“Puuvihik ja väike herbaarium” + ideid tegevusteks sügislehtedega

puuvihik ja väikeherbaarium

Olin Puuvihikut poes juba ammu piilunud mõttega, et kui Mustikas vähe suuremaks kasvab, siis on see midagi, mis meie raamaturiiulile hästi sobiks. Pärast seda, kui olin blogis avaldanud postituse lehemaskide tegemise õpetusega, kirjutas mulle Laura, kes on Puuvihiku autor. Omavahelisest jutuajamisest sai üsna kähku selgeks, et jagame temaga sarnast põhimõtet ja soovi anda lastele edasi teadmisi loodusest, suunata neid märkama ja väärtustama.

Olen tükk aega mõelnud kirjutada üht pikemat postitust laste loodushariduse teemadel, aga kuidagi raske on olnud seda alustada. Ja ega ma ei tea, kas või millal ma selleni jõuan. Küll olen ma aga veendumusel, et lapsele antav loodusharidus peaks tulema kodust, just nii, nagu see on aastatuhandete jooksul põlvest põlve meie esivanematele edasi antud. Ükski haridusasutuse õppekava ei saa lapsele edasi anda seda, mida pakub talle vahetu kokkupuude loodusega. Seepärast haaran alati kinni võimalusest enda lastele midagi looduse kohta edasi anda ja vahendada. Muidugi tuleb tunnistada, et ega mu enda teadmised ülemäära suured ei ole, kuid sama tähtis kui laste õpetamine on minu jaoks ka nendega koos õppimine.

Puuvihik on siinkohal vägagi tänuväärne materjal, mida puude teema kohta kasutada. Esimene eelis on kohe muidugi see, et see on kirjutatud meie enda puude kohta, mitte pole tegu kohandatud tõlketeosega. Puuvihiku alguses on ka teooria osa, kus saavad kõik olulised ja vajalikud mõisted kohe selgeks.

puuvihik ja väike herbaarium

Edasi on vaatluse all juba puuliigid eraldi, esmalt lehtpuud ja pärast okaspuud. Iga puu juures on toodud tema rahvapärased nimetused ning info selle kohta, mis on iga puu juures erilist. Samuti saab teada, mida on mõne puu kohta rahvapärimuses räägitud või kuidas millekski kasutatud.

puuvihik ja väike herbaarium

Lisaks tutvustavale informatsioonile ning konkreetse puuga seonduvatele ülesannetele kuulub iga puu juurde herbaarleht, kuhu saab ise kuivatatud puulehti kleepida. Vihikulehele on puulehe kuju ka joonistatud, see teeb leidmise lihtsamaks. Pisut tunnen puudust sellest, et iga puu juures pole näidatud tema üldist kuju. Küll aga meeldib mulle väga see, et Puuvihik kutsub üles leidma herbaariumisse lehti nii suve- kui sügisvärvides. Rohkem põhjust erinevatel aastaaegadel looduses viibida.

puuvihik ja väike herbaarium

Puude tutvustusele järgneb veel mitme lehekülje jagu seonduvaid ülesandeid.

puuvihik ja väike herbaarium

puuvihik ja väike herbaarium

Mustikas kuulas hea meelega lugusid puudest ja lahendasime koos ka mõned piltidega ülesanded. Praegu jäi Puuvihik tema jaoks veel natuke keeruliseks. Küll aga mõtlesime välja mõned tegevused, mida saavad lehtedega teha pisemad lapsed.

Lehtede sorteerimine

puuvihik tegevused puulehtedega

Mustikal (3,5a) on praegu suur huvi loendamise vastu ning värvilised sügislehed on igati tänuväärne materjal loendamise harjutamiseks. Kõige lihtsam on minna kuiva ilmaga õue, haarata sealt väike sületäis lehti ja hakata neid sorteerima ja loendama. Sügise teises pooles on nii isegi lihtsam koguda erinevaid lehti, sest tuul on lehed teedel ja tänavatel segi puhunud. Nii ei satu sületäie sisse vaid ühe puu lehed. Muidugi võib lehti korjata ka ükshaaval ja meeldimise järgi. Siinkohal võib-olla oleks abiks, kui lapsevanem natuke suunab ja jälgib, et tuleks siis ikka eri puude lehti. Võib paluda lapsel otsida maast näiteks mõne rohelise lehe või suure lehe või liitlehe.

Kõige ilusam on muidugi teha sorteerimist siis, kui lehed on veel värvilised. Aga ka praegu leiab hoolega otsides veel värvilisi lehti. Tasub otsida sealt, kus lehekiht maas on pisut paksem. Pruuniks tõmbunud lehtede alt leiab tihti veel rohelisigi. Ka leiab värvilisi lehti veel nooremate puude ja juurevõsude küljest, aga siis peab meeles pidama, et neil on lehekuju sageli “tavalisest” erinev.

Sorteerida ja loendada võib nii õues kui toas, mõlemal variandil on omad eelised. Sorteerida võib näiteks:

  • suuruse järgi
  • värvi järgi
  • liigi järgi
  • ehituse järgi (lihtlehed – liitlehed)
  • lehepinna järgi (siledad – karvased)
  • leheserva järgi (sirge serv – sakiline serv

Loovalt lähenedes võib leida igasuguseid huvitavaid tunnuseid, mille alusel lehti sorteerida. Näiteks võib lasta lapsel sorteerida lehti selle järgi, millised on tema arvates head lehed talveunepesa tegemiseks. Mulle meeldivad vahelduseks ka just seda tüüpi sorteerimisülesanded, millel pole õiget vastust, kuid mille põhjal saab laps enda arvamust kujundada ning harjutada arvamuse põhjendamist.

Veel võib proovida näiteks seda, mitu väiksemat lehte kulub suurema puulehe katmiseks. Meie proovisime kaselehtedega vahtralehe ära katta. Suurepärane võimalus mänguliselt matemaatikaga tegeleda.

puuvihik ja väike herbaarium

Leia lehe juurde õige vili

Lihtne sobitamisülesanne, mida tasub alustada lihtsamatest puudest. Puuvihik on siinkohal hea abimees selleks, et laps saaks ise õiged paarid kokku viia, kuigi vihikus päris kõigi puude viljasid kujutatud pole. Kindlasti on abiks see, kui laps aitab enne mängimist need lehed ja viljad ka leida. See suunab teda märkama looduses toimuvat. Näiteks juuresoleva pildi jaoks asju otsides tõdesime, et see aasta ei ole meie kandis hea käbiaasta. Kuusekäbi leidmiseks kulus väga kaua aega ja tuli kõndida üsna kaugele metsa.

puuvihik ja väike herbaarium

puuvihik ja väike herbaarium

puuvihik ja väike herbaarium

puuvihik ja väike herbaarium

Lehepildid

Lehepiltide tegemiseks on vaja teha pisut eeltööd ning puulehed eelnevalt raskuse all ära kuivatada, et need paberile kleepides ilusad ja sirged jääksid. Kui see on aga tehtud, võib fantaasial lennata lasta.

puuvihik tegevused sügislehtedega

puuvihik tegevused sügiseste lehtedega

Õhust lehtede püüdmine

Hea võimalus lapsed aktiivselt liikuma panna. Nagu kähku selgub, on lehe püüdmine õhust paras väljakutse täiskasvanulegi. Aga seda lõbusam ongi! Kui lehti puu otsast enam ei kuku, võib neid maast haarata ja õhku loopida.

Lehehunnikud ja lehelabürint

Lihtne lehehunnik on muidugi kõige lihtsam variant lehtedest rõõmu tunda, aga samas ka nende abil ka õppida. Lehehunnikus istuval lapsel võib lasta sealt välja otsida mõne kindla tunnusega lehe. Kui lapsi juhtub olema hunnikus mitu, siis saab sama asja teha ka aja peale võistlusena. Päiksepaistelisel päeval võib lehehunnikusse niisama pikali heita, otsida sealt mõne ilusa lehe ja seda vastu valgust vaadata. Nii on hästi näha, kuidas leht ehitatud on. Lehtedest saab teha ka labürindi, mille sees saab igasugu põnevaid seiklusmänge mängida.

puuvihik ja väike herbaarium

Nagu näha, siis on puud ja lehed ühed toredad asjad. 🙂 Ja Puuvihik ka. Sobib kõigile, kel huvi looduse vastu. Ka meie pere isa, kes on metsandusega sinasõber, ütles vihikut vaadates mulle ühel hommikul, et kuule, see on ju päris äge. Kui ilma peab, siis jõuab veel sel sügiselgi Puuvihikuga õues toimetada. Aga kui jõuluvana poetab selle jõulude ajal kingikotti, siis saab Puuvihikusse kleepida oksakese värskelt tuppa toodud jõulupuult.

Suur aitäh, Laura, et võtsid südameasjaks Puuvihiku kokku panna!

Puuvihik ja väike herbaarium
Autor: Laura Meelind
Kirjastus: Jutulind
Ilmumisaasta: 2014
56 lehekülge
Pehmekaaneline spiraalköites raamat-vihik

Sinu mõtted...

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s