Montessori kolmeosalised kaardid

lambrine_montessori_3_osalised_lugemiskaardid2

Kuigi mulle meeldivad väga igasugused lihtsate ja käepäraste asjadega toimetamised (näiteks nagu kallamis- ja kühveldamismängud või õmbluskarp), siis tegelikult ma ei saa maha salata seda, et ma olen ka suur igasugu väljaprinditud asjade fänn. Kahjuks või õnneks pole mul ainult eriti aega nende ettevalmistamise tegeleda, niiet käiku lähevad ikka need käepärased asjad. 😉

Kui aga Mustikas jõudis oma arengus sinnamaale, et hakkas huvi tundma lugemise vastu (umbes 3,5 aasta vanuselt), siis ma tegin kohe kähku (enda rõõmuks) talle valmis Montessori kolmeosalistel kaartidel põhineva lugemisharjutuse.

montessori 3-osalised kaardid lugema õppimine

Mis on Montessori kolmeosalised kaardid?

lambrine_montessori_3_osalised_lugemiskaardid3

Montessori kolmeosalised kaardid (Three Part Cards) või ka nomenklatuuri kaardid (Nomenclature Cards) on õppevahend, mille abil saab laps sobitada kokku pildi ja selle kohta käiva sõna, kasutades vajadusel kontrollkaardi abi. Nii on sellesse õppematerjali sisse pandud Montessori meetodile iseloomulik vigade kontroll – laps saab ise vaadata, kas ta on ülesande õigesti sooritanud.

Kolmeosalised kaardid on eelkõige seotud üldise sõnavara laiendamisega või mõne kindla temaatika õppimisega (näiteks saab samal põhimõttel koostada õppevahendi Euroopa riikide lippude õppimiseks vmt).

Minu lugemiskaartide variant on lihtsalt tuletis sellest meetodist. Harjutus ise koosneb ainult kolmetähelistest sõnadest, millele katsusin netist leida võimalikult lihtsad ja üheselt mõistetavad pildid valitud sõnade illustreerimiseks. Välja prinditud ja lahti lõigatud kaardid kiletasin kindluse mõttes raamatukilega üle. Siiamaani on kaardid igatahes väga hästi vastu pidanud.

Kuidas kaarte kasutada?

montessori 3-osalised kaardid lugema õppimine

Aseta kõigepealt pildikaardid järjest ritta. Vaata koos lapsega üle, mis sõnu on pildil kujutatud. Segaduse vältimiseks on tähtis teha enne harjutuse algust vahet, et pildilolevaga on mõeldud sõna “pea” mitte “nägu” jne.

Seejärel hakkab laps järjest lugema siltidel olevaid sõnu ning otsima nende juurde õiget pilti. Kui harjutus on lõpuni tehtud, siis on lapsel võimalik ise kontrollkaartide abil üle vaadata, kas ta on selle õigesti sooritanud. Kontrollkaardid on mõeldud peamiselt enesekontrolliks harjutuse lõpus, kuid neid võib mõne keerulisema sõna puhul ka spikerdamiseks kasutada.

lambrine_montessori_3_osalised_lugemiskaardid5

Taoliste õppematerjalide kasutamisel on oluline meeles pidada seda, et me kasutaksime neid vaid siis, kui lapsel on selle teema (antud juhul lugemise) vastu huvi ning ta on motiveeritud seda tegema.

 

montessori 3-osalised kaardid lugema õppimine

Kuigi püüan lugema õppimist suunata eelkõige läbi päris elu (erinevate siltide, pealkirjade jm lugemine, kus vähegi võimalik), on need kaardid sellegi poolest heaks vahelduseks. Viimasel ajal satuvad need küll Mustika kätte üha harvem, kuid ometi võib näha, et talle meeldib eelkõige selle lähenemise ülesehitus, et ta saab ise endale ülesande püstitada (kaardid alustuseks ritta laduda), seejärel ülesande lahendada ning ka ennast kontrollida.

montessori kolmeosalised kaardid lugemise harjutamine

Paljud sõnad küll on ehk juba liiga kergeks muutunud, aga ma pole jõudnud nii kaugele, et oleks uued ja pikemate sõnadega kaardid teinud. Seniks saab olemasolevaid kaarte kasutada ka teistmoodi, näiteks mõnikord oleme püüdnud leida riimuvaid sõnu. Olen mõelnud, erinevaid uusi temaatilisi sõnade komplekte, mida võiks teha, näiteks sügise ja talve kohta, aga siiani on see vaid mõtteks jäänudki. Õnneks saab lugema õppida ka muul moel. 😉

montessori 3-osalised kaardid lugema õppimine

montessori 3-osalised kaardid lugema õppimine

Teised lugema õppimisega seonduvad postitused blogis:


Lambrine uued postitused jõuavad kõige kiiremini Sinuni blogi Facebook‘i lehe vahendusel.

3 thoughts on “Montessori kolmeosalised kaardid

  1. Äge. Ma tegin ka ühe portsu valmis ja veidi aega isegi oli Tirtsule huvitav. Mulle tundub, et siin ongi oluline kogu aeg uut materjali asemele pakkuda, aga no lihtsalt ei jõua neid kaarte teha.

    Meeldib

  2. Pingback: Väikemehe koduõppe nädal 3: juur-ja köögiviljad, roheline värv – Minu perspektiiv

Sinu mõtted...

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s