4-kuuse lapse mängud ja tegevused

4-kuuse lapse mänguasjadPohl sai 5-kuuseks. Sel puhul alustan üht uut postituste seeriat, milles tuleb kuu kaupa juttu erinevatest mängudest ja tegevustest vanuses 4-12 kuud. Need postitused saavad olema eelkõige ülestähenduseks iseendale, kuid ehk on need ka inspiratsiooniks teistele.

Kui üritasin tagantjärgi meenutada, millega 4-kuune Mustikas tegeles, siis ei tulnud mul suurt midagi meelde. Praegu tunnen, et esimese lapsega pöörasin tähelepanu hoopis teistsugustele asjadele. Mustikaga mõlkusid kuklas ikka need mõtted, et mida “keskmine laps” sellises vanuses peaks oskama teha. Pohlaga võtame elu palju vabamalt ja kulgeme omasoodu. Pohlaga olen püüdnud ka teadlikult astuda natuke Montessori teed ehk siis tegelen rohkem tema jälgimisega. Püüan aru saada, mis see on, mida ta parasjagu uurida-avastada-õppida tahab, ning talle selleks ka võimalust pakkuda.

Mänguasjad

4-kuusena harjutas Pohl põhiliselt silm-käsi koordinatsiooni täiustamist ning tegeles asjade haaramise ja suhu toppimisega. Mänguasjadena pakkusin talle selliseid asju, mida oleks lihtne haarata, kuid mis pakuksid samas erineva materjali ja kaalu kogemust. Samuti meeldis Pohlale vaadata ja togida kõikvõimalikke palle, sest need hakkasid ju puudutamisel veerema. Alloleval pildil on näha mänguasjad, mille vastu Pohl enim huvi tundis.

4-kuuse lapse mänguasjad

 • Kõristi hiir, mida on hea sabast kinni hoida.
 • Mustvalge närimisrõngas
 • Isetehtud geomeetrilise mustriga tekstiilist kõristi (sees on kuljus)
 • Kuljusepuur – hea kätte haarata ja kolistada, kui maha kukub, siis veereb aeglaselt eest ja teeb häält. Käepidet on niisama mõnus suhu toppida.
 • Motoorikavedru – kaalu tõttu tõhus harjutus käelihastele, liikuvad värvilised detailid huvitavad vaadata.
 • Oball – kättevõtmiseks vaieldamatu lemmik, seda on lihtne ise krabada ja kerge käte vahel hoida. Samuti veereb eest ära, aeglasemalt kui tavaline pall ja selle võrra on seda ka huvitavam jälgida.
 • Montessori ühendatud kettad

Kõige rohkem ja kõige meelsamini on Pohl mänginud Oballiga. Kui ta hakkas asju juba osavamalt suhu toppima, siis muutus lemmikuks minu õmmeldud kõristi, kuivõrd seda oli hea kahe käega haarata, igatpidi väntsutada ning lõpuks otsapidi suhu toppida.

4-kuuse lapse mänguasjadEnne 5-kuuseks saamist pakkusid Pohlale kõige rohkem harjutamishuvi Montessori kettad. Kuivõrd kettad on tasapinnalised, siis on neid algul üsna keeruline käes hoida, seda enam, et need on veel omavahel risti. See tähendab, et käed peavad erinevalt haarama. Ketastega on endiselt veel pisut pusimist, kuid nüüd liiguvad need juba üsna osavalt otsejoones suhu.

4-kuuse lapse mänguasjad

Rippuvatest mänguasjadest tunneb huvi just rõnga vastu, kui seda togida, siis läheb see mõnusa hooga keerlema. Kuljus seevastu ei paku peaaegu üldse huvi.

Peegel, pildid, raamatud

Lisaks mänguasjadega tegelemisele oleme veetnud päris palju aega vaadates ja uurides. Pohlale meeldib väga end peeglist vaadata. Peegel pole meil küll koguaeg vaatamiseks väljas, nagu ta on seda tavalises Montessori lastetoas. Võib-olla seda suurem rõõm ongi, kui peegli jälle vaatamiseks põrandale tõstan. Vaatamiseks on kõige parem ikka päris peegel, pilti moonutavad mängupeeglid ainult tekitavad segadust.

4-kuuse lapse mängud tegevused

Peegliservale sätime alati vaatamiseks ka mustvalgeid loodusteemalisi pilte. Need saab lihtsa vaevaga ise valmis joonistada (kasuta paksemat joonistuspaberit või kartongi, et kauem vastu peaksid). Osad pildid olen Pohlale lasknud joonistada ka enda hea käega sõbrannal. Kui joonistamiseks aega ei jätku, siis kindlasti leiab ka internetist sobilikke pilte väljaprintimiseks.
Samasugused mustvalged pildid olen kinnitanud ka Pohla voodi juurde seinale ning talle meeldib neid enne magamajäämist ja pärast ärkamist vaikselt omaette vaadata. Tema eriliseks lemmikuks on üks tigu, kellega ta teinekord pikad jutud maha räägib.

4-kuuse mängud tegevused

montessori mustvalged kaardid beebile

Samuti tunneb Pohl suurt huvi raamatute vaatamise vastu. Ta on hetkel see tänuväärne lugeja, kellele sobivad kõik raamatud, mis on piltidega. Kui ta neid parasjagu “loeb”, siis ikka kogu kehaga, püüdes käega pilte tabada. Mõned raamatud ja pildid panevad jutustama, mõned jällegi panevad naeratama (viimati tabasin ta naeratamas kärnkonnapildile).
Raamatuid vaatab Pohl nii selili kui ka kõhuli olles. Kui olen talle asetanud raamatu vaatamiseks, siis lasen tal avatud koha pealt uurida nii kaua, kuni ta seda ise soovib. Kui tal saab üks leht vaadatud, siis ta tavaliselt pöörab pilgu raamatult ära. See on märguanne mulle, et nüüd on õige aeg lehte keerata. Sellest, millised raamatud on esimesteks raamatuteks sobilikud, oli juttu selles postituses.

4-kuuse lapse raamatud

Loodus

Viimane tegevus, millest kirjutan, tundub esmapilgul ehk veidi veider. Nimelt käime me Pohlaga õues puid vaatamas. Sellele tüdrukule lihtsalt meeldivad puud! Kirjutasin Montessori esimese eluaasta üldiste põhimõtete postituseski sellest, et juba vastsündinule saab pakkuda sensoorset kogemust teda õue avastama ja tunnetama viies. Kuna talveilm mulle ei meeldi, siis lükkasin seda avastama minekut pikalt edasi. Mõlgutasin mõtteid pigem mõnusast suvepäevast, kus saab teki mõnusalt puu alla maha laotada ja siis lehtede liikumist jälgida.

Vahepeal jõudsid kätte soojad kevadilmad. Ühel sellisel soojal ja tuulisel päeval õues viibides nägin, kuidas Pohl vankris olles midagi eriti keskendunud pilgul uurib. Üles vaadates avanes mulle selline vaatepilt.

4-kuune laps tegevus õues looduses

Peatasin vankri ja pakkusin Pohlale võimaluse puuvõra uurida. Ta tegi seda järjest umbes kümme minutit! Kuna ilm oli üsna tuuline, siis oksad õõtsusid ning seda liikumist oli tal tõenäoliselt huvitav jälgida. Tabasin end mõttelt, et puud on nagu hiiglaslikud Montessori karussellid, õigemini küll looduslik variant nendest.

Kui oli näha, et Pohl vaatamisest tüdines, siis hakkasin kohe oma avastust edasi katsetama ning otsisin aias teistsuguse võraga puid, mida talle vaatamiseks pakkuda. Mõni neist huvitas teda rohkem, mõni vähem, kuid kõiki oli ta nõus mõnda aega vaatama. Kui ta vaatamisest tüdines, siis tegi ta alati ühe ja sama nihelemise liigutuse, mis tähendas seda, et nüüd on töö tehtud ja vankrit tuleb edasi lükata. Kui ma seda piisavalt kiiresti ei teinud, kostis juba protestikisa. Siin veel näha mõned lemmikud.

4-kuune laps tegevus õues looduses

4-kuune laps tegevus õues looduses

4-kuune laps tegevus õues looduses

4-kuune laps tegevus õues looduses

Kuigi puude vaatamisest on saanud pea igapäevane asi, imestan tegelikult siiani selle üle, kuidas nii lihtne asi võib nii väikest last nii pikaks ajaks köita. Igatahes kui mul nüüd on vaja Pohla hetkeks õue vankrisse ootama jätta, siis katsun vankri sättida nii, et tal oleks samal ajal võimalus mõnda puud jälgida. 🙂


Lambrine uued postitused jõuavad kõige kiiremini Sinuni blogi Facebook‘i lehe vahendusel.

5 thoughts on “4-kuuse lapse mängud ja tegevused

 1. Nii tuttav – ma olen ka mõlema lapse puhul lükanud käru puu alla, et vaata seni kuni ma korraks veel sahmin 😉 Vankrikaar veel alla, et vaadet ei segaks. Meil oli otse koduukse ees suur kastan ja enamasti ma lükkasin lapse enne õue ja siis hakkasin ise üleriideid panema.

  Meeldib

  • Esimene laps mul puude vastu huvi ei tundnud, vähemalt ei pannud toona tähele, et oleks tundnud. Aga praegu on nii huvitav vaadata, kuidas üks väike inimene tunneb millegi vastu nii suurt huvi. Meil käib ka praegu nii, et väiksem vankriga õue ja siis tuppa suuremat taga ajama, et ta ka riided selga saaks 😉

   Meeldib

 2. Pingback: Beebi mänguasjadest – blogi ja kristi

Sinu mõtted...

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s