Kuidas tähistada talvist pööripäeva?

talvine pööripäev

Kohe-kohe ongi jõulud käes! Kuhu küll detsembri algus kadus, ma ei tea. Kolmapäeval, kell 10:44 algab aga talv. Talvine pööripäev kipub olema selline päev, mis kaob kogu jõulumöllu vahele ära, kuigi ta võiks olla üks palju erilisem päev.

Ma ise leian, et minu lapsed on praegu veel liialt väikesed selleks, et hakata neile rääkima jõulude tähendusest religiooni kontekstis. Seega (kui mulle just küsimusi esitama ei hakata) jään sel aastal selle juurde, et räägin neile jõuludest talvisest pööripäevast, valguse võidust pimeduse üle. Olen viimaste aastate jooksul kogunud ideid, kuidas võiks pööripäeva tähistada. Mõtlesin, et jagan neid nüüd ka teiega.

talvine pööripäev

Veeda aega õues!

Kuivõrd talv tähendab siin meie kandis seda, et suurema osa ajast veedame toas, siis on just pööripäeval eriti sobilik minna õue.

  • Hommikune päikesetõusu rännak ja päikese tervitamine. Õnneks tõuseb päike piisavalt hilja, seega ei pea väga vara õue minema. Rännata võib lihtsalt koduaedagi või kodu lähedale parki või mõne veekogu äärde.
  • Pööripäeva matk. Metsas või rabas, või miks mitte lausa kanuumatk suuremate lastega. Kui õigel päeval ei jõua, siis kasvõi mõni teine päevgi. Matka iseloom sõltub paljuski muidugi sellest, kui vanad lapsed peres on, aga midagi kõigile jõukohast leiab alati.
  • Õhtune lõke õues, miks mitte koos õhtusöögi valmistamisega lõkkel/lõkkes.
  • Ehitage õue labürint, olgu siis lumest või lihtsalt küünaldest.
  • Kui ilm juhtub vähegi selge olema, sobiks päeva lõpetuseks suurepärselt veel üks öine tähevaatlus (õnneks läheb öiselt pimedaks juba varakult). Muide, ennustused prognoosivad just pööripäevaks virmalisi, mis peaksid hea õnne korral nähtavad olema ka meil

talvine pööripäev

Päev ilma elektrita

Üks võimalus pööripäeva tähistamiseks on veeta päev ilma elektrita. Tundub esialgu päris ekstreemse mõttena, kas pole? Ühest küljest on see võimalus vaadata minevikku, kuidas elasid meie kauged esivanemad. Milline oli nende elu looduse loomulikku rütmi järgides? Teiselt poolt on see samuti hea ettevalmistus ettenägematuteks olukordadeks, kui näiteks talvine torm mõneks ajaks elektri ära võtab vmt.

Elektrita päeva olekski hea eelnevalt koos lastega planeerida, et nad saaksid ise välja pakkuda lahendusi erinevatele küsimustele, nagu näiteks:

  • Kuidas saada valgust?
  • Kuidas saada sooja?
  • Kuidas teha süüa?

See, mis igapäevaselt tundub iseenesest mõistetav, vajab nüüd läbimõtlemist. Kuidas leida kõigi nende küsimuste lahendamiseks midagi, mis ei töötaks elektril? Usun, et lastel on kindlasti huvitav välja pakkuda erinevaid variante, kuidas üks selline päev üle elada. Õnneks on ilmad praegu soojad ja väga külm ei tohiks nagunii hakata, aga sellegi poolest sobiks elektrita päeva lõppu väga hästi üks mõnus ja soojendav saunaõhtu 😉 .

talvine pööripäev

Meisterda!

Tehke ise endale valgusallikaid, näiteks valage küünlaid või rullige neid mesilasvaha lehtedest. Samuti võib küünalde õues põletamiseks valmistada jäälaternaid (minu ühe varasema meisterdamisõpetuse nende tegemiseks leiad näiteks Höpi lehelt).

Meisterdamise asemel võib ka proovida erinevaid koduseid teaduskatseid, kuidas näiteks sidrunitest või kartulitest elektrit toota või proovida mõnd alternatiivset meetodit, kuidas tikkudeta tuld süüdata.

Vanarahva kombed

Igati asjakohane on lastele tutvustada ka eestlaste pööripäevaga seotud tavasid ja kombestikku, mille kohta saab lugeda näiteks Eesti rahvakalendrist. Kuna 21.detsember on ühtlasi ka toomapäev, siis võib lastega ka sellest juttu teha ning koos ühe Tahma-Tooma valmis meisterdada.

talvine pööripäev

Kuna ma ise talveinimene ei ole, siis minu jaoks on pööripäev üks eriti oodatud päev, sest siit edasi saab minna ainult valgemaks. Ja juba õige varsti, nii kolme kuu pärast, läheb jälle soojemaks. 😉

Kuidas teie talvist pööripäeva tähistate?


Lambrine uued postitused jõuavad kõige kiiremini Sinuni blogi Facebook‘i lehe vahendusel.

 

Sinu mõtted...

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s