nagu näiteks mina 😉 ), on ideaalseks abiliseks piparkoogiplastiliin.

piparkoogiplastiliin

Ühtlasi aitab piparkoogiplastiliin hädast välja ka muul ajal aastast, kui peaks ootamatult piparkookide tegemise huvi tekkima. Piparkoogiplastiliini puhul on äge just see, et see näeb välja ja lõhnab täpselt nagu piparkoogitainas. Päris õiget piparkoogimaitset sel küll pole, kuid tehtud on ta sellegi poolest vaid söödavatest koostisosadest, mistõttu sobib mängimiseks ja uudistamiseks ka kõige pisematele.

Piparkoogiplastiliini tegemiseks läheb vaja:

 • 200 ml nisujahu
 • 200 ml vett
 • 100 ml soola
 • 0,5 tl sidrunhapet (aitab voolimismassi paremini säilitada, kuid midagi ei juhtu, kui see lisamata jääb)
 • 1 spl õli

1.Sega kõik ained paksupõhjalises potis kokku ning tõsta pliidile.

isetehtud voolimismass diy play dough

2. Kuumuta kuni segu hakkab muutuma tahkeks, laseb poti servadest pisut lahti ning hakkab poti keskel üles kummuma. Pealmine kiht võib olla veel läikiv, kuid see tahkub pliidilt ära tõstes edasi. Ära kuumuta liiga kaua, siis võib segu põhjast kõrbema hakata.

isetehtud voolimismass diy play dough

3. Lase segul potis nii palju jahtuda, et saad seda käte vahele võtta. Mudi segu käte vahel läbi ühtlaseks palliks. Kui tundub, et mass on liiga kleepuv, lisa juurde jahu ja sõtku see massi sisse. Selliselt valmistatud voolimismassi tuleb säilitada õhukindlas karbis külmkapis. Kui voolimismass on karbist võttes liiga niiske ja kleepuv, siis lisa sellele natuke jahu. Õhu kätte jäänud voolimismassi peale tekib koorik, kuid veega õrnalt üle patsutades muutub see taas pehmeks.

Nüüd ongi voolimismass valmis. Selleks, et temast piparkoogiplastiliin teha, tuleb lisada kakao ja maitseaine. Koguseliselt kulub:

 • 3-4 tl kakaopulbrit
 • 3-4 tl piparkoogimaitseainet

Kui tahad jätta osa plastiliini “glasuuriks”, siis enne kakao ja maitseainete lisamist on paras aeg umbes neljandik massist kõrvale panna. Glasuuri saad soovi korral toonida mõnd teist värvi. Loe sellest varasemast postitusest, kuidas teha seda looduslike vahenditega.

piparkoogiplastiliin

Kakao on vajalik selleks, et anda plastiliinile pruun värvus. Lisades vaid piparkoogimaitseainet jääb lõpptulemuseks valge pruuni puruga segatud mass. Niisiis kakao annab just selle õige vajaliku värvi. Kaval on jagada voolimismass mitmeks väiksemaks portsuks ning kakao igasse väiksemasse pallikesse eraldi sisse mätsida ja alles seejärel kõik üheks suureks tainapalliks kokku veeretada.

Lõhna lisamiseks võib kasutada valmis piparkoogisegu, aga kui seda pole käepärast, võib selle asemel voolimismassile lisada

 • 1 tl jahvatatud kaneeli
 • 1 tl jahvatatud nelki
 • 1 tl jahvatatud kardemoni
 • 0,5 tl ingveripulbrit

piparkoogiplastiliin

piparkoogiplastiliin

Neile lastele, kes asju enam suhu ei topi, võib piparkoogiplastiliini kõrvale mängimiseks anda pisikesi kaunistuselemente. Ma leidsin poest need värvilised poolikud pärlid, mis nägid välja kui glasuuritilgad, ja need sobisid piparkoogiplastiliini juurde lihtsalt ideaalselt.

piparkoogiplastiliin

piparkoogiplastiliin

piparkoogiplastiliin

piparkoogiplastiliin

piparkoogiplastiliin

Jõulude paiku on piparkoogiplastiliin ka tore isetehtud kingitus mõnele heale sõbrale. Tore ju, kui laps saab kingituse tegemisel abiks olla. 🙂 Plastiliinile ja kaunistustele võib juurde lisada ka mõne pisikese piparkoogivormi ja (kui õnnestub leida) ka väikese tainarulli.

Häid piparkooke kõigile, nii neid päris kui ka mängu omi! 🙂

piparkoogiplastiliin

 


Vaata ka teisi plastiliiniga seotud postitusi:

*Postitus ilmus esimest korda eelmisel aastal Bredeni blogis.*


Lambrine uued postitused jõuavad kõige kiiremini Sinuni blogi Facebook‘i lehe vahendusel.

Sinu mõtted...

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s