Luuleraamatuid raamatute advendikalendrisse

raamatute advendikalender

Minu mõtted on juba nädala jagu keerelnud ümber raamatute advendikalendri. Otsustasin, et seekord ei hakka siia kirja panema, mis meil kalendrisse läheb, sest suurem osa raamatuid kipub aastast aastasse korduma. Pigem tuleb ehk pärast jõule taas üks kokkuvõte Instagramis. Mõtlesin, et vaatan parem ringi ja soovitan teile üht-teist kalendrisse panekuks.

Mul tekkis juba eelmisel aastal see mõte, et võiks teha ühe postituse talve- ja jõuluteemaliste luuleraamatute kohta, et raamatute advendikalendris oleks juttude vahele ka muud rütmi. Valisin siis mõned mulle endale meeldivad teosed teie jaoks välja. Mõnda neist saab poest, mõne järele tuleb sammud seada raamatukokku.

ilmar trull metsa toodi kuuseke

Ilmar Trull “Metsa toodi kuuseke” (vaata sisse)

Värskelt ilmunud jõuluhõnguline luuleraamat ilmartrullilikus headuses. Kes teine taipaks päkapikku Michael Jordaniga võrrelda? Soe soovitus kodusele raamaturiiulile!

Jaanus Vaiksoo jõulutaadi ootel

Jaanus Vaiksoo “Jõulutaadi ootel”

Natuke naljakas lugu sellest, kuidas jõuluvana asemel saabub jõuluõhtul hoopis Une-Mati. Luuletus pole liialt pikk, niiet sobib hästi väiksematele kuulajatele.

ellen niit kuidas leiti jõulupuu nääripuu

Ellen Niit “Kuidas leiti jõulupuu” (piilu sisse)

Raamat, mida mina mäletan oma lapsepõlvest, kui see veel küll nääripuu nime kandis. Lühike lugu sellest, kuidas metsast paraja suurusega puud otsitakse.

9789949526888.jpg

Ellen Niit “Suur maalritöö” (vaata sisse)

See raamat/luuletus on minu arvates üks eesti lastekirjanduse parimaid teoseod. Imeline sõnademäng ja Edgar Valteri pildikeel. Ühest küljest kui maailma loomise lugu, teisest küljest aga nii tavaline võrdlus sellega, kuidas laps ise valget paberit värvidega täitma hakkab. Samast raamatust on tehtud animatsioon Vaiko Epliku suurepärase muusikaga. Ma tean, et ma pole ainus, kel ainuüksi selle raamatu pilti nähes, hakkavad kõrvus multikast tuttavad algusakordid kõlama 😉 . Kui lugu lapsega raamatust loetud, siis soovitan kindlasti pärast seda ka animatsiooni vaadata. Mulle tundub, et see annab laste jaoks väga palju juurde ning järgmine kord naudivad nad raamatut veelgi rohkem. Muidugi võib juhtuda (nagu meil on juhtunud) et hakatakse nõudma kogu loo ette laulmist.

Suur maalritöö on sees ka Ellen Niidu luulekogus Taeva võti. Kahjuks on mõlemad raamatud tänaseks läbi müüdud.

eno raud nääripäkapikk

Eno Raud “Nääripäkapikk”

Taaskord üks tuttav raamat enda lapsepõlvest, mis tasub ülesotsimist, küllap on see paljudel teilgi veel kodus alles. Lihtne luuletus, mis läheb pisematele hästi peale. Kui ma praegu seda pilti vaatan, siis päkapikk ise tundub üsna hirmuäratav, aga läheb soovitustesse sellegipoolest, sest ma mäletan, et laps-minale see raamat väga meeldis.

eesti jõulusalmide ja -juttude kuldraamat

Eesti jõulusalmide ja -juttude kuldraamat (vaata sisse)

Lõpetuseks üks korralik jõuluteemaline kogumik.  Siit peaks küll leidma nii jutte kui luuletusi igale maitsele.

 

Mulle torkas just luuletuste osas veel üks mõte pähe. Miks mitte valida välja 24 luuletust Tähekese digiarhiivist, nii nagu ma siiani olen valinud jutte (vaata juba ülalviidatud raamatute advendikalendri postitust)? Nii saaks igaks õhtuks mõne toreda luuletuse ja lõpuks võib need kokku kleepida ühte albumisse, nii nagu mina olen seni teinud Tähekesest välja prinditud jõulujuttudega. Kokku tuleks kindlasti tore oma maitse järgi ning laste poolt heaks kiidetud luuleraamat. Tean omast käest väga hästi, et mitte kõik luuletused ei lähe lastele peale, aga niimoodi katsetades saaks välja valida ja kokku panna vaid parimad. Ühtlasi oleks järgmise aasta raamatute advendikalendrisse kohe ka üks uus raamat olemas (mida saab uuel aastal siis edasi täiendada).

Igatahes soovitan kõigil kindlasti ka mõni luuleraamat advendikalendrisse poetada. Kui kellelgi tuleb veel mõni hea teemakohane luuleraamat meelde, siis jätke see siia kommentaaridesse. Ehk on teinekord kellelegi abiks :).

Inspiratsiooni raamatute advendikalendri jaoks võite veel leida siit:

 


Lambrine uued postitused jõuavad kõige kiiremini Sinuni blogi Facebook‘i lehe vahendusel.

 

6 thoughts on “Luuleraamatuid raamatute advendikalendrisse

 1. Kuna siin on luuletustest juttu, siis ma mainin sulle siia, et vaatasin eile raamatukogus Slinky Malinki raamatut selle pilguga, et kuidas oleks seda jooksvalt eesti keeled tõlkida ja vähemalt mulle tundus küll, et see oleks üsna keeruline :-O

  Meeldib

  • Jaa, ma vaatasin ise ka Amazonis eelvaadet ja käigu pealt riimi tõlkida on ikka veidi keeruline. Ma ei tea, kas mul jätkuks nii palju ettevõtlikust, et see luuletusena ette ära tõlkida. Aga ingliskeelsena mulle see väga meeldib, meie kassihuludele sobiks nii hästi. 🙂

   Meeldib

 2. Oi, ma olen selle Laanerahva raamatu kohta nii palju soovitusi kuulnud ja ikka ei ole meeles olnud hankida. Nüüd on ta vähemalt ühes listis olemas 🙂
  Ja Kadri, aitäh, taaskord 🙂

  Meeldib

  • Tahtsin just kirjutama hakata, et ma olen vist see ainus, kes pole raamatust midagi kuulnud. Aga siis guugeldasin. Tuleb välja, et seegi lapsepõlvest tuttav raamat. Kuigi ma ei mäleta, et ma oleksin seda kunagi lugenud, aga pilte uurisin küll (mul oli see päris vana 1956.aasta raamat). Peab siis vist selle vea parandama ja lastega läbi lugema raamatu lõpuks 🙂

   Meeldib

   • Ma ka just avastasin, et mul endal oli lapsena selle sama raamatu vanem versioon. Mulle endale meeldivad mõlemad trükid, aga mul on tunne, et kui ma oma lapsele seda minu vana raamatut lugenud oleks, siis ei oleks tulemus nii hea olnud. Uue raamatu pildid köitsid teda paremini sel ajal kui ma lugesin (aga seda kindlasti ka sellepärast, et egu kahekeelse lapsega).

    Meeldib

Sinu mõtted...

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s